Početna strana > Debate
Debate
Crkva i politika

Majsko zasedanje Svetog arhijerejskog sabora i novi sporovi unutar SPC

Jelena Tasić   
subota, 30. maj 2009.

U Crkvi mnogi smatraju da će presudnu ulogu imati odnos mitropolita Amfilohija i vladike bačkog Irineja (Bulovića), koji je dosad konce uglavnom povlačio iz senke.

 
Istina i pomirenje na ex-YU prostorima

Jasenovačka politička ikebana

Emil Vlajki   
ponedeljak, 19. april 2010.

Da su ustaše, umjesto da su Srbe i Jevreje neselektivno ubijali, odvajali žene, djecu i star(i)ce i slali ih kućama, onda bi to, kao i u Srebrenici bio "genocid". Ovako, to je tek zločin, a i jedva da je zločin, pošto se radi o "srbočetnicima" i "čifutima".

 
Sudbina dejtonske BiH i Republika Srpska

Da li će se Vučićeva Srbija i Dodikova Srpska naći u geopolitičkom raskoraku

Nenad Kecmanović   
sreda, 25. jun 2014.

Vučićeva proevropska, de facto pronjemačka spoljna politika, koja “nije protiv Rusije”, kao i Dodikova proruska politika, koja “nema ništa protiv evropske budućnosti RS”, za sada dobro funkcionišu, svaka na svojoj strani Drine.

 
Kuda ide Srbija

Nepristojno gladna Srbija

Vladimir Nedeljković   
sreda, 02. februar 2011.

Bliže se izbori i gledajući po lokalnim medijima, predizborna kampanja je počela. Još uvek niko javno ne istupa, već se puls građana taktički opipava. Kao i mnogo puta do sada, sve je već viđeno i predvidljivo.

 
Crkva i politika

Kosovski identitet nije mazohizam poraza, već opredeljenje za život

Vladika Porfirije   
utorak, 21. april 2009.
To nije samo neki istorijski događaj, nije ni vezanost za zemlju, za teritoriju, a još manje mitska epopeja. Pre svega, zavet treba shvatiti kao moralni imperativ: „Zemaljsko je za malena carstvo, a nebesko uvek i doveka“.
 
Kosovo i Metohija

Kosovski vrtlog

Stefan Dragičević   
ponedeljak, 01. avgust 2011.

Sad kreću novi uslovi. Hag je prevaziđen, sledeća barikada je njemački Bundestag. Još kad se Robert Kuper pojavi kao glavni mirotvorac između Beograda i Prištine sve ima da miriše na Holbruka. Kompromis nema alternativu!

 
Istina i pomirenje na ex-YU prostorima

Pre stupanja u EU Hrvatska mora da se izvini za genocid u Drugom svetskom ratu

DŽejms Biset   
utorak, 06. april 2010.

Tokom tog rata, mada procene variraju, hrvatski fašisti su pobili između 300.000 i 700.000 žrtava. Hrvatska ima i više no što je potrebno za izvinjenje. Hrvati treba da pokažu da se istinski odriču prošlosti.

 
Sudbina dejtonske BiH i Republika Srpska

Predlog deklaracije o minimalnim i neophodnim uslovima za očuvanje i jačanje Republike Srpske unutar BiH

Emil Vlajki   
subota, 17. maj 2014.

Svaki srpski politički subjekt u RS će insistirati na dva temeljna principa Dejtona: Paritet i konsenzus; neće dozvoliti preglasavanje bilo kog konstitutivnog naroda.

 
Kuda ide Srbija

Nekritički evrofanatizam i kategorička evrofobija – dva štetna ekstrema

Vuk Jeremić   
ponedeljak, 24. januar 2011.

Dakle, manje emocija kada je reč o Evropi, a više konstruktivnog pristupa, naravno uz puno poštovanje svih naših državnih i političkih obaveza, uključujući, naravno, i one ustavne.

 
Crkva i politika

Mogu li kapitalizam i pravoslavlje zajedno

Georgije I. Mandzaridis   
subota, 18. april 2009.

Tumačenje istorije na osnovu ekonomije nije valjano. To tumačenje korisno je za ona društva koja kao najvažniji cilj imaju ekonomiju, kao što je moderno društvo. Dublji uzrok nije kapitalističko korišćenje ekonomije, već „duh“ kapitalizma.

 
Kosovo i Metohija

Srbija i EU - nikad kraja ucenama

Milan Dinić   
sreda, 31. avgust 2011.

Pošto su se srpske političke strukture pravile da Kosovo nije predočeno kao uslov, sada se prave da tako nešto ne čuju, ocenjujući takve zahteve kao "neprihvatljive". To je kao kada je detetu "neprihvatljivo" da mora da uradi kako mu roditelji kažu.

 
Crkva i politika

Cerić deli muslimane

Darko Tanasković   
ponedeljak, 25. maj 2009.

Reis-ul-ulema Cerić i njegov domaćin, muftija Zukorlić, kao diskriminaciju doživljavaju upravo nastojanje države da se prema svim svojim građanima muslimanske vjeroispovesti, a ne samo prema onima koji slijede njih dvojicu, odnosi s jednakim uvažavanjem.

 
Kosovo i Metohija

Kosovo između oluje i povetarca

Aleksandar B. Đikić   
utorak, 09. avgust 2011.

Sigurno da pada u oči izuzetno angažovanje Nemačke u poslednjim događajima na Kosovu. Te komandant KFORa – Nemac, te dodatni kontingent nemačkih vojnika, te portparol KFOR-a sa problematičnim izjavama – Nemac, te sprečavanje održavanja sednice SB UN.

 
Istina i pomirenje na ex-YU prostorima

Da li Haški tribunal pruža optuženom poštene šanse?

Len Ferfeke   
utorak, 13. april 2010.

Pogledajmo samo reakcije na proces protiv Radovana Karadžića koji se danas ponovo nastavlja. Višemesečno odlaganje i desetine hiljada evra koje je kao dodatnu pomoć uspeo da dobije taj bosansko-srpski optuženik, izaziva nerazumevanje kod mnogih.

 
Sudbina dejtonske BiH i Republika Srpska

Sarajevsko guranje BiH u NATO

Slobodan Durmanović   
četvrtak, 05. jun 2014.

Ipak, jasno je da, prema nedavnim istraživanjima javnog mnjenja, više od četiri petine građana RS nije za učlanjenje BiH u NATO, a smatrati neodgovornima sve te ljude, u najmanju ruku, predstavlja čist bezobrazluk.

 
Kuda ide Srbija

Jedina alternativa Srbije

Nikola Turajlić   
četvrtak, 03. februar 2011.

Jasno je da se ne može očekivati ništa dobro od vlade koja je svojevremeno proglašavala svetsku ekonomsku krizu za razvojnu šansu Srbije, a sada istu koristi kao izgovor za sve svoje promašaje. Kao i sve dosadašnje, ona prodaje bajku o raju na zamlji, kada Srbija bude primljena u EU članstvo.

 
Crkva i politika

Vaskršnja poslanica: Svet se pretvara u fabriku lažnog sjaja i prolaznih vrednosti

SPC   
subota, 18. april 2009.

Danas milioni duhovno osiromašenih i moralno opustošenih ljudi, zaneseni sjajem prolaznih stvari, žive u ovom svetu kao u hladnom grobu. Zar se danas često ne govori da čovek i bez neba može mirno da hodi po zemlji?

 
Kosovo i Metohija

Kosovska Mitrovica – jedan grad, dva sveta

Dragiša Spremo   
ponedeljak, 01. avgust 2011.

S obzirom na geografske karakteristike, Kosovska Mitrovica je još od najranije prošlosti smatrana kosovskom kapijom na Ibru i Sitnici. Prirodnom kapijom koja je bila svojevrsni zaštitni bedem od neprijateqskih upada ka severnim srpskim posedima u Raškoj.

 
Istina i pomirenje na ex-YU prostorima

Genocidom protiv genocida

Nikola Tanasić   
nedelja, 28. mart 2010.

To što na Balkanu svi optužuju sve za sve pre svega ne znači da „niko nije kriv ni za šta“, a još manje znači da su „svi podjednako krivi za sve“. U događajima koji su obeležili proteklih dvadeset godina neki narodi i neki političari povlače veću odgovornost od drugih.

 
Sudbina dejtonske BiH i Republika Srpska

Dejtonizacija Ukrajine

Nenad Kecmanović   
utorak, 13. maj 2014.

Zato već vidim razočaranje u Sarajevu kada još jednom i od Vučića čuju, a i šta bi drugo, da "Beograd podržava Dejtonski sporazum i da će poštovati svaki ravnopravan dogovor entiteta i naroda u BiH". A "kao biber po pilavu" doći će vest da, ako im neposredno ne preti "Krim u BiH", primer Ukrajine stabilizuje dejtonski status Srpske u BiH.

 
<< Prva < Prethodna 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 Sledeća > Poslednja >>

Strana 75 od 127

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner