недеља, 22. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Културна политика
Културна политика
Културна политика

Духовне основе светске економске кризе

Саша Гајић   
среда, 25. фебруар 2009.

Почетак економске кризе представља крај идеологије неолибералног економизма који је стајао као идеолошки темељ бескрајног економског развоја који доноси глобализација, а који се извргао у своју супротност.

 
Културна политика

Андрић и Црњански као жртве културног етничког чишћења

Драшко Вуксановић   
уторак, 17. фебруар 2009.

Овакав приступ требало би од Андрића и Црњанског да учини неку врсту друштвене својине бивших југословенских народа. Кумова слама на коју српска култура не може да рачуна ништа више од било кога другог. Битно је, наиме, да Срби имају што мање разлога да се подиче.

 
Културна политика

Телевизијски бордел истине

Зоран Грбић   
понедељак, 09. фебруар 2009.

„Тренутак истине“ је нешто друго. Пре свега, у њему не учествују представници маргиналних друштвених групација, него људи средњег сталежа, обични људи из комшилука, који барем изгледају као људи којима ништа не фали. Дакле, у самом старту немогуће је избећи поређење и идентификацију.

 
Културна политика

Европа нам долази и са Истока

Драгомир Анђелковић   
субота, 07. фебруар 2009.

И данас, када жељни бољитка и прогреса, често чежњиво гледамо према Западу – иако су нам, истине ради, симпатије и емоције још у већој мери окренуте према руском Истоку – добро је да се сетимо да нам је са те стране већ долазило све оно што везујемо за прогрес!

 
Културна политика

Министар и црна дама

Слободан Антонић   
петак, 30. јануар 2009.

Србија се више не "денацификује" и "еурепеизира" из страних фондова. Србија се, сада, кроз српске институције, "ослобађа" од историје, идентитета и културе. Порез који сви плаћамо одлази на систематско подривање основних вредности и националних интереса.

 
Културна политика

Рвање са животом

Борис Јашовић   
среда, 28. јануар 2009.

Рвач (The Wrestler, 2008) је драма о отуђености савремених људи, изневереним очекивањима и тактикама преживљавања у дехуманизованом свету организоване неодговорности, иначе омиљеним темама Дарена Аронофског.

 
Културна политика

Одлазак Новинара

Слободан Рељић   
субота, 24. јануар 2009.
Богдан Тирнанић је припадао најбољим изданцима новинарства схваћеног као “опозиција” сваком естаблишменту. Тиркетова дијалектика подразумевала је морал у којем је тај став садржан.
 
Културна политика

Мека окупација и конзервативни устанак

Игор Ивановић   
четвртак, 15. јануар 2009.
Конзервативна идеологија и њен вредносни систем су брутално гушени у комунистичко време. Обновом моралних темеља на којима она почива, као што су вера, породица, част и ред, стварају се услови за поновно напредовање суштинске слободе у Србији.
 
Културна политика

Смрт штампе

Зоран Ћирјаковић   
понедељак, 12. јануар 2009.

Питање није - да ли ће, већ када ће - умрети новине. Али, у кризи нису само папирни медији. Раст Интернета, лакоћа приступа информацијама и сликама, створили су опасну илузију да су занимљиве, тачне и смислене информације бесплатне - и да ће увек бити доступне.

 
Културна политика

Како снимити филм о Јасеновцу

Димитрије Војнов   
уторак, 06. јануар 2009.

Kључно питање јесте имају ли Србија и Република Српска довољно зрелости да проговоре о Јасеновцу, вероватно кључном догађају за објашњавање много чега о Србима у двадесетом веку.

 
Културна политика

Песак и брашно, камен и крст

Радован Калабић   
субота, 21. фебруар 2009.

„У пресудним тренуцима сам јамчио за вас. Не бих желео да ми неко каже да сам то чинио за нацију која то не заслужује.“ Ове редове, без злобе у срцу и лажи на језику, исписао је др Родолф Арчибалд Рајс, само годину дана пре изненадне смрти. 

 
Културна политика

Рука која држи даљински

Јована Папан   
петак, 13. фебруар 2009.

Tелевизија има своју лепу и своју ружну страну, а коначна одлука о томе шта ће бити најгледаније јесте на руци која држи даљински. То што нам се често не допада шта је та рука изабрала, не значи да даљински треба да јој одузмемо и предамо га некој „етичкој комисији“ да одлучује уместо ње.

 
Културна политика

Паника у парку књига

Зорана Шуваковић   
недеља, 08. фебруар 2009.
Историчар Даглас Бринкли предлаже да се за лепу књижевност и остале гране уметности и критику из државног буџета издвоји помоћ. Уметници то заслужују бар колико посрнуле банке, додаје иронично.
 
Културна политика

Земља кломпи, лала и неваљалих Балканаца (јужњачка белешка)

Драгана Кањевац   
петак, 30. јануар 2009.

Холандија: дакле, мала богата земља у којој је ваздух чист, људи раде и све функционише. Људи који вредно раде и скромно живе – има ли већег културног шока за Балканца?

 
Културна политика

Кренимо напред – вратимо се себи!

Радован Тврдишић   
петак, 30. јануар 2009.

Двери, пре свега, видим као покушај практичне синтезе свега оног најбољег што у духовном, историјском, државотворном и културном смислу баштини српски народ, са једне, и савремених форми деловања, са друге стране.

 
Културна политика

Лаку ноћ, мајсторе

Александар Апостоловски   
субота, 24. јануар 2009.

Тирке није волео да се смара и пише вести, прави интервјуе или доноси ексклузиву. Хедонистички усмерен дечко из времена сентименталног Београда је укапирао да је много боље да ексклузива постане он сам. Зато је то што је писао Тирке била револуција.

 
Културна политика

Зашто смо волели „Рањеног орла“

Никола Танасић   
субота, 17. јануар 2009.

Tреба бити реалан – Шотра је екранизовао љубавни роман, ни више, ни мање. Није у питању „Доктор Живаго“, нити Андрићева „Госпођица“ – текст потиче од Мир-Јам и носи само онолико колико може пружити лака љубавна књижевност.

 
Културна политика

Инсталација бизарности

Маринко М. Вучинић   
среда, 14. јануар 2009.

Реч је о одлуци стручног савета при Министарству културе о избору представника за национални павиљон на међународној изложби у Венецији.  Изабрана су два пројекта и, судећи по новинским коментарима, они треба да покажу како изгледа та деконструкција националног одређења.

 
Културна политика

Холивудизација Версаја

Радован Калабић   
четвртак, 08. јануар 2009.

У чаробне одаје с ремек-делима класицизма и предивне вртове Версаја бануо је Џеф Кунс у намери да постави своју необичну изложбу. Испред бившег брокера са берзе у Волстриту ишао је глас да је најбоље плаћени живи уметник у свету.

 
Културна политика

Јадранска лига или самоубиство под обручима

Миодраг Зарковић   
среда, 31. децембар 2008.

Замислите само како би се Бразилци осећали када би неко прокоцкао њихову фудбалску моћ! А оно што су Бразилци у фудбалу ми смо били у кошарци. Били. Све док поменуте јесени 2002. године на овдашњи простор није ушла Јадранска лига.

 
<< Прва < Претходна 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 Следећа > Последња >>

Страна 31 од 40
СВИ ТЕКСТОВИ У РУБРИЦИ

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер