недеља, 29. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Преносимо > Stratfor и National Interest о терористичком нападу на франкфуртском аеродрому
Преносимо

Stratfor и National Interest о терористичком нападу на франкфуртском аеродрому

PDF Штампа Ел. пошта
НСПМ   
петак, 04. март 2011.

Џејкоб Хејлбрун: Тероризам у Немачкој против америчке војске

(The National Interest, March 3, 2011)

Косовски проблем може се вратити да прогони Америку, на начин на који то није било предвиђено

Тероризам у Немачкој није нова појава. Током Вајмарске Републике, терор је рутински практикован, тада су мејнстрим политичари убијани или пребијани. Затим је 1960. настала Фракције Црвене армије (РАФ). Неколико генерација, уз помоћ тајне полиције Источне Немачке, Штази, или, посветило се нападима на оно што су видели као западни империјализам. Припадници РАФ-а су, између осталог, детонирали аутомобил бомбу у ваздухопловној бази Рајна-Мајна 1985. године. "Ми нисмо плачљиви социјални радници", огласили су из те терористичке организације.

Одиста.

Као што нас пуцњеви у четири припадника америчких ваздухопловних снага који су стигли на Франкфуртски аеродром из Енглеске подсећају, тероризам наставља да цвета у Немачкој. Нова претња, наравно, долази из редова исламских радикала. Хамбург је место где је завера 9/11 скована. У марту 2010, четири преобраћена исламска радикала који су припадали групи Савез исламски џихад су оптужени за планирање напада на америчке војне објекте. Садa је косовски исламски екстремиста, двадесет једну годину стар Арид У. који је радио за немачку пошту на франкфуртском аеродрому, очигледно убио двојицу Американаца и ранио још двојицу. Питање које се поставља поводом његовог чина је да ли је он изоловани убица или део шире завере.

Косовски проблем, другим речима, може се вратити да прогони Америку, на начин на који то није било предвиђено. Опасност коју представљају исламски радикали на Косову је увек била очигледна. Да ли постоји шири проблем који долази од стране радикалних организација Косова које имају намеру да нападају америчку војску? Да ли убица има смртоносне везе са бившом домовином? Или је ова пуцњава дело усамљеника, који је објавио своју намеру да буде "амок" на интернет сајтовима радикалних исламиста. Ипак, напад је био пажљиво испланиран, јер су амерички пилоти били у цивилној одећи и убица је био упознат са њиховим распоредом кретања.

У садашњем стању ствари, тероризам у Немачкој је мутирао у посао исламских радикала, било да су домаћи или страни. Сада, као и онда, амерички војници ће постати мета залуднихубица који сматрају да се боре против империјализма учествујући у убиствима.

(Аутор је виши уредник у The National Interest)

Стратфор: Амерички војници мета револвераша на фракфуртском аеродрому

(Stratfor, March 2, 2011)

Двоје људи је погинуло, а двоје је повређено, најмање један критично, у оружаном нападу на америчко војно особље 2. марта у 3:20 поподне по локалном времену на франкфуртском аеродрому у Немачкој. Према медијским извештајима, наоружани нападач укрцао се у амерички војни аутобус који је чекао испред Терминала 2 и отворио паљбу. Два погинула су амерички војник и возач аутобуса, чија националност још није позната. Према немачким изворима, починилац је наводно пореклом са Косова, албанске националности и стар 21 годину. Према новинским извештајима, амерички војници који су нападнути су били на путу у Авганистан.  

Било је завера против америчких војних циљева у Немачкој у последњих неколико година. Напад се уклапа у категорију “oружани напад џихадиста”, налик ономе на шта је јеменски свештеник рођен у Америци Анвар Ал-Авлаки позвао средином 2010. у интернет четовању са џихадистима. Ал Авлаки је био у вези са за америчким мајором Нидалом Хасаном, који је био оптужен за пуцњаву у Форт Худу у новембру 2009.

Напад у Франкфурту изгледа да спада у нападе на меку мету. Меке мете су рањиве на нападе због одсуства адекватних мера безбедности и недостатка дистанце. Зоне на аеродромима ван пунктова за безбедносну проверу спадају у такве циљеве. Стратфор већ неко време упозорава да ће терористи тражити такве циљеве, нарочито узимајући у обзир њихову фиксацију на авионе. Пример је недавни бомбашки напад на аеродром Домодедово у Москви, циљање зоне за међународне доласке, где породице, пријатељи и возачи чекају путнике који пристижу са терминала. Таква подручја је тешко обезбедити јер би то у суштини изискивало изолацију целог аеродрома.

Ако су извештаји о националности нападача тачни, то не би било први пут да су се Албанци придружили међународном џихаду. Бројни албански појединци били су део Форт Дикс завере у Сједињеним Државама у 2007. Америчке власти разбиле су борбену ћелију у Северној Каролини која је укључивала појединце етничког албанског порекла. У 2009, амерички држављанин албанског порекла из Бруклина, Њујорк, покушао је да отпутује у Пакистан на војну обуку. Албански милитанти који су се борили у Ослободилачкој војсци Косова, међутим, у великој мери су се клонили милитантног ислама у њиховој борби против Србије у касним 1990-им и, у ствари, били су у савезу са НАТО против режима тадашњег југословенског лидера Слободана Милошевића. Недавни напади џихадиста, међутим, указују на то да у дијаспори на Западу постоји знатан број случајева радикализације.

www.stratfor.com

(Превод: НСПМ)

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер