Početna strana > Hronika > Danas: Predstavnik SPC u beogradskom pregovaračkom timu
Hronika

Danas: Predstavnik SPC u beogradskom pregovaračkom timu

PDF Štampa El. pošta
subota, 02. jul 2011.

Beograd - Beogradski pregovarački tim će u nastavku pregovora s Prištinom, danas u Briselu, upozoriti EU i prištinsku stranu da nedavni posredni pokušaj da se srpska kulturna baština na KiM na Uneskovoj listi svetske kulturne baštine preimenuje u kosovsku nema smisla pred početak skorašnjih razgovora dve strane o ovoj temi, nezvanično je rečeno Danasu u državnom vrhu Srbije.

Argument srpske strane je i to što na KiM postoji 1.500 spomenika kulture u vlasništvu SPC, koji po svom značaju pripadaju celom svetu.

Za sada nema zvanične potvrde da li će srpska kulturna baština na KiM doći na dnevni red briselskih pregovora tokom jula ili na jesen. Kako Danas nezvanično saznaje, SPC ni Beograd ni Priština nisu konsultovali, niti kontaktirali u vezi s poslednjim sporovima u Unesku. Ipak, Crkva će na pregovorima o kulturnoj baštini biti zastupljena u beogradskom timu, a njen predstavnik će biti iz Eparhije raško-prizrenske, saznaje naš list iz izvora u državnom vrhu.

Zvanični Beograd za sada ne želi da komentariše kako će se u slučaju podele KiM, za koju se javno zalažu pojedini visoki srpski državni zvaničnici, rešiti pitanje kulturne baštine, koja će se uglavnom naći južno od moguće linije „razgraničenja“ (najčešće se pominje reka Ibar), uključujući i spomenike na Uneskovoj listi svetske baštine. U visokim političkim krugovima, kao moguće rešenje za slučaj podele pominje se eksteritorijalnost srpske baštine u južnom delu KiM.

- Pokušaj zvanične Prištine da preuzme i otme srpsku baštinu je na štetu, pre svega, albanskog naroda, jer se na KM dobro zna šta je čije. U ovo doba komunikacije ne može se na prevaru uzeti tuđe. Priština želi da skloni Srbiju s Uneskove liste, da se na na njoj napiše da je to kosovska kulturna baština, kako bi posle na sva zvona reklamirala kako je Vlada Kosova restaurisala nekoliko crkava koje su uništene u martovskom pogromu 2004 - izjavio je za Danas Milivoje Mihajlović, direktor Kancelarije za saradnju s medijima Vlade Srbije.

Iguman Visokih Dečana arhimandrit Sava (Janjić), prvi čovek Informativne službe ERP, upozorava da bi ovaj „nesrećan pokušaj da se kulturna baština zloupotrebi radi političkih ciljeva mogao da dovede u pitanje dosad uspešnu saradnju SPC i Uneska“. Prema njegovim rečima „Crkva je iznenađena i zabrinuta zbog inicijative da se srpska kulturna baština preimenuje u kosovsku, pogotovo što je to u suprotnosti sa do sada preovlađujućim međunarodnim stavom da se o njoj govori kao o srpskoj pravoslavnoj baštini na Kosovu, koja mora da sačuva svoj identitet i samostalnost“.

(Danas)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner