субота, 21. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Преносимо > Неопходан бар начелан договор о влади пре другог круга председничких избора
Преносимо

Неопходан бар начелан договор о влади пре другог круга председничких избора

PDF Штампа Ел. пошта
Ивица Дачић   
уторак, 08. мај 2012.

(Прес, 8. 5. 2012)

УРС ми је прихватљив коалициони партнер, док с ЛДП-ом морају да се рашчисте ставови око Републике Српске и Косова. Такође, Николић мора да зна да не могу у коалицију с онима који су за прекид преговора са ЕУ. За све те преокрете нисам спреман

Лидер СПС-а Ивица Дачић удвостручио је број гласова у односу на претходне изборе и тако постао незаобилазни фактор у формирању владе. Своју најаву дату Прессу да неће радити са странкама 7. маја испоштовао је јуче, али у ексклузивном разговору за наш лист каже „да Србија нема времена за губљење, те да очекује да се до другог круга председничких избора направи макар начелни договор о будућој влади".

- Да је кампања мало дуже трајала, био бих у другом кругу. Мени не требају истраживања јавног мњења да видим шта народ мисли, чиме је незадовољан, шта му треба. Ко је потценио мене, потценио је бираче. И зато су ми данас најдраже честитке оних људи које срећем свакодневно: секретарице, полицајци, чистачице... То ми је важније од честитки „важних људи", као и од многих који тврде да су све време радили за мене. Ово је победа за народ и морам да оправдам његова очекивања - каже Ивица Дачић.

И у последњем интервјуу Прессу рекли сте да се обећали само народу, али сада је дошло време да кажете са ким ћете у постизборну коалицију, као и да посаветујете своје бираче за кога да гласају у другом кругу?

- Са Борисом Тадићем и ДС сам имао добру сарадњу и зато је влада опстала пун мандат, а грађани нам дали поверење. Ја бих желео наставак те сарадње и у том смислу сам спреман да подржим Бориса Тадића у другом кругу. Али, та подршка не може бити одвојена од разговора о влади. Не очекујем ја да док су два противкандидата у трци ми делимо функције, али неке ствари морају да се рашчисте. А то је: коју ће политику водити држава. Знате, није свеједно да ли ће у влади бити странка која заступа политику да је Република Српска геноцидна творевина, да се треба одрећи Косова... Такође, ако ме Томислав Николић позове на разговор, мора да зна да ја не могу у коалицију с онима који су за прекид преговора са ЕУ... За такве преокрете у државној политици нисам спреман. Када разговарам о подршци за други круг избора, једноставно хоћу да знам какву ћемо политику водити. А са 15 посто гласова, односно само седам-осам посто мање од победника, имамо и те како право да се питамо и диктирамо државну политику. Шта је било, било је, гласови народа нас обавезују да се много више залажемо и диктирамо државну политику.

Да ли се ваше поруке могу протумачити као да сте спремни да подржите Бориса Тадића, али да не желите ЛДП у влади?

- Нисам ја рекао да нећу ЛДП, али су ми једноставно неки њихови ставови неприхватљиви и супротни ономе шта смо народу причали у кампањи. Неке ствари морају да се разјасне, да се зна шта ћемо и у спољној и у унутрашњој политици, па ћемо тек онда персонално и математички.

А УРС, да ли вам је прихватљив Динкић као коалициони партнер?

- Јесте. Нисмо имали много додирних тачака, а ни много сукоба. Динкић се прошли пут успротивио идеји да ја будем премијер. Сада имам скоро три пута висе гласова од њега. Хвала му.

Да ли је УРС прихватљивији од ЛДП-а?

- Прво да видимо за шта се ко залаже и у ком правцу жели Србија да иде. И ко шта жели. Онда ћу казати искрено.

Јесте ли имали контакт са неким од потенцијалних коалиционих партнера?

- Чуо сам се са Борисом у изборној ноћи, а честитали су ми и Тома Николић и Динкић. Сви они су мене звали; али сам и ја сам њима честитао изборне резултате. А Чеда Јовановић ми је послао флашу шампањца. Ипак, било је бучно, слављеничко расположење, тако да ни са ким ништа нисам причао, али већ наредних дана очекујем да разговарамо.

Тадић каже да неће да трпи уцене и то одмах након што сте рекли да знате ко ће бити премијер. Да ли заиста тражите премијерску функцију за подршку у другом кругу?

- Не уцењујем. Само нелогично је да странка која је освојила 22-23 посто има све... И председника државе, премијера, покрајинског премијера, градоначелнике... Ми, ипак, имамо само седам одсто мање гласова од њих. Али не ради се овде о премијерској функцији, нити је то било каква лагодна позиција за било кога. Ради се о томе да се договоримо да се поштује оно што су наша програмска начела и изборна обећања и да имамо ресоре и кадрове који ће то спроводити.

На списку жеља СПС су и полиција, здравство, енергетика, инфраструктура...

- Свакоме из странке ко има неки списак жеља казаћу да му је једини посао да ради у интересу народа. Нема списка жеља, али свакако да желимо да водимо оне области у којима можемо да испунимо обећано.

Колико сте задовољни резултатима у Војводини и Београду?

- И ту смо доста поправили рејтинг у односу на претходне изборе, а то сигурно није лако када треба да покажете нешто у областима које воде Драган Ђилас или Бојан Пајтић.

Јесте ли запевали након изборних резултата?

- Јесам. Ово је моја кућа... И сад настављамо да радимо за исту ту кућу. А сада: вратимо се редовним активностима. И још нешто морам да вам поверим: после много месеци спавао сам неколико сати у континуитету.

Ваш изборни успех покварио је скандал са Александром Вавићем, вођом „Алкатраза", жестоким момком са 12 кривичних пријава. Шта ће он тамо?

- Ја заиста не знам ни како тај изгледа, нити бих знао да је био да медији то нису пријавили. Није му место ту и ја сигурно не бих било какве навијаче пустио.

Али шта је радило обезбеђење? Он је стајао вама иза леђа и в. д. председника Србије Славице Ђукић Дејановић, а у згради СПС је било више десетина полицајаца, па чак и полицијских начелника...

- Заиста не знам, али тражио сам да се утврди ко је за то одговоран и у странци, али и у државном обезбеђењу. Без обзира на то да ли је опуштена или формална атмосфера, систем мора да функционише и такви скандали не смеју да се догађају. А ако неко треба за нешто да одговара, сигурно га неће заштитити то што је био у изборној ноћи у штабу СПС-а.

Данијела Исаиловић 

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер