Početna strana > Rubrike
Rubrike
Savremeni svet

Pariz protiv Frankfurta, početak XXI veka

Darko Strižak   
ponedeljak, 01. novembar 2010.

Lakše je uticati, stimulisati i kontrolisati na nivou države, nego na regionalnom ili svetskom nivou. Brojne državne intervencije proteklih nekoliko godina u SAD I EU svedoče da je to prihvaćen stav, čak i od , do nedavno, veoma liberalnih ekonomija.

 
Savremeni svet

Mali leksikon velike krize - kako se stiglo do 60.000 milijardi dolara sumnjivih potraživanja

Aleksandar Radović   
sreda, 27. oktobar 2010.

Krajnje je vreme da se konstatuje da je finansijski kapitalizam izgubio kompas i da treba pokušati da se pronađu orijentiri.

 
Savremeni svet

Nemačka i propast multikulturalizma

DŽordž Fridman   
ponedeljak, 25. oktobar 2010.

Nemačka kancelarka Angela Merkel izjavila je 16. oktobra da je multikulturalizam "potpuno propao". Ovom izjavom Merkelova pokreće procese koji mogu imati dalekosežan uticaj ne samo na Nemačku i Evropu već i na globalnu ravnotežu moći.

 
Savremeni svet

Ukrajina i Srbija - između nepoznavanja i bliskosti

Filip Andrejević   
petak, 22. oktobar 2010.

Verovatno najveći i najpopularniji stereotipi vezani za Ukrajinu su poistovećivanje Ukrajinaca i Rusa. Mnogi bi se začudili snažnim vezama koje nas vezuju za Ukrajinu, premda saradnja koju danas ostvarujemo nije na dovoljno visokom nivou.

 
Savremeni svet

Teorija pravednog rata i moralni status neizvesnosti njegovog ishoda

Jovan Babić   
nedelja, 24. oktobar 2010.

U teoriji pravednog rata primarna je pravda u odnosu sa svojim rivalima, slobodom i blagostanjem. Pravda je vodeći princip u opravdavanju novih ratova, a ne sloboda.

 
Savremeni svet

Resetovanje odnosa i sfere uticaja

Ted Galen Karpenter   
utorak, 19. oktobar 2010.

Kondoliza Rajs onomad nije mogla biti više u krivu. Svidelo se to nama ili ne, sfere uticaja će biti ključna karakteristika međunarodne politike, a posebno odnosa između velikih sila, u XXI veku. Od ključne je važnosti da kreatori američke politike to shvate i prilagode se toj realnosti.

 
Savremeni svet

Čajanka i trijumf neokonzervativaca

DŽejkob Hejlbrun   
utorak, 19. oktobar 2010.

Preliminarni izbori neće uzrokovati promene u spoljnoj politici, barem ne na desnici. To će biti manje-više isto. I upravo zato će neokonzervativci, koji su oštroumno podržali pokret Čajanku, očuvati svoju prevlast u Republikanskoj partiji kada su u pitanju inostrani poslovi.

 
Savremeni svet

Neutralnost na dva koloseka

Vladimir Jevtić   
petak, 15. oktobar 2010.

Ipak, Ugovor o kolektivnoj bezbednosti predstavlja neophodan činilac kada je u pitanju nova bezbednosna struktura u Evropi i u svetu. Cilj Ugovora o kolektivnoj bezbednosti je svakako borba protiv terorizma koji i na tlu država članica bivšeg SSSR-a uzima sve više žrtava.

 
Savremeni svet

Srbija: Vajmarska Republika?

Stratfor   
petak, 15. oktobar 2010.

Paralelno 15-godišnjem postojanju Vajmarske, Srbija je pretrpela niz neuspeha: primorana da prihvati poraz i krivicu za ratove, dužna da plaća za grehe režima za koji smatra da ga je sama zbacila, i na kraju primorana da se bavi ekonomskom krizom nad kojom nema kontrolu i sa kojom nije u stanju da se sama nosi.

 
Savremeni svet

Fijasko Vašingtona u Bosni

Ted Galen Karpenter   
četvrtak, 14. oktobar 2010.

Ukoliko birači u Republici Srpskoj žele da uspostave nezavisnu državu, SAD i druge NATO članice treba da poštuju tu odluku. Održavanje vegetativne BiH u životu putem međunarodne pomoći ne služi nikakvom legitimnom američkom interesu.

 
Politički život

Srpska dijaspora kao deo sveukupnog srpskog bića

Jovo R. Drobnjak   
nedelja, 25. mart 2012.

 Kroz vekove, od postanja pa do današnjih dana, Srbe prati sudbina stalnih ratova, deoba i seoba. U dugoj srpskoj istoriji nije pronađena nacionalna strategija sa kojom bi se obezbedio održiv mir, demografska stabilnost i sveopšti napredak

 
Politički život

Kultura (ne)kažnjivosti

Dragan Mitrović   
ponedeljak, 16. januar 2012.

Manje obavešteni prestupnici pomisle da će zaista biti kažnjeni, ili žure da se vrate na funkciju, ili ne mogu da odole formiranoj psihičkoj zavisnosti od lopovluka i privilegija (ili jednostavno moći) i izgube strpljenje.

 
Politički život

Referendum u Srba

Aleksandar Dikić   
četvrtak, 26. januar 2012.

Srbi su se sa referendumom, a i sa drugim demokratskim tekovinama, ponovo susreli tek po ukidanju jednopartijskog sistema i uvođenja pluralizma i stvaranja pretpolitičkog društva u bivšoj Jugoslaviji.

 
Politički život

Vojvođani po profesiji

Branislav Ristivojević   
sreda, 22. februar 2012.

Kaže naš narod: „Samo prazna kanta zveči“. To znači da oni koji se najviše busaju u vojvođanske grudi i koji su do sada uspeli da ostvare zavidnu karijeru u profesiji vojvođanin, u stvari najviše lažu i najmanje im je stalo do Vojvodine.

 
Politički život

Dva strateška prioriteta za Srbiju

Radoman Jović   
utorak, 10. januar 2012.

Inostrani faktor još nije sveo „završni račun“ sa Srbijom. Ima još toga zbog čega Srbiju treba „pritiskati“ i batinu, sa istanjenom šargarepom, držati visoko uzdignuto.

 
Politički život

Juriš NVO rezervista na novosadsku kasarnu

Zoran Grbić   
petak, 30. decembar 2011.
Na sajtu Inicijative koja je izvršila upad u kasarnu, tekst kojim se javnost poziva na podršku se u prvoj verziji nalazi na engleskom jeziku. (!) Kojoj javnosti se oni obraćaju tim jezikom, i čiju podršku tako traže?
 
Politički život

Pismo generalu Mladiću

Milan Šećerović   
utorak, 10. januar 2012.

Mnogima, nažalost, život i okolnosti nisu dale priliku da sledeći svoju savest i sami budemo među Vašim jatacima, ali zato, podržavajući Vas, Generale, podržavamo i sve Vaše jatake.

 
Politički život

2011. iz ugla NSPM

NSPM   
sreda, 04. januar 2012.

Događaji koji su obeležili 2011. godinu: 1.Odbijanje srpske kandidature za EU 2.Hapšenje i izručenje Ratka Mladića 3.Srpske barikade na severu Kosmeta 4.Neuspešna prodaja Telekoma 5.Zabrana održavanja gej parade u Beogradu

 
Politički život

Bez kompromisa za Srbiju?

Rade Ivković   
sreda, 11. januar 2012.

Malo je verovatno da bi demokrate mogle da prežive eventualnu promenu spoljnopolitičke orijentacije i napuštanje evroatlantskog uporišta. Vladujuća koalicija nije imala odvažnosti da sprovede ni neke nužne privredno ekonomske reforme, a kako li bi se tek drznula da povlači odlučne spoljnopolitičke poteze.

 
Politički život

Drugosrbijanske nevolje

Marko Radovanović   
četvrtak, 05. januar 2012.
Šalu na stranu, nije potrebno posedovati visok stepen intuitivnosti da bismo pomislili da sve što je Nataša Kandić radila, makar otkako za nju znamo, zapravo bilo više iz materijalnih razloga a manje iz ličnih uverenja.
 
<< Prva < Prethodna 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 Sledeća > Poslednja >>

Strana 370 od 438

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner