четвртак, 02. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Политички живот > И после избора можемо само са онима који одбацују француско-немачки споразум, поштују војну неутралност, противе се копању литијума и увођењу санкција Русији
Политички живот

И после избора можемо само са онима који одбацују француско-немачки споразум, поштују војну неутралност, противе се копању литијума и увођењу санкција Русији

PDF Штампа Ел. пошта
Вук Јеремић   
уторак, 14. новембар 2023.

Уколико Народна странка уђе у парламент после избора на којима наступа самостално, она може да разговара само са онима који одбацују француско-немачки план и копање литијума у Србији, поручује за Спутњик лидер те странке Вук Јеремић.

Јеремић објашњава и шта су основне поруке Прогласа о српском питању у 21. веку који је усвојила Народна странка, зашто није постигнут договор државотворне опозиције и шта је позадина ранијих подела у његовој странци, али и око чега може да се разговара са другим странкама након гласања 17. децембра.

- Не можемо да правимо компромисе око најважнијих питања, а француско-немачки план је прва тачка - треба га одбацити и то недвосмислено. Друга ствар је експлоатација литијума, то би требало експлицитно одбацити и око тога просто не може да буде компромиса. Не можете учествовати у вршењу власти, а да прекршите базичне принципе, овако као што смо их ми дефинисали. Што се тиче спољне политике, услов одрживости за ову земљу јесте да у спољној политици више Србија не прави компромисе на своју штету. И ако будемо у ситуацији да утичемо на власт после ових избора, а ја верујем да то није немогуће, бићемо руковођени јасном поруком неутралности, јасном поруком да нам је очување територијалне целовитости приоритет.

Шта имате у виду?

- Много пута смо тражили да председник републике упути званично писмо председницима Русије и Кине у коме би их званично обавестио да тражимо од њих да искористе право вета које имају уколико чланство Косова икад дође на дневни ред Савета безбедности, као што бисмо инсистирали да се Србија кандидује за несталну чланицу СБ јер су околности такве да је то потпуно изводљиво. Следећи пут кад се буде бирао нестлани члан СБ из Источне Европе постоје само два кандидата – Летонија и Црна Гора, обе чланице НАТО. Ми као неутрална земља – а избор се врши у Генерланој скупштини УН – сасвим сигурно бисмо због политике неутралности однели превагу.

Да ли бисте прихватили да уђете у техничку владу, коју већ помиње опозиција?

- И ту се враћамо на француско-немачки план. Ако прихватите тај план, ем је Косово постало независно, ем то није последња ствар која ће нам доћи у виду ултиматума на сто, пре свега за Републику Српску. Али не треба се зачудити и ако територијална целовитост Србије даље буде довођена у питање.

Наступате самостално на изборима. Зашто није дошло до договора странака тзв. државотворне опозиције?

- Није тајна да је НС учинила све да дође до уједињења парламентарних странака државотворне опозиције и да то није било могуће због ескалације неразумевања на релацији Нови ДСС и Српска странка Заветници. Данас тврдим да је то био једини разуман, одговоран и државотворан корак ако имате као Дамоклов мач који вам виси над главом француско-немачки план за независност КиМ - а то је сада дошло на сто и ови избори су последња прилика да се та национална катастрофа избегне.

Поделе су српски усуд и то није само случај у том неуспелом блоку него и у вашој странци - прво Здравко Понош, онда Мирослав Алексић. Зашто је то тако и да ли је ту можда неко споља погурао?

- Ако вам одговорим са да, онда ћете ме питати ко тачно и како тачно. Онда ћемо да уђемо у дуге расправе за које нисам сигуран да имамо времена. Али оно што је чињеница јесте да НС од оснивања заступа јасну националну и државотворну политику и сваки пут кад је хватала залет долазило је до цепања, неко је одлазио из странке и обично на начин који нам је остављао видну штету. И на крају је тај увек завршавао у тој јединственој прозападној коалицији. Последње цепање је настало оног тренутка кад је на сто стављен француско-немачки план и кад је НС одлучила да заузме јасан и недвосмислен план против њега.

Још један разлаз у опозицији десио се кроз протесте Србија против насиља. Ви сте у почетку били део тих протеста, касније сте их напустили, шта је разлог?

- Ми не само да смо били део тих протеста, ми смо били покретачи. Међутим, у једном моменту то је почело да личи на креирање неке предизборне платформе, неки у том кругу људи с којима смо их заједнички организовали почели су да говоре о томе да те протесте треба искористити, чак су користили реч и капитализовати на начин да то буде платформа за наступ на изборима. То је по мени дубоко неетички приступ.

Залажете се за војну неутралност…

- Кључно је да се она унесе у Устав али треба бити пажљив кад је реч о променама највишег државног акта. Народна странка се залаже да војна неутралност не буде више само питање слогана или идеологије већ да она буде и спроведена у дело кроз увођење служења војног рока. Али оно што мислим да је такође важно је да Србија има и политичку неутралност у односу на сукобе великих сила у 21. веку. Конкретно, оно што ми предлажемо као странка је да Србија заузме државни став у Народној скупштини да је неутрална у сукобима великих сила и да рецимо с тим у вези не може подржавати увођење санкција било коме на свету, осим наравно санкција које усвоји СБ УН. Ми рецимо имамо политику неувођења санкција Русији и то се показало добро. Народна странка је била против увођења санкција Русији од почетка и могу да кажем да је била спроведена нека врста успешне дипломатске тактике. То треба да постане дипломатска стратегија Србије - неувођење санкција било коме на свету.

Својевремено сте, против ваше воље, учествовали у преношењу преговора са УН на ЕУ. Ипак, нисте тада поднели оставку. Да ли се сада кајете?

- Као прво, ти кључни разговори ипак нису пренесени било где ван УН јер на крају крајева и у француско-немачком плану стоји да Србија мора да се уздржи од отпора чланству Косова у међународним организацијама. Ипак не може чланство Косова у међународним организацијама никако другачије да се оствари осим кроз СБ УН, а тамо имате сталне чланице као што су Русија и Кина које се томе противе.

А с обзиром да сам ја био контакт према државама Африке, Азије, да сам ја тада поднео оставку оне би вероватно била испраћена са неколико десетина признања Косова као независне државе. На то просто нисам имао право. Урадио сам оно што сам веровао да је за Србију најбоље.

Раније сте били за, а сад сте против чланства у ЕУ...

- Околности су се промениле у Европи, свету. Нама се чланство у ЕУ више озбиљно не нуди све и да признамо Косово.

Кажу, ући ћемо до 2030...

- То је потпуно неизводљиво. Нико данас не може да постане нови члан ЕУ чак и да нема нерешених питања као што ми имамо КиМ. Једино што можемо да постигнемо у будућности јесте да постанемо члан тзв. Европског економског простора. Оно што се од Србије тражи у овом тренутку јесте да још неко време настави да гаји илузију да иде ка чланству, односно да глумимо ми и да глуме они из Европе да идемо ка чланству у ЕУ због тога да бисмо признали Косово.

Пошто инсистирате на неутралности, у оваквим околностима кад још увек траје сукоб Запада и Русије на територији Украјине, да ли бисте прихватили да се сретнете са Путином?

- Како можете у истом даху писати писмо Путину и Си Ђинпингу у ком тражите да искористе своје право вета да би заштитили ваш национални интерес и да кажете – нећу да се видим са Путином, то је просто неспојиво.

(Спутњик)

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер