среда, 25. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Преносимо > О донацијама и незнању врховног команданта
Преносимо

О донацијама и незнању врховног команданта

PDF Штампа Ел. пошта
Давор Лукач   
недеља, 18. август 2019.

"ТРАНСПОРТ 10 БРДМ-2 ИЗ ДОНАЦИЈЕ КОШТАО ЈЕ МНОГО ВИШЕ ОД ВРЕДНОСТИ ЦЕЛОКУПНО ПРЕВЕЗЕНОГ ТЕРЕТА", КАЖЕ ЗА "ВРЕМЕ" ПЕНЗИОНИСАНИ КАПЕТАН БОЈНОГ БРОДА НИКОЛА ЛУНИЋ. "ЛЕТ ИЉУШИНА ИЛ-76 КОШТА 10.000 ДОЛАРА ПО САТУ, ОДНОСНО ОКО 200.000 ДОЛАРА ЗА ДВА ПОВРАТНА ЛЕТА, ДОК ВРЕДНОСТ СВИХ ВОЗИЛА НИЈЕ ВЕЋА ОД 150.000 ЕВРА. ДА ЛИ БИ ТРЕБАЛО ДА НАС ИЗНЕНАДИ НЕДОСТАТАК ПУБЛИЦИТЕТА КАДА ВОЈСКА СРБИЈЕ ДОБИЈЕ СТВАРНУ ДОНАЦИЈУ, БЕЗ ИКАКВИХ ПРОВИЗИЈА И УГРАЂИВАЊА, А ПРИМЕР ЗА ТО ЈЕ АМЕРИЧКА ДОНАЦИЈА 40 НОВИХ ХАМЕРА ВРЕДНИХ ВИШЕ ОД 7,5 МИЛИОНА ДОЛАРА"

"Јожиног тату чика Владу Петровића одвеле су чике у кожним капутима, а он је тада рекао, да чује сав комшилук: Више волим руско говно него америчку торту. Послије су им из куће однијели радио и телефон", цитат је из филма Емира Кустурице Отац на службеном путу. Данас би се ове речи могле пресликати на саопштење Министарства одбране Србије о донацијама војсци.

Министарство одбране је, наиме, прошле седмице, након објављивања података из Информатора Министарства одбране за 2018. годину, у коме стоји да су САД највећи донатор Војсци Србије са 2,3 милиона евра, експресно реаговало саопштењем да је "Војска Србије највеће донације добила од Руске Федерације која је донирала шест авиона МиГ-29, а у току је реализација донације 30 оклопних извиђачких возила БРДМ-2МС и 30 тенкова Т-72МС са пратећим елементима логистичке подршке". (...) "Осим тога, током преговора за набавку наоружања и војне опреме из Руске Федерације добијени су значајни попусти и друге олакшице. Такође је Република Белорусија донирала Војсци Србије 4 авиона МиГ-29", поручили су умови из Министарства одбране.

Како је неуко објашњено, до разлике "у износима донација појединих држава који се налазе у Информатору о раду Министарства одбране и стварног стања, дошло је из разлога што у Информатору нису приказане оне донације које су у току или још увек не постоји сагласност обе стране за обелодањивањем података о износима тих донација".

За прост пук једноставно објашњење, посебно поред медијских промоција тих руских донација, а за Вулина и његовог личног "врховног команданта" поен више – али каква је стварна ситуација?

БАБЕ И ЖАБЕ

Када је Вук Драшковић као потпредседник Савезне владе 1999. године изговорио за једну страну телевизију чувену реченицу "Плиз дон’т микс грендмадерс енд фрогс", покушавајући да на енглески преведе народну пословицу "Не мешајте бабе и жабе", после су му приписали и да је рекао "Мор експенсив дара ден межр" ("Скупља дара него мера"), и то је ситуација која би сад најбоље осликала "вађење" Министарства на чијем челу је Вулин, у објашњењу да "воли руску торту". Министарство одбране и Вулин од јавности сакривају само једну "ситницу" – тих шест донираних авиона МиГ-29, пристиглих прошле године, који не само да нису ушли у списак донација (разлог непознат), него су оно што се може назвати "скупља дара него мера". Вулинов претходник на месту министра одбране Братислав Гашић јавно је рекао да ће за модернизацију тих "донираних" шест летелица бити дато 185 милиона евра. Тих 30 милиона по комаду – ситница! Поређења ради, када је претходна власт, коју Вулин, Вучић, па чак и генерали у пензији који су били највећи "увлакачи" тадашњем министру одбране Драгану Шутановцу прозивају, у Русији ремонтовала пет летелица МиГ-29 за 25 милиона евра. Разлика и те каква. Плус што се сад као највећи добитак најављује "донација" четири МиГ-29 из Белорусије. А пре тога модернизацију, наравно, мора да плати Србија. Цена опет непозната, калкулише се са сумом од 40 милиона долара, 10 милиона по авиону. И не знају се детаљи уговора – да ли ће бити ремонтовани на ниво генерације "4++" или на обичну "4+", какви су ови из Русије "упарени са постојећим стандардом летелица које већ има Војска Србије.

Коначна сума коју ће Србија платити Русији није позната, нити ће се знати, али један ваздухопловац објашњава за "Време": "У твојој фирми има апарат за воду – дођу као поклон, поставе га, лети имаш хладну воду, зими врелу за чај... Али зато имаш обавезу да једном или двапут недељно наручиш од њих толико и толико оних бидона са водом! И ко је онда на добитку, ти или они? Тако је и са Русима – они у уговору о ремонту убацују ставку да мораш да узмеш чак и ону њихову руду за вучење, шину која се закачи за трактор кад вуче авион. А она је скупља бар десет пута него што бисмо сами могли направити."

МАЈСТОР ЗА СВЕ

Када је о донацијама реч, пре улажења у детаље, колико су средства која су САД донирале била неопходна и добродошла војсци, поставља се питање колико кошта руска помоћ допремљена ваздухом попут оклопних БРДМ-2, пристиглих преко ваздушног простора Мађарске ("пало с неба", објаснио је председник Србије Александар Вучић)?

"Донација би по правилу требало да представља поклон у новцу, услугама или добрима", каже за "Време" пензионисани капетан бојног брода Никола Лунић, бивши војни аташе, а данас извршни директор невладине организације Савет за стратешке политике. "Међутим, наша специфичност у виду донације застарелог и технолошки превазиђеног наоружања и војне опреме представља медијску манипулацију која је по дефиницији део асиметричних претњи. Такви пропагандни спинови користе искључиво политичарима за њихове рејтинге и трговцима за уносне провизије. Али трагедија Војске Србије је маргинализација рада Главног војнотехничког савета који би требало, бар теоретски, да буде носилац набавки перспективног наоружања и војне опреме. Они би морали процењивати прихватљивост донација, њихову оперативну корист, животни век и финансијске аспекте одржавања. Овако се стиче утисак да политичари намећу јавности причу о донацијама, а онда је таблоидно користе ради креирања мњења да је све то из љубави", указује Лунић.

Он додаје: "Али да ли емоције у међудржавним односима постоје? Донације (руске) МиГ-29, као и хаубица НОРА (државна фирма Југоимпорт СДПР), указују нам на нетранспарентност таквих аранжмана где се јавности не презентују никакви финансијски показатељи. Карактеристичан пример су донација 30 старих руских тенкова и 30 још старијих борбених возила БРДМ-2 која није у потпуности прихваћена због прескупог транспорта. Ипак је, вероватно због политичког маркетинга, прихваћена донација 10 БРДМ-2 чији је транспорт коштао много више од вредности целокупно превезеног терета. Јер лет Иљушина ил-76 кошта 10.000 долара по сату, односно око 200.000 долара за два повратна лета, док вредност свих возила није већа од 150.000 евра. Да ли би требало да нас изненади недостатак публицитета када Војска Србије добије стварну донацију, без икаквих провизија и уграђивања. Еклатантан пример за то је америчка донација 40 нових хамера вредних више од 7,5 милиона долара. Тек тада обичан грађанин може да упореди личну обавештеност о поменутим донацијама и да лако схвати да је на делу паклена машина маркетинга и пропаганде", упозорио је Лунић.

А док то грађани не схвате, моћи ће да се наслађују кад у директном преносу на телевизији Пинк Вучић онако "врховнокомандантски" каже како је добро то што БРДМ-2, возила увелико застарела јер су осмишљена и произведена 1962. године, а ЈНА их купила и у употребу ставила 1967., могу да пуцају из покрета, јер имају жироскопске стабилизаторе. И онда мудро сугерише: "Мораћемо да видимо да то уградимо и на наше тенкове." Поред њега је, осим незналице Вулина и "иноватора" Ненада Милорадовића званог Баћо, помоћника министра одбране за материјалне ресурсе, и генерал Милан Мојсиловић, начелник Генералштаба. А Мојсиловић ни да "бекне" па да му каже – председниче, наш тенк М-84 то има као свој саставни део, има и Т-72 који смо купили од Руса седамдесетих година и по њему направили наш тенк. Мук, ваљда због логике да је "председник увек у праву".

Вучић је био и одушевљен што ти руски БРДМ-2 могу да плове. "И ово плива? Са седам тона тежине? Шта све ви Руси нећете измислити", рече он усхићено новом руском амбасадору Боцан-Харченку, као да су стари пријатељи. А што то возило од прототипа има амфибијску могућност, то није битно. И што овај "модернизовани" руски може да плови само 4–4,5 километара на час, а они које је ЈНА имала могли су – 10.

Има ли неко да му каже да је ЈНА имала руски тенк ПТ-76 амфибију тежак 14,6 тона који је пливао, а наше домаће борбено возило пешадије (БВП) са тежином од 14 тона, произведено прошлог века, исто је то могло. Зашто им не плови "Лазар 3"?, закључио је један бивши високи официр.

А од Ујка Сема...

Министарство одбране у саопштењу не помиње америчке донације, оне које су практичне природе и много доприносе војсци, а и вишемилионске су. Не рачунајући оно што је било пре него што је Вучић 2012. постао министар одбране, него само после, ево неких од највећих донација, које су Војсци Србије биле од непроцењивог значаја, а појединачно су веће од милион долара или евра.

Сједињене Државе су 2013. донирале интегрални систем за симулацију погодака МИЛЕС, вредан 1,1 милион долара, па онда 2015. још 1,18 милиона за "интегрални систем за симулацију погодака за МИЛЕС", па онда и 375.000 за додатне комплете опреме за тај систем.

У 2017. САД су дале 400.000 долара за систем за симулацију, а онда и 1,1 милион за симулатор за обуку појединаца и одељења у гађању. Највећа помоћ те године била је за инжињеријске јединице, о чему Вулин ћути – 1.690.000 долара у машинама, па 521.490 долара за обуку и транспорт машина и резервне делове да би потом 2018. дали додатних 488.000 долара за "резервне делове и транспорт инжињеријских машина".

За обуку српских мировњака у бази "Југ" само за опрему су САД дале у 2018. години 800.000 долара, па потом још 383.000 долара, а за опрему за Центар за обуку јединица за мултинационалне операције 1,18 милиона долара. За тренажне станице/симулаторе у бази "Југ" САД су 2014. дале 1,4 милиона долара, па онда још 819.000 за вишенаменски полигон, а пре тога и 115.000 за тренажни систем у области медицине.

У 2015. САД су за шест термовизијских обичних двогледа и за исто толико са ласерским даљиномером, те за куповину 350 радиолошких индивидуалних сензора Војс¬ци Србије дале 586.000 долара.

(Време)

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер