Početna strana > Prenosimo > Vladi Srbije je oduzet autoritet
Prenosimo

Vladi Srbije je oduzet autoritet

PDF Štampa El. pošta
Mlađan Dinkić   
petak, 26. decembar 2008.

 (Blic, 26. decembar 2008)

Razlike oko Naftne industrije Srbije, koji je prodat sklapanjem najgoreg ugovora koji je Srbija potpisala od 2000. godine, nisu jedini problem vladajuće koalicije. Najveći problem je to što Vlada Srbije nema autoritet da sprovodi politiku zbog koje je izabrana, i to mora hitno da se reši - kaže Mlađan Dinkić, lider G17 plus i potpredsednik Vlade Srbije.

Dinkić navodi da očekuje od Tadića, kao demokratskog predsednika, da prihvati razlike u mišljenjima oko pojedinih pitanja i da Vladi hitno da odrešene ruke u sprovođenju koalicionog programa.
- Nismo pravili koalicioni savez zbog uspostavljanja podaničkog odnosa prema Rusiji, već zbog ubrzanja evropskih integracija i ukupnih društvenih reformi. Naš stav o NIS je isti kao i pre formiranja ove vlade. Međutim, iako je pre nekoliko dana u Moskvi potpisan izuzetno loš ugovor za Srbiju, to danas nije jedini problem s kojim smo suočeni.

Šta je onda najveći problem?
- Najveći problem je kriza autoriteta Vlade. Vladi je u poslednja tri meseca svesno oduziman autoritet, a oni koji su to radili, ili nisu bili svesni posledica ili su namerno radili protiv sopstvene države. Zadnje je vreme došlo ukoliko jedan vojnik danima vodi medijsku kampanju i javno proziva ministra odbrane. Osim toga, upravni odbori pojedinih državnih preduzeća donose odluke koje su suprotne odlukama Vlade. Ministarstvom finansija faktički upravlja neko van Vlade, premijeru se ne dozvoljava da sprovede mere koje mu struka nalaže, a ministar ekonomije ima vezane i ruke i noge u sprovođenju ekonomske politike - takva vlada svima koji je posmatraju sa strane s pravom deluje kao nesposobna, neefikasna i neuspešna. Ovakva bolesna situacija se odmah mora prekinuti, da bi rad u Vladi dobio smisla, da bi se donosile odluke koje su korisne za građane. Vladi hitno mora da se vrati izgubljeni autoritet kako bi ministri mogli da rade svoj posao i preuzmu punu odgovornost.

Ko vuče konce u Vladi?
- Ako je neko nezadovoljan personalnim sastavom Vlade i učinkom ministara, onda treba da ih menja, a ne da im ruši autoritet služeći se intrigama, podmetanjima, lažima i opštim zagađivanjem atmosfere u medijima i društvu. Očigledno da je predsednik države okružen medijskim magovima koji su verovatno uspešni u vođenju marketinških kampanja, ali sigurno nisu sposobni da sagledaju realan život, da reše konkretne probleme i očito ne znaju kako Vlada funkcioniše. To više ne sme i ne može da se toleriše.

Tadić je znači jedini autoritet?
Ako je to tako i ukoliko on to zaista želi, onda on mora da snosi potpunu odgovornost za sve štrajkove, krize i probleme sa kojima se Srbija suočava. Bojim se da je to prevelik teret za bilo kog pojedinca.

Zašto sedite u Vladi koja nema autoritet?
Najlakše je odustati, ali tako ne možete ništa da promenite. O ovome mesecima razgovaram sa svojim kolegama. Vidimo probleme i imamo ideje kako da ih rešimo. Dogovorimo se sa koalicionim partnerima o svemu, a onda se ništa ne desi. To se zove impotentnost. Sebe ne smatram ni impotentnim, ni nesposobnim. To se mora promeniti, a vreme curi.

Koliko ima vremena?
- Od mene se očekuje da trčim najbrže na svetu, a vezane su mi i ruke i noge. Ista je situacija i sa drugim ministrima koji nisu iz moje stranke. Ili ćemo ljudski i profesionalno da radimo i odgovaramo za svoj rad, ili da vidimo šta je drugo rešenje.

Da li to znači da obarate Vladu?
- Sigurno neću obarati Vladu. Ali ako se očekuje da ćutim o problemima i da odgovaram za nešto što nije u mojoj moći, ni nadležnosti, ne pada mi na pamet. Ako neko misli da je vrhunska sreća biti ministar, grdno se vara. Uopšte me ne zanima pozicija ministra, već da li sam u stanju da uradim nešto dobro za svoju zemlju. Sada radimo kilavo i neefikasno i svi vide da Vlada nema autoritet.

Koja preduzeća ne slušaju Vladu?
- Upravni odbor „Galenike“, Upravni odbor PIM „Ivan Milutinović“, „Sloboda“ iz Čačka... Jednostavno, ljudi su osetili da Vlada nema autoritet, da se njome upravlja van nje, pa su se osilili i nadglasavaju ministre. Neki od državnih institucija prave marketinške agencije, a od politike marketing. Ako naprave dobar rejting, misle da su postigli rezultat, a to što Srbija klizi u ponor - baš ih briga. Institucije se moraju baviti životom običnih ljudi, a ne rejtinzima političara.

Rekonstrukcija ili novi izbori?
Vladu je formirao predsednik Tadić kao neko ko je dobio najviše glasova na izborima. On odlučuje o njenom personalnom sastavu i roku trajanja. Ako želi uspešnu Vladu, a verujem da želi, neka pusti Vladu da radi svoj posao. Vladom se ne može upravljati sa strane.

Koliko ste spremni da čekate na rešenje problema?
- Nadam se da će nam Nova godina doneti novi model ponašanja, novu energiju i atmosferu kako bismo mogli da ostvarimo ciljeve oko kojih smo se okupili.

Dali smo NIS i ispali naivni ?
- Dali smo NIS, a nemamo magistralni gasovod. Ispali smo naivni. Sigurno je da članovi Vlade koji su glasali na telefonskoj sednici nisu pročitali ugovor, jer nisu ni imali vremena da ga pročitaju. Ključne stvari koje su iznošene u javnost nisu tačne i predstavljaju obmanu građana. Nije tačno da je uslov za raskid ugovora ako „Gasprom“ ne investira u NIS, već samo ako u roku od četiri godine ne obezbedi kredit za NIS. To su dve sasvim različite stvari. „Gasprom“ treba do 2012. da obezbedi kredit od 500 miliona evra NIS, ali ne postoji čvrsta obaveza da se taj novac i investira do tada. Naprotiv, samim ugovorom je precizirano da se taj rok može produžavati. Ovo je prvi ugovor za koji ja znam, koji je protivan zakonima Srbije, jer se NIS izuzima od sankcija ukoliko zagađuje životnu sredinu. Ma kakva šteta da nastane radom Rafinerije u Pančevu, Srbija će platiti štetu u iznosu do sto miliona evra, ali neće moći da kažnjava NIS osim u slučaju totalne havarije. Ovim su vezane ruke i ministru Duliću. Postavlja se još jedno pitanje - ako je predsednička izjava dovoljna garancija za gasovod, zašto onda Rusi uopšte prave ekonomsku studiju izvodljivosti? Zašto odmah ne krenu da grade gasovod? Na to niko nije dao ozbiljan odgovor.

Da li to vi tvrdite da predsednik onda obmanjuje javnost?
- Govorim o tome da oni koji su mu spremali izjave obmanjuju javnost. Možda je baš zbog toga i usvojen na telefonskoj sednici Vlade, što je sasvim neprimereno ukoliko se zaista radi o ugovoru koji donosi epohalne koristi Srbiji.

Optužujete veći deo Vlade da je potpisao ugovor koji nije u skladu sa zakonom?
- Nesumnjivo je da su određeni članovi ugovora protivzakoniti. Ugovorom je van snage stavljen i Zakon o privatizaciji. Srbija se tako odrekla mogućnosti da se štiti od eventualnog lošeg upravljanja NIS. Može ovaj ugovor da hvali Ministarstvo inostranih poslova koliko god hoće, ali ovaj ugovor neće pohvaliti nijedan ozbiljan ekonomista ni pravnik. Ovo je očito politički ugovor.

Ako jeste politički, da li je vredeo zarad nekih političkih interesa Srbije?
- Nikada nisam čuo koji su to konkretni geopolitički interesi Srbije zbog kojih treba žrtvovati najprofitabilniju kompaniju u zemlji.

Na sednici Vlade bilo je priče da dogovor o NIS znači podršku Rusije za ulazak u EU?
- To je apsolutna besmislica. Ovaj ugovor nema nikakve veze sa našim evropskim integracijama. Ali ovde nisu krivi Rusi, oni su postigli sve što je u njihovom interesu.

Pa ko je kriv?
- Svi oni koji su u Srbiji glasali za ovakav ugovor. Za dve godine će biti mnogo jasnije ko je bio u pravu. Voleo bih da me vreme demantuje i da ja ne budem u pravu. To bi bilo mnogo jeftinije za Srbiju.

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner