недеља, 05. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Преносимо > Пропали политичари чувају мафијашке медије
Преносимо

Пропали политичари чувају мафијашке медије

PDF Штампа Ел. пошта
Чедомир Јовановић   
субота, 29. август 2009.

(Данас, 29.08.2009)

- Амандмани на Предлог измена Закона о јавном информисању су у скупштинској процедури и о њима ће се посланици изјашњавати 31. августа. Ми смо месец дана радили и, заједно са НУНС и ОЕБС, дефинисали да би усвајање два постојећа амандмана могло да измени Предлог тако да он буде прихватљив – наводи у интервјуу за Данас председник ЛДП Чедомир Јовановић.

Влада је проследила парламенту Предлог без претходне јавне расправе, мотивисана пре свега политичким разлозима и потребом за јединством у коалицији на власти. Зашто сте онда спремни да изађете у сусрет захтевима да подржите Предлог?

- Није прослеђен, него је прошверцован у парламент. Видећемо да ли ће заслужити да буде усвојен. Ту смо ставили ногу у врата и рекли да је доста, да не можемо подржати закон ако се Владин текст озбиљно не промени. Зато смо одложили гласање, покренули разговоре са различитим асоцијацијама, Мисијом ОЕБС у Србији, свим релевантним саговорницима. Зато ово више није закон Г17 плус, био усвојен или не. И то је разлика у односу на бројне партијске законе одраније, који су мирно усвајани гласовима владајуће коалиције.

Због чега уопште учествујете у „исправљању“ спорног предлога?

- Не ради се овде о нашем односу према Закону о информисању, већ о обавези ЛДП да заштити европску будућност Србије у ситуацији у којој се због начина на који се руши Влада она апсолутно угрожава. ЛДП не жели да допусти да наредних пет година седимо и кукамо како је страшно живети у земљи тројног пакта Коштунице, Николића и Шешеља. Због тога што никакве слободе, ни медија ни нормалног дисања, неће бити ако се сада сруши Влада, а отворе врата за њихов повратак на власт. Нећемо да дозволимо то само због жеље пропалих политичара да очувају мафијашке медије, њихово доказано најефикасније политичко средство. Сигуран сам да немамо право да пристанемо на постојећи медијски хаос због лажне солидарности, која је прави опис данашњих односа међу медијима. За поистовећивање са онима који су уништили ово друштво, а данас га наводно штите рушећи закон, није довољна ни сама амбиција неколико појединаца, од визионара и бичева Осме седнице, до вечитих чланова неспособних комисија и радних група који, радећи за све, заправо раде само за себе. Нисмо ћутке седели ни када су мафијашки медији лагали о Зорановој влади док су им терцирали медији наводно наше Друге Србије, нисмо ни онда када су за Устав, попут Милошевића осамдесетих, лобирале и крале све друге странке, уз већу или мању подршку свих медија. Нећемо ни сада када нешто можемо да учинимо и извршићемо своју обавезу. ЛДП није група огорчених критичара загледаних у сопствени пупак. А та врста јалове стручности је тако честа и скупа. Пред тим мајсторима накнадне памети, чију кратковидост плаћају наша деца, немамо право да се повлачимо.

Говорите о новим изборима када говорите о одбрани европског пута Србије?

- У новим изборима, у дубокој економској кризи, шансу за себе виде само они који су и узрок проблема с којима се Србија суочава - странке у троуглу Шешељ, Николић и Коштуница. Ево, већ данас предлажемо и датум расписивања избора – када Србија постане кандидат за чланство у ЕУ. Тада ће европски пут бити неповратан, а повратак на власт садашњих лажних напредњака, аутентичних народњака и радикала постати немогућ.

Да ли ваша политика компромиса и договора с владајућим странкама око Закона о јавном информисању иде у прилог остварења јавног интереса?

- Нужна је ефикасност у заштити јавног интереса, а не накнадна памет. Резултат дели успешне од добронамерних, али неспособних политичара. Зато смо фокусиранији него икад. Да погледамо даље од следећег оброка, хонорара или коалиционог партнера. Ми не преговарамо с владајућом коалицијом, јер она и не постоји. Тестирамо потенцијале за будућу праву сарадњу са ДС, која још увек уз себе везује добар део гласова и потенцијала реформске Србије. Од њих тражимо гаранције за сваки договор. Не само зато што нам је доста неозбиљности њихових партнера, коју они можда морају да трпе, али ми не морамо и нећемо. Много нам је важније да са ДС развијемо кредибилно партнерство које би било увод у формирање јасне европске владе после наредних избора.

Због чега сте променили мишљење које сте заузели на Председништву странке средином јула?

- Нисам добар саговорник за рекла -казала политику. Одлуке у ЛДП се доносе на врло јасан начин и само злонамерност или неодговорна неупућеност могу бити повод за сплетке и интриге по медијима. Радимо на излазној стратегији читавог лета, сви који су могли и имали личне снаге за то. Последњу седницу Председништва смо одржали половином месеца, тада је формулисана наша платформа и одређена група за разговоре. Само ће од предлога тих људи и заједничке процене последица партијске одлуке зависити и наш коначан став.

Како коментаришете чињеницу да су СПС, ЈС и СНС у овом случају, наспрам вас и ДС, у одбрани слободе медија?

- Мени је апсурдно ваше пристајање да колумну за Данас, као „последња брана” слободе медија, потписује Коштуничин пироман који је прошлог фебруара био мастермајнд пљачкања, паљења и рушења Београда. Једнако ми је гротескан Б92, којем је тај исти човек постао прихватљив саговорник упркос истини да су његови распамећени јуришници хтели да га запале. Да се разумемо, медији имају право да некритички праштају. Ми морамо осигурати крхке европске темеље Србије пред протагонистима политике злочина и политике континуитета с политиком злочина, који их преобраћени у борце за слободу медија који су их преживели бестијално руше. Тај хорор нећемо дозволити, па макар нас оптужили да смо ми бранили Милошевића, док га је Дачић хапсио.

Мислите ли да ће овај догађај утицати на то да опадне подршка вашој странци?

- Не, ако задржимо фокус своје политике. То нису ни Тадић, ни Влада, ни опозиција, него визија динамичног друштва које иде догађајима у сусрет. Предуслов такве Србије је политика ослобођена стереотипа да свет постоји због ње или партије. А опседнутост рејтингом је терет који увек упропасти партију. Ми не правимо ту грешку, јер врло добро разумемо да ЛДП не може бити добро у земљи која нестаје. Немамо времена да чекамо још десет година како би друштво у потпуности разумело оно што је мањини која стоји иза нас већ данас очигледно. Реформатори немају право на лагодност.

Да ли сте се видели с председником Србије и лидером ДС Борисом Тадићем и каквим политичким аргументима је ДС изашао пред ЛДП тражећи подршку за изгласавање Предлога?

- ЛДП је формирао делегацију за преговоре са ДС. Нисам се видео са Тадићем, то наше обавезе нису допустиле. Али, од личног сусрета много је важније какви су ставови наших странака, а разлике у погледу овог закона су минималне. Иначе, разговори које воде представници ЛДП с представницима ДС још трају, па ћу о томе моћи да говорим када буду окончани.

(Разговарала Снежана Чонградин)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер