уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Преносимо > Време за нове изборе
Преносимо

Време за нове изборе

PDF Штампа Ел. пошта
Војислав Коштуница   
субота, 08. новембар 2008.

Прави је тренутак да се изгласа неповерење Влади Србије. Тако би се она у последњем часу спречила да призна мисију Еулекс, а тако и да призна независност Косова. То за “Новости” говори Војислав Коштуница, председник ДСС и бивши премијер, у недељи у којој је своју коалицију са Велимиром Илићем појачао Народном партијом Маје Гојковић, и у којој је његова странка покренула иницијативу за опозив српске владе у парламенту.

* Зашто баш сада покрећете расправу о неповерењу Влади?

- Већ четири месеца у Народној скупштини расправе о Косову није било. То је за ову власт забрањена тема. Истовремено, даљи кораци Владе могу довести до посредног и прикривеног признања независног Косова, а мисија Еулекс је највећа опасност за то. Власт кришом, тајно и иза леђа народних посланика и грађана Србије, преговара о реконфигурацији Унмика и инсталирању Еулекса на целој територији Косова. Једини начин да пред јавности отворимо расправу о томе је иницијатива за неповерење Влади у парламенту, која се не може избећи.

* Који су вам аргументи да Влада кришом преговара?

- Из света нас свакодневно засипају изјавама да ће Еулекс бити размештен до краја децембра по целом Косову. Питамо се, ко то у име Србије преговара о том размештању мисије којој је главни циљ спровођење Ахтисаријевог плана за независност Косова. Са друге стране, власт избегава да стави резолуцију опозиције о КиМ на седницу Скупштине, а скида са дневног реда и своје резолуције у којима се Еулекс и не помиње.

* Шта је спорно у ставу Владе да је Еулекс могућ под условима: ако га одобри СБ УН, ако је статусно неутралан и ако не примењује Ахтисаријев план?

- Еулекс је, заједно са Ахтисаријевим планом, већ био у СБ УН средином 2007. године и тада је доживео крах. Он, дакле, није имао и нема подршку СБ УН и неће је имати све док Србија не промени свој став и не пристане на ово посредно признање независности Косова. Мисија не може бити непристрасна и неутрална јер је њен основни циљ стварање независног Косова. Та мисија је продукт Ахтисаријевог плана и представља Анекс 10 овог плана.

* Шта ако наш савезник Русија прихвати Еулекс у СБ УН?

- Нама је главни и најпоузданији савезник за очување Косова међународно право. Тај став и Русија је до сада делила са Србијом. Ако садашња власт одустане од принципијелне политике да се бори за своју територију и своју земљу бесмислено је очекивати да то уместо Србије ради неко други. Оног тренутка када власт у Србији призна Еулекс јасно је да Русија не може више томе да се противи.

* Како коментаришете изјаву Вука Драшковића да ће Србија ући у ЕУ без Косова?

- Не улазећи у Драшковићеве мотиве, мислим да остатак власти има проблеме са том његовом изјавом. Она упућује на нешто што и птице на грани већ знају. Драшковић у ствари разоткрива у ком ће правцу да се креће власт.

* Верујете ли да ће владајућа већина прихватити да се у парламенту отвори расправа о неповерењу Влади?

- Постоји уставна обавеза да се одмах сазове седница скупштине на којој ће се расправљати о неповерењу Влади јер је то затражило више од потребних 60 посланика. То би морало брзо да дође на дневни ред и не верујем да би недемократско и осионо понашање већине или опструкција, могли да помогну Влади.

* Зар није извесније да ће на гласању скупштинска већина да тријумфује и тако ојача позицију Владе?

- Тешко да било шта може да ојача њихову позицију у овом тренутку. Ову државно, економски и социјално неодговорну Владу држи на окупу само пука жеља за влашћу и страни фактор који је учествовао и у њиховом настанку. Нико од грађана није гласао за овај раштимовани оркестар. Смисао расправе је да се изнесу аргументи и да се препусти савести сваког посланика да гласа како хоће. Не завршавају се све расправе о неповерењу Влади - рушењем Владе, али је главни циљ да грађани виде сву неспособност и несамосталност постојеће власти.

* Томислав Николић и његова СНС поручују да Владу не треба “напасти” само због Косова?

- Косово је непосредни и најважнији разлог. Наравно, то је прилика да се отвори расправа и о неспособној и неодговорној влади, квалитету живота који се није померио, изневереним обећањима, пропалим инвестицијама, буџету који још није направљен, статуту Војводине који дезинтегрише Србију... Широко је поље за расправу.

* Николић негодује и што му нисте понудили ту парламентарну иницијативу на потписивање?

- Код подношења иницијативе пресудну улогу игра математика. Када смо са посланицима НС и СРС обезбедили довољно потписа поднели смо захтев, а током расправе све посланичке опозиционе групе имају могућност да укажу на лош рад Владе и подрже ову иницијативу.

* Тврдите да се нећете опредељивати у сукобу између СРС и СНС, а ипак сте код потписивања дали предност радикалима?

- Најважније је што смо обезбедили да се формална иницијатива о неповерењу Влади нађе у скупштинској процедури. Сви су добродошли и сви треба да покажу своје лице током те расправе. Циљ нам је критика власти, а не да се унутар опозиције бавимо сами собом.

* Напредњаци вам се непрестано нуде за разговор и теснију сарадњу, а ви као да окрећете главу...

- Понављам, сви су добродошли у парламентарној борби против наопаке владе. А, што се тиче непосредне сарадње између странака, ДСС је изабрао за своје партнере НС и НП коју води Маја Гојковић.

* Да ли је “народњачки” блок ојачан коалицијом са Мајом Гојковић?

- Маја доноси драгоцен политички углед из средине у којој је била градоначелник. Посебно је важно што смо направили споразум са једином озбиљном странком у Србији на чијем челу је жена. Занимљивом игром случаја, европске народне партије су у неколико наврата изнедриле жене лидере, на пример Маргарет Тачер у Британији и Ангелу Меркел у Немачкој.

* Очекујете ли да ускоро буду избори и верујете ли у повратак ДСС на власт?

- На основу неприлика у држави, неспособности власти да се суочи са озбиљним проблемима који притискају грађане и државу, као и због вредности политике ДСС, верујем да ће брзо доћи до избора после којих ће Србију повести национално одговорна влада.

* Барак Обама је нови председник САД, има ли шта Србија од тога?

- Оба председничка кандидата у САД јасно су поручили да неће мењати политику према Србији. Ипак, свака промена је сама по себи шанса за другачије односе.

(Вечерње новости)

 

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер