Početna strana > Hronika > Rusija formira dve brigade za zaštitu interesa u Arktiku
Hronika

Rusija formira dve brigade za zaštitu interesa u Arktiku

PDF Štampa El. pošta
subota, 02. jul 2011.

Rusija planira formiranje dve „arktičke brigade” Ministarstva odbrane radi zaštite svojih interesa na Severnom polu, izjavio je u petak ruski ministar odbrane Anatolij Serđukov, dan pošto je ruski premijer Vladimir Putin rekao da će Rusija snažno štititi svoje geopolitičke interese na Arktiku i da namerava da tamo proširi svoje prisustvo.

Kako danas prenose ruski elektronski mediji, Serđukov je u razgovoru sa vojnim analitičarima iz ruskih medija rekao da Generalštab sada razrađuje planove za formiranje dve takve jedinice, a kao njihove moguće lokacije naveo je Murmansk ili Arhangelsk.

Najavljujući da će biti određeno oružje, brojnost i infrastruktura za te brigade, Serđukov je, kako navodi agencija RIA Novosti, ukazao da će se pri formiranju brigade uzimati u obzir iskustvo oružanih snaga Finske, Norveške i Švedske, gde takve formacije već postoje.

Dan ranije, ruski premijer Vladimir Putin izjavio je u Jekaterinburgu da će Rusija snažno štititi svoje geopolitičke interese na Arktiku i da namerava da tamo proširi svoje prisustvo.

„Svoje prisustvo na Arktiku Rusija namerava da proširi. Svoje geopolitičke interese štitićemo čvrsto i dosledno”, rekao je Putin na međuregionalnoj konferenciji vladajuće Jedinstvene Rusije čiji je lider.

Putin je, kako je preneo Itar-Tas, dodao da se Moskva nalazi u stalnom kontaktu sa partnerima u razvoju arktičkog regiona, i istakao da će Rusija razvijati u tom regionu modernu pograničnu infrastrukturu, meteorološke stanice i system nadzora stanja prirode i bioresursa.

„U ruskom Arktiku predstoji nam prava generalka”, rekao je ruski premijer i dodao da nijedan industrijski projekat neće biti realizovan bez uvažavanja najstrožijih ekoloških standarda.

Globalno otopljavanje povećalo je očekivanja da bi Arktik mogao da osigura rudne, ribolovne i plovne perpsketive zemalja koje polažu prava u regionu - Rusije, SAD, Danske, Grenlanda, Kanade, Norveške i Kine, podseća britanska agencija Rojters.

Prema Konvenciji UN o morskom pravu, priobalne zemlje imaju suvereno pravo da istražuju prirodne resurse na kontinentalnoj platformi koja je nastavak njene teritorije.

RIA Novosti podseća da je Rusija ranije komisiji UN za morsko pravo podnela pretenziju na arktičku platformu, ali je bila odbačena zbog nedovoljno informacija.

Ukoliko dokaže da su podvodni arktičkih grebeni Lomonosov i Mendeljejev na najsevernijoj tački zemljine kugle nastavak Sibirske kontinentalne platforme odnosno obalskog dela severne Rusije, Moskva bi mogla dobiti pravo na dodatno proširenje teritorije od 1,2 miliona kvadratnih kilometara i pravo na eksploataciju nalazišta nafte i gasa u trouglu Čukotka-Murmansk-Severni pol.

Član ruske naučne ekspediciji „Arktik-2007” akademik Jurij Fortov procenio je da se ispod vodene površine Severnog ledenog okeana nalaze zalihe nafte i gasa uporedive sa zalihama Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE), što su najveće ili bar druge po obimu zalihe tih energenata u svetu.

U uslovima globalnog otopljavanja perspektive eksploatacije su sve veće, kao i znatno skraćenje plovidbe preko, sada još uvek ledenog okeana.

Očekuje se da bi Rusija mogla da preciziran zahtev završi do decembra 2013. godine i približno početkom 2014. predate u UN, navodi RIA Novosti.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner