уторак, 10. септембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Преносимо > Ако на београдске изборе изађе више од 900 хиљада грађана, СНС нема шансе да победи
Преносимо

Ако на београдске изборе изађе више од 900 хиљада грађана, СНС нема шансе да победи

PDF Штампа Ел. пошта
Драган Ђилас   
уторак, 11. мај 2021.

"Да ли знате колико година је прошло од кад су људи који данас врше власт у Београду дошли на ту власт? Да ли знате колико година је прошло од када више нема 13. пензије за пензионере, нема бесплатних уџбеника, не граде се обданишта, град не гради школе, не гради се Центар за аутистичну децу у Денковој башти?

И много тога нема што је некад било. То некад је било пре скоро осам година. Осам година је садашња власт на челу Београда, а на данашњи дан је тачно три године од када је формирана садашња Скупштина града и како Зоран Радојичић и Горан Весић врше власт у Београду. Весић. Тада, пре три године су ПСГ, Народна странка и Покрет за преокрет прихватили идеју једне листе и да тако изађемо на изборе. Нажалост, сви остали су ту идеју одбили и сви остали остали испод цензуса", каже председник Странке слободе и правде Драган Ђилас на почетку видеа у ком је објавио најновије истраживање ССП-а.

То истраживање, које је презентовао Драган Ђилас, преносимо у целости:

"Данас вам презентујемо шта мисле Београђани. Истраживање је рађено пре 15-так дана и видећете да су се неке ствари промениле, има доста промена, али су и неке ствари остале исте. Истраживање је рађено, као што сам рекао, пре 15 дана у време када још није било саопштено да ће се Александар Шапић и СПАС утопити у Српску напредну странку. Следеће ће бити рађено са тим податком и вероватно ће постојати неке промене.

Прво смо питали Београђане одакле се информишу. Телевизија 41,4 одсто; портали 35,4 процената; Фејсбук 7,9; Новине 5; Твитер 3,2; Разговор 4,2; Не пратим информативни програм 2,9 одсто.

Овај тренд је већ познат и ја очекујем да ће врло брзо доћи до тога да већи број Београђана да се информише са портала него са телевизије. Kада смо их питали са које телевизије се претежно информишете где гледате информативни програм РТС је први са 20,7 одсто, Н1 - НоваС 20,3, Пинк 11,1, Прва 9,2, Хепи 4,5, Остале 4,5, док 29.7 одсто њих не прати телевизије.

Оно што је такође један податак, који је јако интересантан, то је да пада поверење у оне медије који су прорежимски укључујући и Пинк, али и неке новине као што су Блиц и Информер који су изгубили скоро половину оних који су им веровали пре само годину дана.

Kада питамо са којих портала се информишете, грађани су рекли: Блиц 21,3 одсто, Нова.рс 20,1, Kурир 14,5, Н1 13,2, Б92 4,7, Данас 3,8, Директно 2,8, Телеграф 2,7, Ало 1,6, Остали 15,3. Овај проценат је везан за оне људе који кажу да се претежно информишу са портала.

Оно што је такође занимљиво на овом истраживању смо први пут одвојили људе који су гласали на изборима, и који нису гласали. То је за једну посебну презентацију, посебно истраживање, али оно што могу да вам кажем да су разлике огромне. Да људи, који нису били на изборима се много више информишу са портала него са телевизија, другачије размишљају од пројектима у Београду. То су у ствари сада већ два, на жалост, одвојена света. Подељен је Београд на две групације људи који све мање и мање имају заједничких ствари и то је још једна подела у друштву која је последица ове власти која траје већ осам година.

Питали смо их за конкретне пројекте. "Да ли подржавате измештавање железничке станице у Прокоп?" Да је то лоша идеја каже 54 одсто, 22,5 проценатар каже да је добро, 23 не зна - нема о томе став.

Онда смо их питали за споменик Стефану Немањи и ово је пројекат који је најбоље оцењен од свих оних које је градска власт тренутно радила. Добро - 40,4 одсто, лоше - 32,3, не зна 27,3 одсто Београђана.

Београд на води је пројекат који је поделио Београд. Половина, 40 одсто - према 38.5. Пола сматра да је то добар пројекат, пола да је лош пројекат, не зна 21 одсто.

Изградња националног стадиона је нешто што апсолутно не подржавају Београђани, без обзира да ли гласају за власт или за опозицију. Скоро 60 процената њих каже да је лоше то данас градити. 28.3 одсто каже да је добро.

Уклањање Старог савског моста је још једна идеја која резолутно нема подршку Београђана. Скоро 70 одсто људи који живе у овом граду схватају шта је Миладин Зарић урадио, схватају шта је тај мост, да је то симбол борбе против фашизма, желе да се тај мост сутра и назове по том човеку, а само 20 одсто - 19.2 под утицајем медија сматрају да треба померити тај мост, јер забога смета онима који су куповали квадрате у Београду на води за више хиљада евра. 11 процената нема став о томе.

Макиш и насеље у Макишу, у том делу водоизворишта, нешто је о чему људи и дан данас јако мало знају. Видите по томе да је чак 30 одсто људи не зна, нема став о томе. Од оних који се изјашњавају 51,8 процената њих сматра да је то лоше, не треба да се ради. 19.1 одсто Београђана сматра да на том подручју треба градити стамбена насеља.

Оно у чему су Београђани такође потпуно јединствени то је питање да ли су забринути због загађења ваздуха у Београду које је огромно. Скоро 80 одсто каже да јесу, 18 процената каже да нису и само 4,5 одсто Београђана не зна, нема став о томе и не може да се изјасни.

Питали смо и Београђане - Да ли су задовољни како се развија Београд у последње четири године? Не је одговор који је дало 48,6 одсто наших суграђана, да - 36,4, 15 одсто нема став о томе или не жели да се изјасни.

Питали смо и Београђане - Да ли садашња власт може да реши проблеме у Београду? Нисмо ставили у презентацију, али проблеми јесу загађење ваздуха, колапс у саобраћају, наравно криминал, корупција која се јавља, одлазак младих. Да ли ова власт може то да реши? 51,6 одсто њих каже да људи који су сада на власти не могу то да реше, 38,3 процента грађана верује да људи који данас врше власт могу да реше проблеме који највише тиште Београђане.

Питали смо их и да ли је боље да ова коалиција остане на власти или да дође до промене. Да се промени власт - је 46,6 одсто Београђана, да остане 35,4 процената, а не зна или неће да се изјасни само 18. Ово је огромна разлика и показује да, оно што смо рекли још пре пест месеци, да СНС и СПС више немају довољно у Београду да могу да врше власт, као што данас сами врше власт, односно да је Александар Вучић изгубио Београд, тачно. И вероватно у томе и лежи разлог да Александра Шапића позове да уђе у СНС и жеља да се направи једна листа, која ће се вероватно опет звати по Александру Вучићу, са којом ће они покушати да буду највећа листа на изборима, јер за Александра Вучића је идеја, да листа којој је он дао име буде мања од неке опозиционе листе која би још са кандидатом који би ујединио Београђане сасвим сигурно победила, јесте нешто што је сигурно прихватљиво.

Да су избори сада у недељу, ово су проценти како су се наши суграђани изјаснили. Kао што знате у овој презентацији не дајемо појединачне рејтинге странака из опозиције, из два разлога. Прво што сматрамо да то у овом тренутку није важно, важно је да ли укупно може промени власти или не, а друго, што верујемо да би то изазвало онда полемике међу опозиционим странкама ко има већи проценат, ко мањи, а то у овом тренутку заиста није важно.

Оно што јесте, што је суштина, данас да су избори у Београду, на изборе би изашло више од 900.000 Београђана, тако смо добили у овом истраживању, а СНС и Александар Вучић би добили 30,6 одсто. То значи да би СНС освојио не тако малих, завидних, скоро 300.000 гласова, и то показује да ће много тога зависити, наравно, од тога како се опозиција буде понашала, али и од тога колико Београђани изађу на изборе.

Уколико Београђани заиста мисле, а ја верујем у то да мисле, да ова власт не сме да остане још четири године, изаћи ће их више од 900.000 и ови проценти ће бити апсолутно реални, вероватно чак и виши у корист опозиције него садашње власти. Вратимо се на ове бројеве. 30,6 одсто би данас гласало за СНС и Александра Вучића. СПС је на нивоу 4 одсто - јасно показује да мора да иде заједно са СНС на листу пошто је велика опасност да остане испод овог умањеног цензуса. СПАС Александра Шапића пре ове одлуке да се утопи у СНС је имао 8,1.

"Опозиција", како је ми третирамо под знацима навода, односно они који би сутра ушли у власт са СНС да их они позову, коју чине радикали, ПОKС, ДСС, Заветници би у Београду сви заједно имали 3,6 одсто. Опозиција, која представља странке и покрете који постоје, набројали смо овде већину њих, укупно би освојила 34,6, а велики број Београђана и даље се изјашњава да је против ове власти, да ће изаћи на изборе, да ће гласати за опозицију, али не зна тачно за коју странку.

Kада ове бројеве све саберемо, ви добијате да су данас избори у Београду, све оно што је опозиција и што народ доживљава као опозицију, има потенцијал од 53,8 одсто гласова, СНС, СПАС и СПС 42,6 и ова опозиција под знацима навода 3,6 одсто. Оно што је важно, још једном да поменем, све ово важи у случају да на београдске изборе изађе преко 900.000 људи. На последњим, када је било јасно да се не може ништа променити, изашло је негде преко 800.000.

На председничке изборе 2017. године, када су кандидати били и Саша Јанковић и Вук Јеремић, изашло је више од 900.000 бирача. Ја искрено верујем у то да и сада може да изађе преко 900.000 и чак драстично преко тога. У тој ситуацији садашња власт нема никакве шансе да победи. О томе говори и последњи графикон који смо направили, на просто питање: "Да ли ћете гласати за Вучића и СНС без обзира ко је са друге стране или чете гласати против Александра Вучића и СНС-а без обзира ко је са друге стране?"

40,2 одсто Београђана каже да ће гласати против Вучића и СНС, 27,9 каже да ће гласати за њих, а не зна или неће да каже - 31,3. Ово питање је врло проблематично, пошто људи имају страх да баш кажу да ће бити против Александра Вучића и власти, али опет и ови проценти који се мењају из месеца у месец и варирају, већ сада могу да се узимају као доста реални и објективни и покажу шта грађани Београда, шта Београђани мисле о људима који воде овај град већ осам година и показује јасно да они више не ћеле да ти људи у њихово име одлучују о њиховим животима", закључује се у истраживању, које је представио Драган Ђилас, председник Странке слободе и правде.

(Директно.рс)

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер