субота, 21. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Полемике > Одговор академику Теодоровићу - и Вучић и Марко Ђурић говоре да ће "нам бити боље ако се одрекнемо Косова"
Полемике

Одговор академику Теодоровићу - и Вучић и Марко Ђурић говоре да ће "нам бити боље ако се одрекнемо Косова"

PDF Штампа Ел. пошта
„Отаџбина“   
четвртак, 23. јул 2020.

Ваљда у намери да охрабри Александра Вучића да се током преговора у Бриселу одрекне Косова и Метохије у листу Данас појавио се текст академика Душана Теодоровића под насловом „Пустите Косово да не бисте жртвовали Србију“.

Текстови уваженог академика о предаји Косова и Метохије нису никаква новост јер се он у својим бројним наступима труди да убеди јавност и грађане Србије да се одрекну јужне српске покрајине. Академик Теодоровић ту хвали председника САНУ који заступа слично политичко гледиште. И није спорно да академик Теодоровић има такав став. То је његово право. Али да би афирмисао тај свој став он се служи спекулацијама и манипулацијама са жељом и намером да помало уплаши грађане Србије од надирућег албанског експанзионизма. Он каже да ако би се Косово и Метохија поново вратило у окриље своје матице да би Албанци у Скупштини Србије имали 80 посланика, велики број министарских места, па можда чак и председника Владе. Да би имали 80 посланика требало би да Албанаца данас на Косову и Метохији има више од 2,5 милиона што је потпуно нетачно. Према слободним проценама, данас на Косово и Метохији не живи више од 800 хиљада Албанаца и то показују њихови избори јер се број гласача врти између 500 и 600 хиљада.

Не треба бити много паметан па не уочити једну појаву да су албанска села на КиМ данас празна, а све више се празне и градови. Очито је да академик у задње две деценије није боравио на КиМ. Народни покрет Срба са Косова и Метохије „Отаџбина“ подсећа акадамика Душана Теодоровића да су Албанци до `89. године били присутни и у скупштини и влади републике Србије и нису представљали никакву опасност за државу Србију и да их се нико није бојао.

Попут Марка Ђурића и академик Теодоровић каже да ако не потпишемо и предамо Косово и Метохију онда ће бити рата. Народни покрет Срба са Косова и Метохије „Отаџбина“ је против сваког ратног сценарија али и против потписивања сепаратног споразума и капитулације. Не треба журити, време ради за нас а не за Албанце. По свакаквом праву и нашем Уставу и међународном праву КиМ је део наше територије. И Косово данас ништа не кошта Србију за разлику од периода пре `99. године када је Србија плаћала комплетно здравствено и просветно осигурање и Србима и Албанцима.

Ноторна је бесмислица коју академик изговара да ако предамо Косово да ће у Србији наступити благостање и да се из Србије неће одлазити. То исто је раније говорио и Александар Вучић да ако потпишемо Бриселски споразум грађани Србије ће боље живети јер ће се отворити европски фондови. Да ли живе боље, најбоље знају грађани Србије.

Ноторна је бесмислица коју академик изговара да "ако предамо Косово да ће у Србији наступити благостање и да се из Србије неће одлазити". То исто је раније говорио и Александар Вучић да "ако потпишемо Бриселски споразум грађани Србије ће боље живети"

Попут Александра Вучића и академик Теодоровић који се сматра његовим политичким противником прихвата идеју корекције граница уз тзв. екстериторијалност српских манастира. Каква наивност академика. Данас у свету нема никакве екстериторијалности било којих манастира па не може бити ни у Србији. Оно што ће се после предаје КиМ сигурно десити а то је да ће српске светиње на Косову и Метохији постати део албанске православне цркве. И то је факат. Од аргумената које такође наводи академик Теодоровић стоји и да се Косово са Албанијом везало аутопутем и да због тога мора да оде из Србије, за шта се мора признати да је прилично површно размишљање.

Академик Теодоровић још говори да је 50% албанске популације млађе од 30 година што је помало чудно. Који и какав попис становништва је то утврдио када је познато да је наталитет код Албанаца у драстичном паду. Народни покрет Срба са Косова и Метохије „Отаџбина“ жели да подсети уваженог академика да је пре `99. године број новорођених Албанаца био 31 хиљаду. Данас се креће између 15 и 16 хиљада. Можда Албанци имају и млађану структуру становништа али она данас није на Косову него је расељена широм западне Европе. На КиМ остаје само стари слој становништва.

Академик чак говори о емоцијама и првржености српског народа косовском завету, што он признаје. Али после тако срамне предаје Косова и Метохије поставаља се питање да ли би Срби више имали морално право да говоре о својим јунацима јер су се предајом КиМ њих одрекли. И не само КиМ него и својих корена, своје државности, своје духовности и своје будућности. Добровољним одрицањем од Косова и Метохије Србија и Срби немају будућност. Како год то тумачио, али то је истина.

Оно што забрињава јавност и грађане Србије није само овако политичко гледиште о судбини Косова и Метохије академика Душана Теодоровића, сличну визију има и председник САНУ Владимир Костић, па академик Душан Ковачевић, па академик Љубомир Симовић, па академик... У своје време председник САНУ Јован Цвијић био је шеф српске делигације на преговорима у Лондону када су Србији Лондонским миром ондашње велике силе Велика Британија, Француска, Немачка, Аустор-Угарска, Русија признале право на Стару Србију у оквиру које је и Косово и Метохија. На тим преговорима Јован Цвијић се жестоко трудио и својски залагао знањем и умећем да се ослобођене праисконске српске територије врате Србији. Јован Цвијић је иначе једини српски научник који је постао члан француске академије наука.

Некада је Арчибалд Рајс говорио: „Највећи проблем српске државе и српског народа су поједини српски интелектуалци који захваћени европским помодарством и користољубљем заборављају интересе своје отаџбине.“

Косовска Митровица
23.07.2020. године

Видети још: Душан Теодоровић: Дављење Србије косовским чвором

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер