уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Економска политика > Отворено писмо гувернеру Народне Банке Србије
Економска политика

Отворено писмо гувернеру Народне Банке Србије

PDF Штампа Ел. пошта
Владан Глишић   
петак, 29. фебруар 2008.

Поштовани господине Јелашићу,

Захваљујемо Вам се што сте одговорили на наш захтев да се надлежне државне институције изјасне у вези летка којим се наводе разлози за бојкотовање страних банака у Србији. Одговор установе на чијем челу се Ви налазите разликује се од одговора неких страних банака који не садрже ништа сувисло осим излизаних пропагандних флоскула. Поштујући аргументе које сте у обраћању НБС јавности изнели, упућујемо Вам и ово отворено писмо у нади да ћете бити спремни да дате озбиљне одговоре и на следећа питања.

Најважније питање из наведеног летка, а на које нисте одговорили, је: да ли је тачно да непријатељске државе (оне које признају отцепљење Косова од Србије и својом оружаном силом то отцепљење омогућавају) планирају у наредној години три донаторске коференције како би финансијски подржале Тачијев режим? Ако је то тачно да ли постоји могућност да новац грађана Србије који се налази у страним банкама (пореклом из непријатељских држава) може бити употребљен за подршку и помоћ Тачију и његовим убицама???

Ако постоји могућност да наши новчани улози у страним банкама побројаним у наведеном летку буду употребљени за финансирање Тачија и његовог режима, да ли је мера бојкота таквих банака легитимна?

Да ли постоји икакав проблем у пребацивању нашин новчаних средстава у 20 банака које послују у Србији а нису пореклом из непријатељских земаља? Услови и погодности које би добили за наш новац у тим другим банкама су исти као и оне у непријатељским банкама из чега произилази чињеница да наши грађани таквим поступком не би били оштећени. Да ли је то онда и патриотска мера која би оштетила оне који намеравају да финансирају Тачијев режим а не би ничим оштетила наше грађане?

Ми не сумњамо у Ваш патриотизам и зато Вас молимо да помогнете наш покрет успостављања економског патриотизма у Србији тиме што бисте и Ви, као и други економски експерти који се назале на челу домаћих државних институција (и који би због тога по дефиницији морали бити патриоте), почели у јавност да износите и предлажете нове економске мере удара на непријатеље који нам отимају Косово и Метохију.

Непријатељски атак на Косово и Метохију, који је управо у току, по логици патриотског духа захтева одговор како би нанесеним болом одвратио агресора од даљег напада на наш суверенитет. Пошто Србија није у стању да на оружане упаде непријатељских трупа одговори адекватно, то област економског деловања постаје од највеће важности за наношење удара непријатељу и у том смислу је велика одговорност Вас и других економских експерата, ако су патриоте.

Значај предузимања економских мера против непријатељских држава па и страних банака које послују у Србији а потичу из тих земаља, јесте у томе што би се на тај начин каналисали оправдани бес и револт грађана Србије. Ако будемо предузимали овакве мере, врло лако је могуће да би изостао и насилни протест који је ових дана коштао живота и великих имовинских разарања по нашим градовима. Ово је и добра прилика за подстицање духа и идеја економског патриотизма који је данас ефикасно оружје свих озбиљних нација у глобалној економској утакмици.

Полазећи од чињенице да сте литургијски утемељен човек и искрени патриота, очекујемо од Вас свест да је ово тренутак када морате одлучити коме господару служите.

У нади да сте спремни да служите својим ближњима пре него међународном капиталу, у нади да сте свесни да је економски патриотизам и бојкот непријатељских банака једини начин да Срби ненасилно а ефикасно нанесу удар освајачима, позивамо Вас да на наведена питања јавно одговорите и да нам и сами предложите могуће мере којих се, услед наше необавештености, нисмо сетили.

Београд, 24. фебруар 2008. године

С поштовањем,

За Двери Српске

Владан Глишић

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер