среда, 17. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Дебате
Куда иде Србија

Гаврило Принцип, видовданска етика и Млада Босна

Никола Танасић   
субота, 12. јул 2014.

Као што је већ безброј пута истакнуто, да би се на историјској сцени учинила права ствар није потребна ни моћ, ни војска, ни богатство, већ само храброст, честитост и посвећеност идеалима правде и слободе. Младобосанци су то доказали држећи се истих вредности које су створиле једног Карађорђа, Његоша и Андрића.

 
Србија и Црна Гора

Како је рушена Његошева капела

Вељко Ђурић Мишина   
уторак, 02. новембар 2010.

Када је 1951. донета одлука о подизању маузолеја, СПЦ није ималаприговора и садашња изградња маузолеја у ствари је наставак радова, који су били обустављени због недостатка средстава. Што се тиче Његошеве гробнице, она је својина општине Цетиње.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Пут БиХ у НАТО - од "кувања" до "гутања" жабе

Слободан Дурмановић   
уторак, 30. април 2019.

У свим странкама у РС истичу како не намеравају да одступе од подршке Декларацији о војној неутралности РС изгласаној у Народној скупштини РС пре годину и по дана: иако није de iure обавезујући, тај документ de facto представља политичку обавезу свима, па се тако и понашају. То, наравно, не значи, да се део српских политичара можда неће предомислити у наредном периоду, мада су слична предомишљања у претходних петнаестак година углавном била колективног карактера

 

 
Куда иде Србија

Разградња историјске свести - наша држава и годишњица Првог светског рата

Маринко М. Вучинић   
четвртак, 15. мај 2014.

Пред нама се отвара суштински проблем – питање одбране идентитета, традиције и историјске свести српског народа. Сећање на Први светски рат се у нашем народу чува с побожним поштовањем као да је у питању свети рат. 

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Ратни дневник 1999. – како је "Милошевићев рат" постао и мој

Александар Лазић   
понедељак, 25. март 2013.

Већ смо кажњени по принципу колективне одговорности, само је остало да се спроведе суђење на коме би се дао легитимитет овом убијању Срба. Јер, овде је све мање наивних који верују да овај рат није њихов рат и да неко овде ратује против Милошевића.

 
Србија и НАТО

Српски гладио?

Драгомир Анђелковић   
понедељак, 09. јун 2008.

Радило се о добро осмишљеној прљавој кампањи, манипулацији надама грађана, и то у координацији са евроатлантским структурама у иностранству (темпирано потписивање ССП, „Операција Фијат“, притисак на инвеститоре да привремено обуставе планиране активности).

 
Косово и Метохија

Поводом престанка функционисања српског правосуђа на КиМ - Хвала теби, ој Бугојно граде

Народни покрет Срба са КиМ „Отаџбина“   
недеља, 15. октобар 2017.

 Српске судије на Косову и Метохији које одбију да буду део сепаратистичког правосуђа Приштине остаће без посла. Слично се догодило и са више од 1000 припадника МУП-а Републике Србије који и дан-данас после пет година своју правду потражују по судовима. 

 
Црква и политика

Устав је гарант целовитости Србије, претходна влада "легла на руду" натовске Европе

Митрополит Амфилохије   
недеља, 20. април 2014.

Бриселски споразум иде у правцу принудног озваничења од стране Србије тог запечаћења. Било би добро да они који иду на подворење и разговоре у Брисел, при сваком одласку прођу кроз рањену НАТО бомбама Кнез Милошеву улицу и да се присјете макар годишњице 6. априла 1941. године.

 
Србија и НАТО

Шест "малих" разлога против НАТО

Слободан Антонић   
понедељак, 24. март 2008.

Србија је једина европска земља коју је НАТО бомбардовао. То бомбардовање било је нелегално, без одлуке Савета безбедности. Бацајући бомбе по Србији, НАТО је починио злочине над цивилним становништвом. Зато Србија не може тек тако да уђе у НАТО.

 
Косово и Метохија

Шта се подразумева под „нормализацијом односа са Косовом“ и да ли је можда боље бити "ненормалан"

Никола Танасић   
уторак, 19. септембар 2017.

И док смо били у стању да сами себи прописујемо шта је нормално, а шта није, били смо у стању и да напредујемо, да растемо, да се развијамо. И ако хоћемо опет да будемо неко и нешто, прво што треба да урадимо јесте да одбацимо сваки диктат нормалности који нам се намеће са стране. И да се не осврћемо на оне који мисле да нисмо нормални.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Спас од „фашизма“ и препливавање на другу страну

Раденко Тошић   
понедељак, 13. мај 2013.

Поштујем све жртве, али не пристајем да ме неко бесправно набјеђује да сам фашиста. Сам статус „удружења логораша“, које његује „тековине антифашизма“, није легитиман, јер у нашем мјесту није било логора. Био је затвор у којем су, у самом почетку рата, затварани и мучени припадници других националности, али никаквог логора није било.

 
Србија и НАТО

НАТО има новог ривала

Ј. Питер Фам   
уторак, 19. август 2008.

Руска интервенција у Грузији довела је “у питање читаву премису“ досадашњег западног ангажмана с Русијом, упозорио је прошле недеље амерички секретар за одбрану. Он је такође је изјавио да би рат између Москве и Тбилисија могао да остави „дубоке последице како на развој наших билатералних односа по питању безбедности, тако и на однос са НАТО-ом“.

 
Косово и Метохија

Какав је став Русије према српском "унутрашњем дијалогу о Косову"

Томислав Станковић   
субота, 10. фебруар 2018.

Нема сумње да је све ово што се из званичних саопштења може ишчитати много јасније предочено председнику Вучићу. На Србији је или да тражи нову једначину за квадратуру круга или да настави да користи приближно тачну. Ону која је већ дуго времена у математици ''замрзнута''. 

 
Црква и политика

Један век Патријарха Павла

Јелена Тасић   
субота, 19. април 2014.

Тако је говорио Патријарх Павле, 44. поглавар Српске православне цркве, који је још за живота проглашен за "светитеља који хода" и "јединог небеског Србина". Ове године навршава се век од његовог рођења, а 15. новембра пола деценије од упокојења.

 
Србија и Црна Гора

Повика на Црногорце у Србији

Томислав Крсмановић   
субота, 16. октобар 2010.

Нама Србима је данас потребна слога више него ли икад раније. А не нове међусобне поделе. Потребне су нам нове мудрости, и нама из Србије и онима из Црне Горе. Сами пак Црногорци у Србији морају да схвате данашњу ситуацију, њима није нимало лако између чекића и наковња.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Хашки трибунал као оличење правосудне неистине

Милан Благојевић   
уторак, 26. март 2019.

Наша правна наука и струка до сада је мало, боље рећи готово ништа, учинила да домаћој јавности објасни суштину противправности којима су прибјегавали тужилац и судећа вијећа Трибунала у Хагу у бројним предметима против лица српске националности, па тако и у предмету против др Радована Караџића, како би их осудили.

 
Куда иде Србија

Гаврила Принципа је српска јавност подржала, а политичка елита осудила, Немачка стипендијама мења слику о Првом светском рату

Љубодраг Димић   
субота, 31. мај 2014.

Истина је заправо да је Немачка хтела ратом да посегне за светском моћи, а Хабзбуршка монархија је хтела да једним малим ратом на Балкану реши унутрашње проблеме и поврати статус велике европске силе.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Поносни ђаци Анте Старчевића

Војислав М. Станојчић   
петак, 22. март 2013.

Корени чудовишне мржње др Старчевића према српском народу можда потичу од  чињенице да су му родитељи били Срби који су прешли у католичку веру, те се доктор Анте током свог живота непрекидно трудио да се докаже као правоверни “Херват”.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

БиХ, НАТО и Србија - где води Вучићево "разграничење" на КиМ?

Слободан Дурмановић   
субота, 23. фебруар 2019.

Да ли ће Вучић "разграничењем" на КиМ "обезбедити" стабилну будућу позицију РС унутар БиХ или ће тиме пре отворити простор свима онима који слабљење садашње уставне позиције РС виде као кључни услов за изградњу "функционалне БиХ"?

 
Куда иде Србија

Регионализација – нови феудализам

Милан Миливојевић   
недеља, 04. мај 2014.

Неофеудализам узима све више маха у једном броју европских држава. Тренутно од ове болести болују Шпанија, Уједињено Краљевство, Белгија, прве симтоме показује Италија (Венето, Ломбардија), а метастазирала је Украјина.

 
<< Прва < Претходна 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 Следећа > Последња >>

Страна 34 од 127

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер