недеља, 22. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Савремени свет > Носталгија за Гадафијем у Бенгазију
Савремени свет

Носталгија за Гадафијем у Бенгазију

PDF Штампа Ел. пошта
Стивен Сотлоф   
четвртак, 18. август 2011.

(ТАЈМ, 16.08.2011)

Убиство једног од побуњеничких војних команданата који је започео кампању за обарање либијског вође Муамера Гадафија је обелоданило постојање скривених страховања о безбедности у Источној Либији – посебно што се тиче бујања бројности милицијe и банди, које изгледа да не поштују никакве власти. Иза свега тога се скрива и питање да ли је побуњеничка влада, која је недавно имала извесних војних успеха против Гадафија, у стању да гарантује безбедност Либијаца над којима већ има власт.

Смрт генерал-мајора Абдел Фатаха Јуниса, која се под мистериозним околонстима догодила 29. јула, поставила је пред многе становнике територије коју називају “Слободном Либијом“ питање о томе како побуњеничка политичка организација може да им обезбеди сигурност, када чак није била у стању ни да заштити свог војног челника. Неспособност Привременог Националног Савета (NTC) да пружи безбедност областима под контролом побуњеника, изазвала је код неких локалних становника носталгију за Гадафијем и стабилношћу који је пружао његов строги режим.

Јуниса су 28. јула опозвали са линије фронта, како би био саслушан у вези са неким ненаведеним оптужбама. Следећег дана, председавајући  NTC-а, Мустафа Абдел Џалил је објавио његову смрт, али тај Савет није био у стању да покаже Јунисово тело. Упркос томе што је са линије фронта у Џалиловој пратњи NTC послао конвој од 85 возила са стотинама својих војника уз задатак да Џалила допреме у њихов главни град,  Бенгази, побуњенички министар финансија, Али Тархуни, је убрзо оптужио одметнуту Бригаду Исламистичих бораца за Џалилово убиство. (Видети сцене из битке за Либију - (See scenes from the battle for Libya.)

Тархунијеве оптужбе су потпириле страхове због бујања десетина различитих милиција које не дугују никакву одговорност војним вођама  NTC-а, него само сопственим командантима. Те јединице су у поседу софистицираног наоружања – од противтенковских ракета, до граната на ракетни погон, па код неких постоје страховања да се то наоружање може искористити за сређивање личних рачуна. У побуњеничком Бенгазију се свакодневно може чути спорадична пуцњава, а улицама шетају стотине људи наоружаних калашњиковима.

Абдел Џалил је 6. августа  на својој конференцији за штампу поменуо проблем милиције, речима: ...биће наређено да се наоружање које се виђа по улицама корисно употреби.... у самим градовима нема потребе за тим наоружаним групама“. Те његове примедбе су у Бенгазију изазвале утисак. Један од становника је испред бакалнице поставио питање: „Ако NTC није у стању да ту милицију контролише – како онда они очекују да им можемо веровати да ће нас штитити?“

Већ месецима, грађани Бенгази живе у страху да су Гадафијеви револуционарни комитети и његова пета колона ти који изазивају хаос у граду. Али данас – они страхују од банди у војним униформама које носе и побуњеници, а које тероришу грађане и пљачкају их под претњом оружјем. Четрдесетједногодишњи Давуд Салими рекао је: „Данас више није безбедно залазити у неке делове града. Криминалци изазивају нестабилност да би извукли корист за себе.“ Они су недавно ударили и на странце. Једна група у војним униформама је провалила у хотелску собу једне западне новинарке, напаствовала је и побегла са њеном електронском опремом.

Немир и страх око безбедности су код многих изазвали бриге о томе шта ће се догодити када побуњеници најзад збаце Гадафија. Професор политичких наука Гариунис универзитета, Салах Сенуси каже: „Прича се о сређивању старих међуплеменских рачуна и о почетку борби за превласт. Гадафијев пад би могао да буде почетни сигнал за дуготрајну борбу међу разним групацијама. А код толиких бригада које поседују сопствено наоружање и не одговарају NTC-у, можемо постати сведоци много већим насиљима“.

Таква страховања око безбедности изазивају код неких носталгију за Гадафијем. Перионичар рубља, Али, стар 41 годину, из страха јер говори о осетљивој теми, тражио је да му не објавимо презиме. Рекао је: „Под Гадафијем је било много проблема. Ипак, знали смо шта да очекујемо, и био је у стању да нам осигура безбедност. Данас не знамо шта ће се сутра десити, и то брине људе.“ Пошто NTC није у стању да умири те бриге, нити да ухапси Јунисове убице, грађани се плаше да ће се безбедносна ситуација још више погоршавати.

Превод са енглеског: Василије Клефтакис

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер