Početna strana > Prenosimo > Šta donosi Janukovič?
Prenosimo

Šta donosi Janukovič?

PDF Štampa El. pošta
BBC   
sreda, 10. februar 2010.

(BBC, 8.2.2010)

Sve ukazuje na to da je, nakon prebrojavanja skoro svih glasova u drugom krugu predsedničkih izbora u Ukrajini, opozicioni lider Viktor Janukovič tesnom većinom pobedio svog rivala, aktuelnog premijera Juliju Timošenko.

Zvanični podaci, bazirani na 98 odsto prebrojanih glasova, daju Janukoviču prednost od skoro 3 odsto ispred Julije Timošenko koja je bila jedan od lidera „Narandžaste revolucije“ 2005. godine.

Julija Timošenko se još uvek nije oglasila povodom poslednjih rezultata a posmatrači procenjuju da bi mogla da ospori ishod glasanja.

Međunarodni posmatrači su ukrajinske izbore nazvali impresivnom demonstracijom demokratije.

Janukovič na pragu izborne pobede

„Narandžasta revolucija“, koja je pre pet godina s tolikom žarom dočekana u Ukrajini, mnogim tamošnjim biračima po svemu sudeći nije više toliko važna.

Viktor Janukovič, predsednički kandidat koga prati karakteristika proruski nastrojenog političara, u nedelju uveče je proglasio pobedu pošto su mu ankete među biračima, posle glasanja, dale prednost od nekoliko procenata u odnosu na njegovog takmaca, aktuelnog premijera Juliju Timošenko.

Izborna komisija navodi da je Janukovič osvojio 48,3 odsto glasova a Julija Timošenko 46,1 odsto glasova.

Ova tesna razlika slika je podele u ukrajinskom društvu, o kojoj svedoče i ove izjave glasača u Kijevu:

"Ukrajina se podelila na dva dela – jedan koji glasa za Janukoviča i drugi koji glasa za Juliju Timošenko. Tako je već pet godina i već smo se navikli. Zabrinuti smo, ali ne paničimo."

"Oduvek je bilo ovako. Ništa se nije promenilo. Jedna polovina glasa za jednog, a druga za drugog kandidata."

Za pristalice Viktora Janukoviča koje su se u ponedeljak ujutro okupile ispred sedišta Centralne izborne komisije trka je završena: "Ovog jutra smo odlično raspoloženi. Došli smo da podržimo Janukoviča. On je pobedio i dobili smo rezultat za koji smo se borili."

Na mitingu Janukovičevih pristalica jedan od govornika podsetio je na epilog američkih izbora: "Kada je Barak Obama pobedio na američkim izborima, DŽon Mekejn se nije ponašao kao političar, već kao državnik. Priznao je poraz i povukao se. To treba da uradi i Julija Timošenko."

Julija Timošenko će morati da prizna poraz

Šta se dešava u taboru Julije Timošenko, BBC je u Kijevu pitao Tarasa Kuzjeva, njenog pristalicu i poznavaoca ukrajinske političke scene:

"U njenom taboru verovatno je u toku paralelno brojanje glasova i potraga za dokazima o prevari za koju tvrde da se desila na uobičajeno sumnjivim mestima, kao što je oblast Donjecka, na istoku zemlje. Očekuje se šta će pokazati podaci o preostalih 4 odsto glasova, s obzirom na to da se razlika između dva kandidata poslednjih nekoliko sati izgleda smanjuje."

Zvaničnici Centralne izborne komisije saopštili su da bi vođstvo Janukoviča moglo samo da se povećava.

Oleksij Solohubenko, urednik BBC-ija i dobar poznavalac ukrajinske politike, očekuje da će Julija Timošenko na kraju ipak priznati poraz:

"Razlika je mala, mnogo manja od one iz vremena „Narandžaste revolucije“ kada je Viktora Janukoviča porazio Viktor Juščenko. Iako će se boriti da dokaže da je bilo izborne krađe, ne verujem da će Julija Timošenko mnogo postići, posebno ako međunarodni posmatrači ocene da je bilo manjih neregularnosti koje ne mogu da utiču na sveukupan rezultat. Očekujem da će priznati poraz, kasnije danas ili sutra, i ne očekujem da će ući u žestoku bitku oko rezultata. To, naravno, ne znači da će se povući iz politike. Nastaviće da se bori sa premijerskog mesta na kojem će ostati barem još neko vreme."

Da predstoje tenzije između Julije Timošenko i Janukoviča kao novog predsednika, smatra i Ivan Lazovoj, predsednik kijevskog Instituta za državnost i demokratiju:

"Mislim da Ukrajinci znaju šta mogu da očekuju od Janukoviča. On je pokušao da ostavi utisak tvrdog, oštrog i za borbu spremnog menadžera. On će na istovetan način pokušati i da upravlja zemljom, što će stvoriti probleme jer je Ukrajina razvijena demokratija. Zemlja je u tranziciji koja će potrajati, ali je dobra strana te tranzicije konkurencija političkih ideja čiji smo svedoci. Ta konkurencija je i razlog što je Janukovič bio toliko neuspešan u opoziciji jer nije navikao na demokratski kontekst političke borbe. Moj je utisak da će Janukovič, kao predsednik, povlačiti oštre poteze koji će podići nivo napetosti u ukrajinskom društvu."

Odnosi sa Rusijom

Iako Ukrajina nije moćna i bogata država, vlade širom sveta pažljivo prate kakav će biti ishod predsedničkih izbora.

Osim što je druga najveća zemlja u Evropi, Ukrajina je glavna tranzitna ruta za ruski gas koji putuje ka Evropi, Evropska unija joj je glavni trgovinski partner, a kao bivša sovjetska republika ima bliske veze sa Rusijom.

Ukoliko pobeda Viktora Janukoviča bude i potvrđena, šta se od novog ukrajinskog predsednika može očekivati na spoljnopolitičkom planu, BBC je pitao nemačkog analitičara Aleksandra Rara:

"Janukovič će obnoviti odnose sa Rusijom, koji su u poslednjih pet godina bili veoma napeti. Tokom istog perioda imali smo dva gasna rata između Kijeva i Moskve, zbog kojih je posledice trpela Evropska unija. Janukovič će formirati gasni konzorcijum u koji će ući ruske, ali i zapadne kompanije, koje žele da spreče probleme oko snabdevanja u budućnosti. Ali istovremeno, Janukovič će se okrenuti i Zapadu. Njemu je potrebna zapadna pomoć da bi modernizovao ukrajinsku ekonomiju i otplatio ogroman novac koji je ušao u Ukrajinu tokom svetske finansijske krize."