Početna strana > Hronika > Blic: Osudom Parade ponosa do političkih poena
Hronika

Blic: Osudom Parade ponosa do političkih poena

PDF Štampa El. pošta
subota, 20. avgust 2011.

Ni okviran datum izbora još nije poznat, a već su sve društvene i državne teme podređene skupljanju predizbornih poena. Među temama kao što su departizacija javnih preduzeća, decentralizacija Srbije i Beograda, odbrana Kosova, evropska agenda i podela junica našla se i Parada ponosa. Lideri stranaka, svesni da podrška gej paradi u Srbiji ne donosi biračke glasove, trude se da je što jasnije osude.

Ministar policije, koja ima posao da štiti učesnike parade, traži pokriće od svih državnih institucija kako se ne bi stekao utisak da je na strani LGBT populacije. Gradonačelnik Beograda tvrdi da je Parada ponosa „opasnost za grad”, a da je njegov posao da štiti građane, bezbednost i imovinu. Podjednako kao i njegov glavni rival i zamenik predsednika SNS smatra da „Srbija ima važnijih problema”. O prečim poslovima podučava i gradonačelnik Jagodine i lider JS, koji dodaje i homofobna objašnjenja o „bolesnima”.

Izjave protiv održavanja Parade ponosa zato što je navodno opasna i po zdravlje i po bezbednost množe se u skladu s predizbornom taktikom i u neskladu s Ustavom. Zaštitnik za manjine Nevena Petrušić upozorava u izjavi za „Blic” da „izjave kojima se osuđuje manifestacija mogu da podstaknu nasilje i da ga na neki način opravdaju”.

- Parada ne može da zavisi od toga da li je godina predizborna ili da li je u Srbiji nezaposlenost velika, jer to nema nikakve veze s pravom na jednakost i različitost - kaže za „Blic” jedan od organizatora parade Boban Stojanović iz „Kvirije”, i dodaje da sve izjave posmatra kao deo folklora na koji je navikao, ali da je istovremeno važno da se država ponaša konstruktivno i da „s policijom nesmetano teku dogovori oko organizacije”.

Neodgovorne političke izjave kojima se širi homofobija posebno su potresle Mirjanu Karanović, glumicu koja se godinama zalaže za održavanje Prajda, kao što se i tokom devedesetih zalagala za druge političke slobode.

- Sve te izjave su bedastoće o kojima uopšte ne mogu da razgovaram. Ne mogu da razumem da ih izgovara osoba koja se početkom devedesetih pobunila protiv sistema u kome nije bilo sloboda i kad je taj sistem govorio da „nije vreme za proteste jer su ugroženi nacionalni interesi”. Da se nismo pobunili, ne bi bilo preokreta 2000. godine. I ta osoba sad ponavlja da nije vreme. Jako emotivno to sve doživljavam. To je sve idiotarija, ne može normalan čovek stalno da se bavi idiotarijama, pa život mi prolazi u idiotarijama... - rekla je u afektu Karanovićeva za „Blic”.

Jedini političar koji je do sada otvoreno stao u odbranu Prajda, jeste predsednik Srbije i lider DS Boris Tadić.

- Učestvovanje u ovoj mirnoj šetnji je legitimno pravo njenih učesnika i nadležni državni organi moraju da učine sve kako bi ona prošla u miru i redu i kako bi učesnici bili zaštićeni od bilo kakvog nasilja. Srbija mora da obezbedi svim svojim građanima punu ravnopravnost i bezbednost bez obzira na nacionalnu, versku i političku različitost, kao i razliku u seksualnom opredeljenju - rekao je Tadić pre dva meseca. Od tada nije javno izneo svoj stav.

(Blic)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner