Početna strana > Debate
Debate
Sudbina dejtonske BiH i Republika Srpska

Martenove “Pouke iz BiH” poučne za Srpsku

Nenad Kecmanović   
ponedeljak, 21. mart 2016.

Najvažnije je ipak ono što Marten nije prećutao. U citiranim redovima sasvim eksplicitno stoji da su Vašington i Brisel od početka imali za cilj “jačanje centralnih struktura”, a ne dosljednu primjenu Dejtonskog sporazuma.

 
Crkva i politika

Jedan prilog shvatanju problema autokefalnosti Makedonske pravoslavne crkve 1967

Veljko Đurić Mišina   
subota, 02. oktobar 2010.

Broz je bio vrh političke piramide u Jugoslaviji! Ostaje otvoreno pitanje zašto su sve to radili narodu iz koga su potekli i njegovoj Crkvi.

 
Kosovo i Metohija

Sever Kosova između Kristalne noći i Zone sumraka

Nikola Tanasić   
sreda, 06. novembar 2013.

Ono što je počelo kao nasilje nad zakonima države pretvorilo se u nasilje nad zakonima logike, a kada i zakoni države i zakoni logike nestanu, ostaje samo nasilje. Argumenti su zamrli, podsmeh je zamukao, ostala je samo jeza koja se širi poput epidemije.

 
Istina i pomirenje na ex-YU prostorima

Autopsijski izveštaji Haškog tribunala

Stefan Karganović   
nedelja, 28. avgust 2011.

Da su sve osobe u ovim grobnicama bile streljane, kao što se u zvaničnoj verziji događaja tvrdi, stanje nađenih posmrtnih ostataka bilo bi najvećim delom homogeno, a obrazac ranjavanja u skladu sa teorijom o streljanju.

 
Sudbina dejtonske BiH i Republika Srpska

Republika Srpska i(li) "mehanizam koordinacije"

Milan Blagojević   
utorak, 23. februar 2016.

Umjesto toga, jedino rješenje koje ima ustavno uporište jeste sporazum o mehanizmu koordinacije, čiji potpisnici i donosioci su BiH, entiteti i kantoni, što onda znači da se i sve eventualne izmjene vrše opet i samo na taj način.

 
Kuda ide Srbija

Srbija u šakama tranzicionih kriminalaca

Dragan Mitrović   
četvrtak, 11. oktobar 2012.

Petooktobarska revolucija je dovela na političku scenu novu, demokratski vlast. Ova vlast nije volela socijalnu bedu pred svojim očima. Žurila je u Evropu, i na tom putu rušila je sve pred sobom.

 
Crkva i politika

Nije svaki Srbin pravoslavac

Jelena Čalija   
nedelja, 26. septembar 2010.

U periodu stvaranja modernih nacija za naš prostor je ključni kriterijum za nacionalno razdvajanje etnički i jezički bliskih i srodnih narodnosnih grupa postala verska pripadnost. , što je umnogome suzilo opseg srpskog nacionalnog (samo)određivanja.

 
Sudbina dejtonske BiH i Republika Srpska

Pravni Frankenštajn - nametnuto i nakaradno "pravosuđe BiH"

Slavko Mitrović   
ponedeljak, 15. februar 2016.

Sud i Tužilaštvo BiH su pravni nonsens, ali su opstajali pritiskom dijela međunarodne zajednice. Kada se pomene neustavnost nametnutih zakona, digne se sarajevska dreka koja odjekuje do Brisela i Vašingtona, da je to rušenje i kršenje Dejtonskog sporazuma, jer su odluke Ustavnog suda konačne i obavezujuće.

 
Crkva i politika

Odgovor vladike Artemija sinodu SPC

Vladika Artemije   
petak, 24. septembar 2010.

Vladika Artemije je dopisu od 18. septembra zatražio da celokupna prepiska bude objavljena na sajtu SPC, ali to još nije učinjeno. Artemiju su zabranjena sva sveštenodejstva, a Irinej je u saopštenju istakao da se bivši vladika eparhije raškoprizrenske odrekao svoje vernosti.

 
Kuda ide Srbija

Da li je AP Vojvodina "politički otcepljena"?

Miodrag Đukić   
četvrtak, 30. avgust 2012.

Ustav ipak ima popriličnu podršku u AP Vojvodini. Naravno, ovakava interpretacija rezultata referenduma o Ustavu je možda previše smela, ali ovako sagledani rezultati svakako veoma slabe tezu da „Vojvodina nije glasala za Ustav“.

 
Kosovo i Metohija

Vređanje zdravog razuma

Aleksandar B. Đikić   
sreda, 13. novembar 2013.

Ovo što Dačić izjavljuje nije državnički stav, i najmanje je važno što je to izjavio za Srbe sa Kosova, jer je to stav, a akteri na koje se odnosi mogu biti različiti. To možda nije državnički stav, ali politički svakako jeste, i to je ono što brine. 

 
Sudbina dejtonske BiH i Republika Srpska

Sarajevske pometnje - Radončić protiv Bakira, i gde je tu SDS?

Slavko Mitrović   
ponedeljak, 07. mart 2016.

 Zato se u Sarajevu ne bira vlast BiH, nego sastavlja. Tu vlast treba da čine stranke koje čine vlast u entitetima, koja potom delegira svoje predstavnike u organe na nivou BiH.

 
Kuda ide Srbija

Srbi i Srbija sto godina posle Kumanova

Đorđe M. Srbulović   
sreda, 24. oktobar 2012.

Protiv Srbije bili su svi koji su protiv nje i danas: Austro-Ugarska i Turska (dakle i dojučerašnja braća sa prostora bivše Jugoslavije), Engleska, kao i uvek što je, Nemačka, Francuska. 

 
Crkva i politika

Pećka patrijaršija - duhovno sedište Metohije i pravoslavlja

Dragiša Spremo   
subota, 02. oktobar 2010.

Dugo u prošlosti o zaštiti metohijskih manastira - Pećke patrijaršije, Visokih Dečana i Deviča, brinule su posebno izabrane vojvode, koje su taj častan posao obavljale dobrovoljno i besplatno.

 
Kosovo i Metohija

Fašizmom protiv bojkota, ili „paljenje Rajhstaga“ u Kosovskoj Mitrovici

Igor Marković   
ponedeljak, 04. novembar 2013.

Kada je na red došlo glasanje na kosovskim izborima, odnosno integracija Srba sa severa u ustavni i pravni sistem „Kosova“, veleizdaja je bila sve ogoljenija i počela je da se isteruje na čistac.

 
Istina i pomirenje na ex-YU prostorima

Hrvatska da poštuje ljudska i nacionalna prava Srba

Miodrag Linta   
utorak, 16. avgust 2011.

Srbi u Hrvatskoj imaju status nacionalne manjine i oni poštuju institucije Republike Hrvatske. Međutim, oni traže da država Hrvatska poštuje njihova ljudska i nacionalna prava. Isti stav dijele i prognani Srbi.

 
Kosovo i Metohija

Režim Aleksandra Vučića igra neiskreno prema Rusiji - kao što je to činio i Milo Đukanović u Crnoj Gori

"Otadžbina"   
sreda, 25. jul 2018.

Šta god vlast u Srbiji mislila prema braći i prijateljima mora se biti iskren i nije korektno politički šibicariti. Ruska Federacija je ipak imperija, i to imperija u usponu. Ako njene vrednosti uvažavaju i Evropska unija, i SAD, i Kina to mora i mala Srbija kako je naziva Aleksandar Vučić. 

 
Istina i pomirenje na ex-YU prostorima

Prećutani Mile Dakić

Marinko M. Vučinić   
četvrtak, 18. avgust 2011.

Prosto je neverovatno da hapšenje i izručenje Hrvatskoj profesora Mile Dakića nije bilo dovoljan povod da reaguje naša javnost. Osim izbegličkih udruženja, naša javnost i državni organi ostali su nemi.

 
Kosovo i Metohija

Od predizborne tišine do postizbornog muka

Aleksandar B. Đikić   
petak, 01. novembar 2013.

Kulminacija pritisaka se upravo ovih dana odvija smenjivanjem direktora javnih preduzeća i škola pozivima da se mora „izaći na izbore“. Ljudima se preti da će neizlaskom na „izbore“ ostati bez posla. Kao da će se nakon izbora Srbija nešto pitati, pa će ovima koji izađu neko iz Srbije garantovati posao.

 
Istina i pomirenje na ex-YU prostorima

Pozdravi Jadranke Kosor - da li je đavo samo na jednoj strani jugoratova

Zoran Avramović   
nedelja, 14. avgust 2011.

Od «Oluje» je prošlo 16 godina, od NATO bombardovanja 12 godina, a proterivanje i stradanja Srba se i dalje u novostvorenim državama tumače kao agresorsko ponašanje. Za Srbe je to ogromna tragedija a za druge je proslava.

 
<< Prva < Prethodna 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 Sledeća > Poslednja >>

Strana 56 od 128

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner