четвртак, 18. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Дебате
Косово и Метохија

Бранислав Нушић o приликама на Космету крајем XIX века

Драгиша Спремо   
уторак, 17. август 2010.

У мноштву писама и депеша које је Бранислав Нушић као српски конзул у европској Турској из Косовског вилајета слао влади у Београду, или српским дипломатским представништвима, једна реч била је тако честа и незаобилазна: зулуми.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Бљесак олује

Ђорђе Вукадиновић   
уторак, 04. август 2009.
(Из архиве НСПМ, 14.08.2007)
Испада да су Срби криви и треба да се стиде и када побеђују и чине злочине и када губе и бивају жртве злочина. Замислите да се, рецимо, у Сребреници или Бањалуци свечано обележава «ослобађање Сребренице» и успостава «територијалног интегритета Републике Српске»?! 
 
Куда иде Србија

Нема ко да заустави растакање Србије

Василије Крестић   
субота, 14. новембар 2009.

Пристајући уз власт САНУ нема самостални став, под изговором да не жели да улази у дневну политику. Треба разликовати шта је дневна политика а шта национални и државни интерес, шта партијска политика а шта интерес за очување територијалног интегритета.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Ко у Српској (не)може да сруши Додика?

Слободан Дурмановић   
уторак, 12. новембар 2013.

СДС може привући део бирача својим предлогом о испитивању порекла имовине, али са таквим  законским предлогом за каквим није посезао чак ни Вучић – ни у време опозиционог ни у време владајућег периода у Србији – мало шта опозиција у Српској може учинити ако се устоличи на власти.

 
Куда иде Србија

Руски штит и евроунијатски мач

Данило Тврдишић   
четвртак, 12. новембар 2009.

ЕУ сада има јаснију економску и реалполитичку алтернативу на спољнополитичком плану. То је Русија на првом месту. Русија која постаје озбиљан гарант безбедности и регионалног мира на овом простору. И једини гарант очувања Косова и Метохије у Србији на светској спољнополитичкој ветрометини.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Коме звона звоне у Оксфорду

Ненад Кецмановић   
среда, 06. новембар 2013.

Позив да се представи предавањем на Оксфорду свједочи да га је и Запад процијенио као политичара који ће у наредним годинама предводити Бошњаке - муслимане са снажним утицајем на сународнике и истовјернике у региону и под не мањим утицајем Истанбула. 

 
Куда иде Србија

Дебата о спољнополитичкој стратегији Србије

Филип Грбић   
среда, 11. новембар 2009.

Сваком од три тима, који су за потребе наглашавања тежишта њихових предлога спољнополитичког деловања, привремено названи „Евроатлантски“, „Источни“ и „Избалансирани“, додељено је по два сата за представљање  властитих стратегија.

 
Косово и Метохија

Мишљење МСП, а онда можда и промена државне границе

Ана Радмиловић   
среда, 21. јул 2010.

Проблем севера Косова ће бити све више преувеличаван. Како Приштина нема контролу над тим делом "своје државе", почеће да врши притисак на међународну заједницу, да ова врши притисак на Србију да се повуче и са тог дела Косова.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

У чије је име деловао Ердемовић у Сребреници?

Александар Павић   
недеља, 19. јул 2009.

Дражен Ердемовић је припадао јединици званој 10. диверзантски одред, сачињеној од Срба, муслимана, Хрвата, Словенаца и неколико странаца. Сам одред није био у ланцу команде Војске Републике Српске. Остале његове припаднике не тражи, нити је икад тражио Хашки трибунал.

 
Косово и Метохија

Вестфалијански принцип и међународно право

Предраг Урошевић   
уторак, 20. јул 2010.

Србија нема колективну свест на довољној висини за вођење прагматично принципијелне политике, нити има политичку елиту која има моћ антиципације својствене технократско-организованој елити.

 
Куда иде Србија

Српски евроутопизам

Саша Гајић   
четвртак, 19. новембар 2009.

ЕУ нити је социјалистичка Југославија, нити функционише по принципу издржавања „подобне клијентеле“, нити народи у окружењу желе обнављање југоносталгије у европско-западнобалканској варијанти, нити икоме, сем као „корисни извршиоци налога“, овакве евроутопистичке квазиелите – дугорочно требају.

 
Косово и Метохија

Ми и наше Косово

Ана Радмиловић   
четвртак, 05. август 2010.

Док се у Београду прича о промени граница, док се с времена на време зачује како наша дипломатија тргује југом Србије, а Срби са севера се надају да ће остати или постати део Србије, неко одрађује тачку по тачку своје стратегије остварујући циљ.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Шта то слави Хрватска

Маринко М. Вучинић   
уторак, 04. август 2009.

Фрањо Туђман у изјавама није крио да заступа овако замишљен начин решавања српског питања – кроз радикално етничко чишћење Хрватске од реметилачких Срба, који су на својим опанцима донели српску земљу, како је говорио Стјепан Месић.

 
Косово и Метохија

“Косово je изван права!“

Драгољуб Ј. Кечкић   
четвртак, 29. јул 2010.

Пораз Тадићеве косовске политике је страшан. Мишљење МСП само по себи не значи много. Међутим, значи то што смо га ми тражили. И значи то, што је то једино што је наша држава учинила по питању Косова за претходне две године.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Сребреничка декларација СДУ – опасан преседан за државу Србију

Стефан Каргановић   
уторак, 28. јул 2009.

Као што су у тексту своје Декларације обелоданили, намера посланика Кораћа и његових истомишљеника је да уведу „механизме“ који ће свако истраживање и јавну расправу о темама које они буду забранили учинити незаконитим.

 
Косово и Метохија

Одлукa о наставку активности у одбрани суверенитета и територијалног интегритета

Народнa скупштинa Републике Србије   
уторак, 27. јул 2010.

Народна скупштина сматра да је неопходно да се путем мирних преговора дође до трајног, одрживог и обострано прихватљивог решења за Косово и Метохију, у складу са Уставом Републике Србије.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Историјски ревизионизам Друге Србије

Слободан Антонић   
понедељак, 27. јул 2009.

Основни медијско-политички задатак Друге Србије је да покаже: 1. да је у Србији владајућа идеологија заправо фашистичка, и 2. да фашизам није само тренутна појава, већ да је он трајна карактеристика српске историје. 

 
Куда иде Србија

Грађани и раја

Бранимир Марковић   
субота, 07. новембар 2009.

Грађанину је јасно да ће, с обзиром на то да је Србија држава српског народа и свих грађана Србије, његово дете, дипломирало са највишим оценама, можда доћи у ситуацију да не добије посао због неког од могуће полуобразованих „осталих грађана не-Срба“.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Разлаз СНСД-СДС - ко је "издао" кога, и зашто

Слободан Дурмановић   
четвртак, 31. октобар 2013.

Последњи начелни договор Додика и Лагумџије о упућивању закона о подели војне и државне имовине у Парламентарну скупштину БиХ заснива се управо на „Бањалучком споразуму“, па су, зато, и Босићеве критике на њихов рачун утолико неуверљивије, јер је и сам Босић потписник тог споразума.

 
Куда иде Србија

Регионализам и аутономија као параван за псеудодржаву

Недељко Куљић   
четвртак, 05. новембар 2009.

Постоји ли игде у свету захтев за одвајање од државе сопственог народа – или су на тлу Србије дозвољени сви експерименти? Сваки политички провизоријум, следећи ову посувраћену логику, проглашава се важнијим од државе. У истој тој Европи поредак је обрнут.

 
<< Прва < Претходна 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 Следећа > Последња >>

Страна 85 од 127

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер