понедељак, 23. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Преносимо > Србија жељна промена
Преносимо

Србија жељна промена

PDF Штампа Ел. пошта
Томислав Николић   
уторак, 08. јануар 2008.

 

ТОМИСЛАВ Николић, председнички кандидат Српске радикалне странке, убеђен је да ће бити нови председник државе, јер сматра да је већина грађана Србије за промене. Као јединог озбиљног противкандидата у председничкој трци, и то донекле, види Бориса Тадића, лидера Демократске странке, док о осталим конкурентима не жели да троши речи. Кад положи заклетву, први потез ће му бити, како најављује, позив премијеру да озбиљно разговарају о будућности Србије. У прву званичну посету ишао би у - Москву.

Сигуран је да ће освојити највише гласова 20. јануара, а ако то не буде довољно за победу, онда не одбацује могућност да га у другом кругу подрже председник Владе Србије Војислав Коштуница и његов ДСС. 

Нека Коштуница размисли шта смо могли да урадимо да сам остао председник Скупштине. Нека размисли да ли би било ове агоније Србије да смо направили заједничку владу. Нека размисли с ким може боље да сарађује као председник Владе - са мном или са Тадићем - поручио је Николић у разговору за "Новости".

Шта ће бити са Владом ако победите?
- Моја победа не значи аутоматски пад Владе. Владаће ко буде имао подршку 126 посланика у парламенту. Изборе ћу расписати само ако Коштуница поднесе оставку.

Значи, могућ је опстанак Владе?
- Могућ је, али ће морати да ме слушају министри - за одбрану и спољне послове - којима ћу бити лично надређен. Али, моја победа би значила да Србија жели промене на свим нивоима.

Када би могли да се одрже парламентарни избори?
- Без обзира на то ко победи - Николић, Тадић и Коштуница одлучују о судбини Србије. Идеално би било да одлучујемо заједно и да иза сваке битне одлуке за Србију стојимо сва тројица.

Ако заиста победите, на власти бисте били сва тројица - СРС би имала председника, а ДС и ДСС би биле у Влади? Да ли бисте онда преузели одговорност за независност Косова?
- Не бих бежао од одговорности у моменту проглашења независности КиМ.

Какав епилог очекујете када је у питању судбина Космета?
- Нећу да обмањујем грађане - Албанци ће прогласити независност три дана после другог круга избора, а ЕУ и САД ће признати ту независност. Одавно би то учинили, али чекају да Тадић победи. Тадић је њихов кандидат и савезник, а они ће ћутати до 3. фебруара. Једино моја победа може мало да им поремети планове, јер се ја никада нећу одрећи Космета.

У случају независности, како бисте реаговали с позиције председника Србије?
- Чим будем изабран, писаћу генералном секретару УН да га упозорим на историјске околности, на мартовски погром Срба 2004... А када прогласе независност, затражићу од Скупштине хитну седницу на којој ћемо поднети извештај, Коштуница као премијер и ја као председник. Поднећемо и предлог нове резолуције. Тражићу да ме Скупштина обавеже шта да радим - и дипломатски и политички, а ако Скупштина тако одлучи - и војно.

Искључујете ли војну интервенцију у случају независности Космета?
- Нећемо слати нашу децу у рат! Али, зашто то нико не пита Тадића када он у парламенту прича о могућој војној интервенцији?

А које мере бисте ви предложили?
- Са Албанцима на Косову после тога више нема никаквих односа, а једино се свим Србима и неалбанцима мора омогућити да преживе, јер они су све време таоци очувања КиМ у саставу Србије. Предложио бих парламенту прекид економских веза, транспорта, протока капитала, робе, људи из дела Косова који контролишу Албанци. Њихов пасош за нас неће вредети, тако да косовски Албанци неће моћи да уђу у Србију. А са државама које признају независност нема дипломатских односа на нивоу амбасадора, него само отправника послова.

Шта Србија све добија вашом победом?
Промене. Предуго, већ седам година, влада исти концепт ДОС у коме су промене само имена министара. Нема суштинских промена, а по налозима са Запада земља је уз помоћ Тадића осиромашена и упропашћена, а богате се искључиво појединци. Ако ја не победим, Србија се никада неће обрачунати са криминалом, митом и корупцијом. Потребна нам је јасна правна сигурност - судије не суде по закону, тужиоци не гоне, полиција се још батрга помало. Социјална сигурност грађана је уништена, нико не брине о запошљавању, образовању...

Чији гласачи ће за вас гласати? Коштуничини, социјалисти...
- Очекујем да за мене гласају сви нормални људи који желе бољу, успешнију, праведнију, смиренију Србију, а за кога су до сада гласали заиста не знам. Надам се да ће ме подржати сви људи које погрдно називају жртвама транзиције, а таквих је 70 одсто бирача. И у ДС има таквих - гладних и сиромашних, а у ДСС су и гладни и сиромашни и незадовољни заједничком владом са Тадићем.

Недостаје ли вам Маја Гојковић у кампањи?
- Недостаје.

Зашто вам је окренула леђа?
- То је њена, а не моја одлука.

У мају су локални избори. Да ли ће Маја бити кандидат СРС за градоначелника Новог Сада, а Александар Вучић за првог човека Београда?
- За Вучића нема разлога за размишљање у странци, док за Мају има разлога за размишљање.

Хоћете ли наредити министрима полиције и одбране Јочићу и Шутановцу да више не траже Ратка Младића?
- Младић није у Србији, јер да јесте и Тадић и Коштуница би га већ послали у Хаг. Од тренутка када Томислав Николић дође на место председника, Србија га неће изручити. Отворено ћу рећи и Бриселу и Хагу да Младић није у Србији и да забораве на уцене за његово изручење.

"ДАН Д" 28. ЈАНУАР

Како оцењујете спорења ДС и ДСС око потписивања Споразума о придруживању и стабилизацији са ЕУ 28. јануара и доласка њене мисије на Косово?
- "Дан Д" за односе Србије са ЕУ је 28. јануар. Долазак мисије ЕУ био би крај КиМ у саставу Србије. То је измештање решавања косовског питања из СБ УН, јер знају да Русија није у ЕУ и да не може да уложи вето. Ако ЕУ одлучи да пошаље мисију, онда се са њом морају прекинути сви институционални односи. Онда нема потписивања тог споразума. И ако га потпишу, посланици СРС неће гласати за његову ратификацију у парламенту.

МОГУЋА САРАДЊА СА КОШТУНИЦОМ

Верујете ли да би премијер Коштуница и ДСС могли да вас подрже у другом кругу?
- Потпуно сам отворен за сарадњу, а Коштуница има још довољно дана да на миру размисли - сабере свој политички живот до сада и определи себе у будућности.

Ако победите, да ли би радикали направили неки политички маневар и покушали да направе владу са ДСС?
- Не знам да ли ће ме Коштуница подржати. Од тога много зависи.

 

Ненад ЧАЛУКОВИЋ, 07.01.2008 17:19:41

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер