петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Преносимо > У владу са Томом
Преносимо

У владу са Томом

PDF Штампа Ел. пошта
Војислав Коштуница   
среда, 16. септембар 2009.

(Вечерње новости, 15.09.2009)

Велики притисак ојађених, обмањених и осиромашених грађана принудиће власт да распише ванредне парламентарне изборе, а опозицију да се уједини и створи нову, национално одговорну Владу - поручио је за "Новости" Војислав Коштуница, председник ДСС.

Очекујете ли заиста да избори буду расписани?

- Притисак јавности расте, а понор у коју власт гура државу је све дубљи. Заједнички фронт грађана и опозиционих странака довешће до ванредних избора.

Власт поручује да избори нису ни на видику и да ће преживети читав мандат?

- Једини учинак власти је да су раздржавили Србију, урушили је и успоставили партијску власт ДС изнад свега. Више немамо праву државу и државну политику ни за одбрану Косова, ни када је реч о уређењу аутономије Војводине, нити државу која ће водити јасну социјалну и економску политику и сачувати производњу.

Шта би избори донели?

- На изборима ће грађани да обавежу опозиционе странке да преузму одговорност у обнови Србије, да обезбеде економски развој и одбрану државних и националних интереса. За снажну Србију је потребна нова влада која ће бранити не туђе, него искључиво интересе Србије.

Које странке видите у новој националној влади?

- Странке са којима имамо чврсту сарадњу у парламенту и са којима делимо циљеве.

Има ли шансе да са СНС разговарате и о заједничком учешћу на изборима?

Верујем да је најздравије да бирачи процене нашу снагу и да се на основу тога сарађује после избора.

Дакле, очекујете постизборни савез са СНС?

- У овом тренутку постоји велики и снажан апел јавности да се крене другачијим путем, а ослонац се види у сарадњи тих странака. Са СНС имамо и споразум са заједничким циљевима: расписивање нових избора, очување територијалног интегритета, расписивање референдума о уласку Србије у НАТО, спас привреде.

Истовремено, ствара се утисак у јавности да се спрема "велика коалиција" ДС и СНС?

- Велике коалиције су настале у земљама где се влада математички није могла саставити. У Србији није у питањуматематика. Овде је политичка сцена дубоко подељена на две суштински различите политике.

Хоћете ли прихватити позив председника Тадића да се створи широки консензус о реформи државне управе...

- Народ о овој власти говори да они све што кажу - лажу. То је непремостива препрека за било какав консензус са властима. Било да је реч о економији, Косову, статуту Војводине. Цинично делује тај позив Владе, јер реформа треба да почне од ње саме. Много је једноставније отпустити једног министра у Влади, која је иначе највећа у Европи, него 15.000 обичних људи оставити без посла, послати кући, а за то тражити и сагласност опозиције. Прво се мора Влада оставити без посла.

Најављује се да ће статут Војводине бити ускоро усвојен?

- Предлог неуставног статута усвојила је скупштина покрајине у којој већину има ДС. Та странка стоји иза тог пројекта дезинтеграције и разбијања Србије. Али, када је усвајала статут, власт није сагледала све последице, тако да је и то питање, после реакције јавности, одложено читавих годину дана са идејом да се непрестано купује време.

Како је дошло до тога да сте сада удаљени од ДС, као деведесетих од СПС?

- У важном историјском тренутку, када је проглашена независност Косова, изгубио сам поверење у ДС да искрено и одлучно хоће да се бори за Србију. Тада смо на Влади прегласани око усвајања резолуције за одбрану Косова. То је почетак процеса којим се ДС определила да криомице саучествује у стварању независног Косова. Нови протокол са Еулексом којим се успоставља граница између Србије и Косова део је тог пута, и ДС ће потписивати још таквих протокола.

Може ли у будућности доћи до помирења са ДС?

- ДС сматра да јавност треба лагати и обмањивати како би успоставила партијску власт, а ми да јавност треба суочити са истином и свим силама се борити за Србију.

Како бисте данас сарађивали са Бриселом, када вас део јавности оптужује да сте кочничар интеграција?

- Не може закочити европске интеграције неко ко их је подстакао. Оног часа кад је био угрожен територијални интегритет земље сматрали смо да треба са ЕУ партнерски да се разговара и о тој теми док се не пронађе обострано прихватљиво решење. Ако је неко деловао у духу Европе, то је ДСС. Сарађивати да, али партнерски. ДС се определио да слуша сваки диктат из ЕУ.

Које су вам личне политичке амбиције? Повратак на власт?

- Политика за коју се залажем и вредности за које сам се борио и за које ћу се увек борити, превазилазе било какве личне амбиције.

Како гледате на то што је Кина постала четврти стуб спољне политике Србије?

- То је тумарање Владе која не зна куда иде. Кренули смо са "ЕУ нема алтернативу", па су ницала нова стратешка партнерства и нови стубови. Пре неколико месеци су склопили стратешко партнерство са Француском које се више не помиње. Може се десити да ускоро никне још неки стуб, а да неки успут заборавимо.

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер