субота, 21. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Културна политика > Салма Хајек по други пут међу Србима
Културна политика

Салма Хајек по други пут међу Србима

PDF Штампа Ел. пошта
Зоран Грбић   
среда, 09. октобар 2013.

Пре пет година, исландска певачица Бјорк требало је да наступи на новосадском Егзиту. Све је било уговорено и новосадски организатори су били спремни да је угосте током јула. Онда је почетком фебруара скупштина у Приштини прогласила независност. Певачица је имала концерт у Токију, где је отпевала своју омиљену песму ,,Прогласите независност'', посвећену и упућену Фарским острвима. Након песме је изненада и ничим изазвана почела да скаче и скандира ,,Косово, Косово''. Само дан касније њена страница на MySpace, који је у то време био као Фејсбук, била је затрпана љутитим порукама Срба, који су јој углавном поручивали да након такве изјаве заборави на долазак на Егзит. Организатори фестивала упутили су јој мејл у коме се захтевало да Бјорк не помиње Косово на европским концертима или у интервјуима, и да ће, уколико тако не уради, биће приморани да откажу концерт [1]. Она није одустала од тога да је песму посветила Косову, и кратку изјаву завршила је речима ,,Свим појединцима и нацијама желим срећу у њиховој борби за независност. Правда''. Након тога, њен наступ на Егзиту је отказан, и могућност њеног доласка у Србију више никада није помињана.

Неколико месеци након тога, глумица Салма Хајек посетила је Косово. Није ишла туристички, него је за Дан захвалности отишла да забавља америчке трупе. Није то било ништа чудно, у традицији америчке војске је да где год да се они налазе, повремено им у госте долазе и познате личности. Неколико дана након посете Хајекове, на Косову је војницима певала и Мараја Кери. Позната су гостовања Мерлин Монро војницима у Вијетнаму, а војске су посећивали и многи други - Џејн Менсфилд у Кореји, Стив Мартин и Џеј Лено у Ираку, Џесика Симпсон у Авганистану, Брус Вилис у Багдаду, Том Круз у Немачкој, Дон Џонсон у Јужној Кореји...

Оно што јесте чудно је то да Салма Хајек није посетила америчке трупе на Косову као Американка, него као мексичка глумица. Америчко држављанство је добила тек неколико година касније. Та посета је тада изазвала бројне дебате у Мексику, који није подржавао НАТО бомбардовање Југославије, и није признао независност Косова. Она се од оптужби бранила тврдећи да је разлог због кога је на Балкан отишла тај што је ,,желела да проведе празнике (америчке) са војницима латино-америчког порекла'' [2] [3]

Иронијом судбине, Салма Хајек је морала да послом дође и у Београд, јер је у њему снимала нови филм – Everly. Није она прва велика звезда која је посетила Србију због филма. Недавно је био Пирс Броснан, и овде снимао Новембарског човека [4]. Пре њега, Кевин Костнер је у хотелу Југославија снимао сцене филма "Three days to kill" [5]. Овог пролећа, испод Диздареве куле на Калемегдану и покрај тврђаве Маглич код Краљева сниман је други наставак филма "Ironclad" [6], и због тога је овде била Мишел Ферли (Кејтлин Старк у Game of Thrones). Снимање "Королијана" [7] 2011. је привукло много девојака на београдски сет, јер су главни глумци били Џералд Батлер и Ралф Фајнс, за кога се прича да би требало да игра Теслу у новом филму.

Гај Пирс (Мементо) је овде снимао "Lockout" [8] 2012., а пролећа исте године Џесика Ланг је у Шимановцима снимала "Терезу", по роману Емила Золе[9]. Те године одржана је премијера филма у коме је Џон Кјузак глумио Едгара Алан Поа – у филму „Гавран“[10], за кога је Београд претворен у Балтимор деветнаестог века. Усред деведесетих година, Харви Кајтел је у изнајмљеном хангару поред београдског аеродрома снимао "Одисејев поглед", који је касније добио Велику награду жирија у Кану. Београд је 2005. угостио и Кристофер Вокена, који је у студију у Кошутњаку снимао филм о Орсону Велсу „Затамњење“[11].

За снимање Браће Блум [12] Београд је био Берлин и Сант Петерсбург, а те 2007. овде су била два оскаровца Едријен Броди (Пијанист) и Рејчел Вајз (Звиждач, Агора), са Марк Руфалом (Just Like Heaven, Зодијак). Крис Нот, или чувени ,,Зверка'' из серије Секс и град, у Београду и Крагујевцу снимао је 2011. серију "Титаник: Крв и челик" [13].

Дакле, Салма Хајек није једина која је снимала овде, али чини се да је једина која је игнорисала медије и скоро да се није појављивала у јавности. Остале звезде углавном нису биле такве. Оскаровац Џереми Ајронс је посетио Београд док је у Црној Гори снимао филм "Матилда", где је обишао и Митрополију црногорско-приморску и упознао митрополита Амфилохија, након чега је присуствовао бдењу уочи Крстовдана у манастиру Острог[14]. Кажу да је био толико одушевљен митрополитом да је о њему причао Анђелини Џоли, која је због тога почела да се интересује за православље и Србију, и распитује око могућности усвајања детета.

У Београду је Џереми Ајронс посетио Етнографски музеј и купио српску ношњу и опанке, за које је тврдио да су најудобнија обућа коју је икад имао. Џералд Батлер је волео да се шета поред хотела Југославија, певао је у клубу Синема, а Рејф Фајнс је на све стране хвалио Србију, домаћа јела и српску шљивовицу. Крис Нот је волео да се шета Кнез Михајловом, где се стрпљиво сликао са пролазницима, кафу је пио у башти Руског цара, и говорио како је изненађен и одушевљен отвореношћу људи у Србији.

Џон Кјузак је био одушевљен београдским ноћним животом, па се проводио по клубовима, где му се допало то што га нико није ометао због тога што је звезда, а вести о Београду редовно је делио са фановима на свом Твитер налогу. ,,Бондова девојка'' Олга Кириленко (Oblivion) се одлично провела у Србији, певала са премијерем Дачићем и на одласку изјавила како воли Београд. Гај Пирс је време проводио у теретани, где су покушавали да му нађу девојку, свирао гитару, и хвалио српску кухињу. Кристофер Вокен је у Београду обилазио биоскопе, и волео да пешачи до њих, па је тако пешачио од Интерконтинентала до Таквуда, а стигао је и до Роде на Бановом брду.

Салма није радила ништа од тога, вероватно због тога што је очекивала да је неко упита за мишљење о Косову и Београду. Али, то се није десило. За све време док је била овде, ниједан од новинара није питао то. Нејасно је да ли су заборавили, или нису знали за њену посету Косову, али више су се бавили њеном изгужваном хаљином и питањима због чега се више не појављује у јавности. Мада, није било ни пуно прилика за питања. Салма је дошла приватним авионом, и свега неколико пута излазила у град, увек окружена бројним обезбеђењем, а кажу да је чак и обедовала у апартману. Једном је вечерала ћевапе у Страхињића бана, али полицајац који је био присутан поред ње новинарима није дозвољавао приступ [15].

Наравно, не мислим да је требало бити лош домаћин или ускратити јој боравак као Бјорк, али неко је морао да постави то питање, тек да не буде да је то у реду. Само да је пита зашто је као Мексиканка подржала америчку војску на Косову. Да не буде да је нормално да неко подржава војску туђе државе у Приштини, и да онда без икаквих питања дође у Београд.


 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер