недеља, 20. октобар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Зоран Лутовац у интервјуу за „Данас“: Нисам уморан, кандидоваћу се поново за председника ДС, да завршимо започети посао. Литијум би могао да буде за овај режим оно што су биле литије у Црној Гори
Хроника

Зоран Лутовац у интервјуу за „Данас“: Нисам уморан, кандидоваћу се поново за председника ДС, да завршимо започети посао. Литијум би могао да буде за овај режим оно што су биле литије у Црној Гори

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 20. октобар 2024.

 „Драго ми је да бринете за моје здравље. Нисам уморан. Нисам ишао на одмор од како сам изабран за председника Демократске странке и не осећам никакав умор због тога. За мене је одмор када обилазим Србију уздуж и попреко, разговарам са нашим члановима и грађанима. Нема бољег антистрес програма од разговора са људима који хоће нормалну, уређену Србију“, каже у разговору за Данас Зоран Лутовац, председник Демократске странке, одговарајући на питање да ли се уморио водећи ДС у два мандата.

*Шта вам је мотив због кога ћете се поново кандидовати за председника ДС на страначким децембарским изборима?

Кандидоваћу се да завршимо започети посао. Данас је ДС странка која је вратила поверење грађана, странка која чува оно највредније из своје прошлости, самокритична је према свему што није било добро и окренута борби за јавни интерес. Место у будућности ДС-а одређују вредности за које се залаже, програм који има и надограђује, људи које окупља, деловање у политичком животу. ДС видим као стуб модерне Србије која почива на владавини права, одговорности, солидарности, толеранцији. У таквој Демократској странци и таквој Србији људи су највиша вредност, а јавни интерес је суштина политике.

*Ко би чинио ваш тим у случају поновне победе?

Све демократе видим као део тима. Као и до сада, тим који ће руководити странком после избора ће чинити они који буду изабрани на изборима. Придружиће нам се велики број прекаљених искусних демократа и демократкиња, као и значајан број нових који би требало да са собом донесу и нову енергију, знање, иновативност, бољу комуникацију унутар и ван странке.

*Ваш противкандидат ће по свему судећи бити Миодраг Гавриловић који наводно има значајну подршку у редовима ДС. Значи ли то да чланови ваше странке нису задовољни вашим радом, или је то део демократије коју нуди ДС?

Искрено надам да у Демократској странци сви имају значајну подршку својих сабораца. Невероватно је да се у Србији, када на изборима има више кандидата то још увек сматра инцидентом или аномалијом. Управо је обрнуто, нема ништа нормалније од тога да има више кандидата и то не значи слабост, него снагу странке. То потврђују избори у Демократској странци. Сваки пут када се одржавају избори у ДС-у то изазива изузетну пажњу свих медија, и режимских и нережимских, али и различитих актера, политичких и неполитичких – од владајућих и опозиционих политичких странака до служби које не би требало да се баве тим послом.

*Намеравате ли да нешто мењате у раду странке ако победите?

Да, наравно. Акценат ће бити на јачању и трансформацији организације. Радићемо на укрупњавању ДС-а интегрисањем програмски блиских политичких странака и организација, потом на стварању релевантног политичког блока и најзад на стварању широког друштвеног савеза који би осим странака окупио удружења.

Успели смо да сачувамо странку од удара споља и изнутра

*Ко је по вама крив што је ДС сведена на малу странку која има мање посланика од ЗЛФ-а, да ли кривицу треба тражити у коалицијама, или у недовољном раду ДС на терену?

ДС није сведена на малу странку. Напротив, успели смо да сачувамо странку од удара споља и изнутра и допринели смо сразмерно знатно више од онога што смо добили путем расподеле квота унутар коалиције.

Другим речима, то што ДС има мање посланика него што јој објективно припада, последица је неправедне расподеле мандата унутар коалиције где су једини критеријум била некредибилна истраживања, а нису узети у обзир други релевантни критеријуми, попут броја и величина локалних одбора или капацитета да се обезбеде контролори и рад на терену. Број одборника на локалу показује да је ДС једна од две најјаче опозиционе странке у Србији, а то је много поузданији показатељ снаге странке, него некредибилно истраживање.

То што је ДС пристала на мањи број посланика него што јој објективно припада није знак њене слабости, него њене одговорности према јавном интересу. Били смо спремни да жртвујемо страначки интерес зарад очувања јединства коалиције што је за грађане био приоритет.

*Постоји ли опасност да и после ових страначких избора дође до поделе у странци, што је иначе био случај  и током ранијих изборних циклуса у вашој странци ?

До подела у странци није дошло ни на прошлим изборима, а неће их бити ни после ових избора. Ускоро обележавамо 35. годишњицу обнове Демократске странке. Прошли смо кроз најтежи период у новијој политичкој историји, сачували смо странку од атака споља и изнутра. Дошло је време да се клатно врати на путању успеха, јер смо вратили изгубљено поверење и спремни смо да се у потпуности посветимо јавном интересу. Они који су посвећени искључиво сопственом интересу или интересу некога са стране суштински не припадају Демократској странци.

Борба против овог режима неће бити лака

*Како ви видите даљу борбу против СНС власти и Александра Вучића  и да ли опозиција сада успева  да им се супростави и наметне као неки другачији озбиљнији политички субјект?

За сада се опозиција понаша одговорно по питању литијума. То може да прерасте нешто знатно озбиљније ако наставимо да будемо одговорни према грађанима. По ко зна који пут понављам: неопходан је што шири политички, али и друштвени фронт. Потребно је синхронизовано деловање свих релевантних друштвених снага како бисмо се супротставили криминализованом режиму. При томе, свако од нас мора јасно да се профилише, буде бољи него што је сада и буде спреман да се бори за јавни интерес.

Ми смо нашу програмску платформу омеђили са две декларације: једна је о посвећености европским интеграцијма, а друга о оштрој опозицији режиму Александра Вучића. Дакле, вредносно и политички смо јасно профилисани. Ми нисмо конструктивна опозиција. Не можете бити конструктивни према неком чија власт је недемократска и криминализована.

Свесни смо да борба против овог режима неће бити лака.

У првој фази борбе потребно је зауставити даље пропадање Србије и стандарда њених грађана зауставити дивљање цена, пљачку и корупцију, зауставити насиље; покренути правне поступке који би водили ка забрани бављења политиком и јавним пословима свима који су сарађивали са припадницима организованог криминала или се огрешили о људска права грађана или на други начин радили против јавног интереса; расписати слободне и поштене изборе на којима би се изабрала демократска влада која ће извучи Србију из живог блата у којем се сада налази.

*А друга фаза?

У другој фази неопходно је уредити државу, створити независно судство, самостално тужилаштво и професионална полиција – који не штите режим него грађане. Такође, изградити друштво правде и ефикасне привреде (заустављање даљег сиромашења и увећања неједнакости, плате и пензије од којих може да се живи, пословни амбијент у којем нема рекета, нити привилегија, друштво које почива на успешности, знању и солидасрности. Најзад, изградити систем вредности који почива на одговорности и врлинама. Вратити у јавни живот осмех и стид који је искорењени.

Литијум је за овај режим оно што су литије биле у Црној Гори

*Да ли се око Рио Тинта и Јадра бије кључна битка против овог режима?

Пројекат Јадар је логична последица природе овог режима: игнорисање сопствених грађана, занемаривање јавног интереса, спремност на ризике и опасности због очувања сопствених позиција. Мислим да су потценили одлучност људи да се супротставе оваквом насиљу. У том смислу литијум би могао да буде за овај режим оно што су биле литије у Црној Гори.

*Власт оптужује и опозицију, али и еколошке активисте да спремају грађански рат. Колико су опасне те оптужбе?

Веома су опасне оптужбе режима да опозиција и активисти спремају грађански рат. Опасне су, јер су индикатор спремности режима да употреби насиље како би се супротставио вољи грађана. Такве изјаве су, на једној страни медијска припрема за појачано насиље режима, док на другој страни подстичу страх код људи. Међутим, прешли су „црвену линију“ и људи се више не плаше јер је у питању њихово здравље које би требало да жртвују због нечијег профита. У потрази за подршком споља овај режим је почео видно да губи подршку унутар Србије и то неће спречити пропаганда нити било какве репресивне мере.

*За суботу су планиране две блокаде у селима  Брезјак и Прељина.  Очекујете ли да ће БИА или полиција покушати да растера те блокаде, онако како су  радили са  пољопривредницима?

На жалост и БИА полиција се понашају као сервиси режима, а не као службе државе и грађана. То је недопустиво, то је одлика страховладе, а не демократски уређене државе. Издаци за БИА расту рапидно из године у годину. Крива на графикону која то илуструје изгледа као кобра која се пропиње да нападне жртву.

Грађанска непослушност је последњи бедем одбране јавних интереса

*Да ли су против копања литијума искоришћена сва институционална средства  и да ли заиста ова власт разуме само улицу?

Скупштинска расправа је показала да је овај режим отпоран на аргументе, а (не)деловање институција потврђује да су заробљене и да су талац у рукама злостављача.

У таквој ситуацији грађанска непослушност остаје последњи бедем одбране јавног интереса.
Када се власт приграби преваром и када се крше Устав и закони, онда таква власт није легитимна.

Ако је владавина против јавног интереса, грађански отпор је оправдан, нужан. Грађански отпор тада постаје грађанска дужност. Последња линија одбране демократије, људских права и достојанства.

*Грађани питају опозицију шта даље и какав је план  даље. Има ли опозиција план да се не би десило да и ови протести утихну, као и ранији ?

Нема ту велике мудрости: или смо спремни да бранимо јавни интерес и ванинституционалним путем или смо спремни да стоички подносимо даље малтретирање људи и безакоње. За нас у Демократској странци нема дилеме, били смо и бићемо на првој линији одбране јавног интереса и људских права свих грађана.

* Има ли шансе да опозиција овога пута остане јединствена?

Суштински, то је питање одговорности. Ако има одговорности биће јединственог или барем усклађеног деловања у јавном интересу.

*Власт припрема измене Кривичног закона, којима је предвиђено да иза решетака могу да заврше и они који с друштвених мрежа позивају на протест. Како ви тумачите те предложене измене?

Овде су властодршци познати по озакоњењу аномалија. Имате озакоњење нелегалне градње, па озакоњење тровања становништва путем афлатоксина када се повећана количина тог отрова у млеку озаконила уместо да произвођачи спусте количину афлатоксина у законске оквире.

Сада имају намеру да преко Кривичног закона легализују, односно олакшају корупцију, као и да озаконе прогон оних који позивају на протесте. Мере које предузима овај режим у складу су са њиховом клептократском природом и све су јаснији обриси огољене страховладе.

(Данас)

 
Пристигли коментари (0)
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер