четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Преносимо > У фронт с Николићем
Преносимо

У фронт с Николићем

PDF Штампа Ел. пошта
Војислав Коштуница   
петак, 03. јул 2009.
(Вечерње новости, 03.07.2009)

Први корак ка националном окупљању и стварању снажног политичког фронта против власти у Србији начинили су ДСС и СНС. Важно је да нам се придруже и многе јавне личности, невладине организације и остале странке националне опозиције.

То је за "Новости" изјавио Војислав Коштуница, лидер ДСС, уверен да је његов договор с Томиславом Николићем о основним принципима деловања - "почетак сарадње на новом националном окупљању за обнову Србије".

- Циљ нам је да издејствујемо истовремено ванредне парламентарне изборе и референдум о уласку Србије у НАТО, после чега би Србија требало да добије нову, одговорну, националну владу.

Да ли сте се чвршћом сарадњом са СНС удаљили од радикала?

- Ствари се мењају. Ко није данас у савезу са нама, није искључено да неће бити сутра. Србија се мора ослободити власти која је економску политику заменила економском пропагандом, а државну политику заменила деловањем које суштински наноси штету држави.

Зашто ви не учествујете у преговорима о власти у Земуну и Вождовцу ?

- Подржавамо иницијативу СНС за формирање локалних власти, а најефикаснији начин је да СНС у овој фази води преговоре.

Да ли је дошло до заокрета у односу према странкама на власти?

- Са странкама власти не можемо да сарађујемо око принципа државне и националне политике. Ванредни локални избори су показали кризу у којој је власт. Руководимо се идејом учвршћивања сарадње са странкама националне опозиције и видимо да је формирање локалне власти у Земуну и Вождовцу прилика да се ојача сарадња са СНС.

Не смета вам што је коалиција око СПС већ једном напустила преговоре с вама и формирала владу са ДС?

- На првом месту нам је идеја окупљање странака националне опозиције око основних државних питања, и тим суштинским принципима подређујемо будуће потезе и формирање локалне власти.

Власт поручује да је гротескно да у договорима о коалицијама у Земуну и Вождовцу причате о НАТО и Косову...

- Власт се, по правилу, служи преварама, јер је свима јасно да се принципи о најважнијим државним и националним питањима: Косову, Статуту Војводине, уласку у НАТО, економској политици - односе на сарадњу ДСС и СНС на републичком нивоу. После тог договора, лако смо се сложили и о локалним коалицијама, у којима се, наравно, неће причати о тим државним питањима.

Зашто вам је толико стало до референдума о уласку Србије у НАТО?

- Зато што НАТО већ куца на врата Србије. На самиту НАТО држава, у Стразбуру, 4. априла 2009. године, усвојен је званичан закључак да "НАТО поздравља и подржава ставове и залагање Владе за укључивање Србије у евроатлантску заједницу народа". Дакле, НАТО зна да Влада Србије има циљ да се учлани, само што се то мора још једно време крити од народа у Србији.

Власт тврди да се питање уласка у НАТО неће постављати до краја мандата?

- НАТО је већ ставио то питање на дневни ред. Бојим се да постоји прећутна сагласност НАТО и садашње власти да се Србија без референдума, потајно, иза леђа грађана, уведе у НАТО. Неће моћи да се избегне референдум, јер ћемо, сагласно Уставу, сакупити више од 100.000 потписа грађана, а онда постоји уставна обевеза да се он распише.

Верујете ли заиста да ДСС и СНС могу извући Србију из економске кризе?

- Водили бисмо реалну економску политику, саопштавали бисмо истину. Све снаге бисмо усмерили на јачање домаће привреде и пољопривреде, уз нормалну и обострану сарадњу са светом. Не би се уздали у туђу милостињу. Рекли бисмо народу да нас чека тежак и мукотрпан пут, али пут поступног опоравка и реалне наде.

Увек сте заговарали политику националног јединства, а не пристајете ни на какав дијалог с влашћу?

- Два стуба националног јединства су државно одговорна политика и изградња консензуса и са странкама које не мисле исто. Ова власт није изградила ниједан од та два стуба. Учествује у пузајућем признавању независног Косова, усваја антиуставан предлог Статута Војводине, пустоши привреду... Извесно је да се на недржавотворној политици и на пустошењу Србије не може градити национално јединство.

Хоћете ли се укључити у дискусију о промени устава?

- Устав је 2006. године донесен у најширем консензусу. Он је услов стабилности државе, а власт се, наводно, залаже за стабилност услед економске кризе. Прича о регионима се уводи напрасно, без суштинске полемике. Покушавају да гурну под тепих предлог о противуставном Статуту Војводине. Циљ је да се измишљају и умножавају проблеми и маркетиншки отварају нове и нове теме.

Чиме аргументујете оптужбе да Влада економски пустоши земљу....

- Власт нема економску политику већ пропаганду и невероватан списак маркетиншких обмана. У реалном животу коме је Влада окренула леђа, драматичан је пад индустријске производње и више су него забрињавајуће социјалне прилике у земљи. Власт не чује да народ од муке све више упућује тешке вапаје, о које се упорно оглушује.

У историји сте сарађивали са ДС, а тренутни односи не обећавају помирење. Могу ли се ове две странке поново наћи на истој линији?

- Наши приступи политици и држави суштински се разликују. Наше разлике су се испољиле на низу суштинских питања: Косово, референдум о НАТО, ССП са ЕУ, Еулекс, Статут Војводине, економска политика...

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер