Početna strana > Prenosimo > Vreme za nove izbore
Prenosimo

Vreme za nove izbore

PDF Štampa El. pošta
Vojislav Koštunica   
subota, 08. novembar 2008.

Pravi je trenutak da se izglasa nepoverenje Vladi Srbije. Tako bi se ona u poslednjem času sprečila da prizna misiju Euleks, a tako i da prizna nezavisnost Kosova. To za “Novosti” govori Vojislav Koštunica, predsednik DSS i bivši premijer, u nedelji u kojoj je svoju koaliciju sa Velimirom Ilićem pojačao Narodnom partijom Maje Gojković, i u kojoj je njegova stranka pokrenula inicijativu za opoziv srpske vlade u parlamentu.

* Zašto baš sada pokrećete raspravu o nepoverenju Vladi?

- Već četiri meseca u Narodnoj skupštini rasprave o Kosovu nije bilo. To je za ovu vlast zabranjena tema. Istovremeno, dalji koraci Vlade mogu dovesti do posrednog i prikrivenog priznanja nezavisnog Kosova, a misija Euleks je najveća opasnost za to. Vlast krišom, tajno i iza leđa narodnih poslanika i građana Srbije, pregovara o rekonfiguraciji Unmika i instaliranju Euleksa na celoj teritoriji Kosova. Jedini način da pred javnosti otvorimo raspravu o tome je inicijativa za nepoverenje Vladi u parlamentu, koja se ne može izbeći.

* Koji su vam argumenti da Vlada krišom pregovara?

- Iz sveta nas svakodnevno zasipaju izjavama da će Euleks biti razmešten do kraja decembra po celom Kosovu. Pitamo se, ko to u ime Srbije pregovara o tom razmeštanju misije kojoj je glavni cilj sprovođenje Ahtisarijevog plana za nezavisnost Kosova. Sa druge strane, vlast izbegava da stavi rezoluciju opozicije o KiM na sednicu Skupštine, a skida sa dnevnog reda i svoje rezolucije u kojima se Euleks i ne pominje.

* Šta je sporno u stavu Vlade da je Euleks moguć pod uslovima: ako ga odobri SB UN, ako je statusno neutralan i ako ne primenjuje Ahtisarijev plan?

- Euleks je, zajedno sa Ahtisarijevim planom, već bio u SB UN sredinom 2007. godine i tada je doživeo krah. On, dakle, nije imao i nema podršku SB UN i neće je imati sve dok Srbija ne promeni svoj stav i ne pristane na ovo posredno priznanje nezavisnosti Kosova. Misija ne može biti nepristrasna i neutralna jer je njen osnovni cilj stvaranje nezavisnog Kosova. Ta misija je produkt Ahtisarijevog plana i predstavlja Aneks 10 ovog plana.

* Šta ako naš saveznik Rusija prihvati Euleks u SB UN?

- Nama je glavni i najpouzdaniji saveznik za očuvanje Kosova međunarodno pravo. Taj stav i Rusija je do sada delila sa Srbijom. Ako sadašnja vlast odustane od principijelne politike da se bori za svoju teritoriju i svoju zemlju besmisleno je očekivati da to umesto Srbije radi neko drugi. Onog trenutka kada vlast u Srbiji prizna Euleks jasno je da Rusija ne može više tome da se protivi.

* Kako komentarišete izjavu Vuka Draškovića da će Srbija ući u EU bez Kosova?

- Ne ulazeći u Draškovićeve motive, mislim da ostatak vlasti ima probleme sa tom njegovom izjavom. Ona upućuje na nešto što i ptice na grani već znaju. Drašković u stvari razotkriva u kom će pravcu da se kreće vlast.

* Verujete li da će vladajuća većina prihvatiti da se u parlamentu otvori rasprava o nepoverenju Vladi?

- Postoji ustavna obaveza da se odmah sazove sednica skupštine na kojoj će se raspravljati o nepoverenju Vladi jer je to zatražilo više od potrebnih 60 poslanika. To bi moralo brzo da dođe na dnevni red i ne verujem da bi nedemokratsko i osiono ponašanje većine ili opstrukcija, mogli da pomognu Vladi.

* Zar nije izvesnije da će na glasanju skupštinska većina da trijumfuje i tako ojača poziciju Vlade?

- Teško da bilo šta može da ojača njihovu poziciju u ovom trenutku. Ovu državno, ekonomski i socijalno neodgovornu Vladu drži na okupu samo puka želja za vlašću i strani faktor koji je učestvovao i u njihovom nastanku. Niko od građana nije glasao za ovaj raštimovani orkestar. Smisao rasprave je da se iznesu argumenti i da se prepusti savesti svakog poslanika da glasa kako hoće. Ne završavaju se sve rasprave o nepoverenju Vladi - rušenjem Vlade, ali je glavni cilj da građani vide svu nesposobnost i nesamostalnost postojeće vlasti.

* Tomislav Nikolić i njegova SNS poručuju da Vladu ne treba “napasti” samo zbog Kosova?

- Kosovo je neposredni i najvažniji razlog. Naravno, to je prilika da se otvori rasprava i o nesposobnoj i neodgovornoj vladi, kvalitetu života koji se nije pomerio, izneverenim obećanjima, propalim investicijama, budžetu koji još nije napravljen, statutu Vojvodine koji dezintegriše Srbiju... Široko je polje za raspravu.

* Nikolić negoduje i što mu niste ponudili tu parlamentarnu inicijativu na potpisivanje?

- Kod podnošenja inicijative presudnu ulogu igra matematika. Kada smo sa poslanicima NS i SRS obezbedili dovoljno potpisa podneli smo zahtev, a tokom rasprave sve poslaničke opozicione grupe imaju mogućnost da ukažu na loš rad Vlade i podrže ovu inicijativu.

* Tvrdite da se nećete opredeljivati u sukobu između SRS i SNS, a ipak ste kod potpisivanja dali prednost radikalima?

- Najvažnije je što smo obezbedili da se formalna inicijativa o nepoverenju Vladi nađe u skupštinskoj proceduri. Svi su dobrodošli i svi treba da pokažu svoje lice tokom te rasprave. Cilj nam je kritika vlasti, a ne da se unutar opozicije bavimo sami sobom.

* Naprednjaci vam se neprestano nude za razgovor i tesniju saradnju, a vi kao da okrećete glavu...

- Ponavljam, svi su dobrodošli u parlamentarnoj borbi protiv naopake vlade. A, što se tiče neposredne saradnje između stranaka, DSS je izabrao za svoje partnere NS i NP koju vodi Maja Gojković.

* Da li je “narodnjački” blok ojačan koalicijom sa Majom Gojković?

- Maja donosi dragocen politički ugled iz sredine u kojoj je bila gradonačelnik. Posebno je važno što smo napravili sporazum sa jedinom ozbiljnom strankom u Srbiji na čijem čelu je žena. Zanimljivom igrom slučaja, evropske narodne partije su u nekoliko navrata iznedrile žene lidere, na primer Margaret Tačer u Britaniji i Angelu Merkel u Nemačkoj.

* Očekujete li da uskoro budu izbori i verujete li u povratak DSS na vlast?

- Na osnovu neprilika u državi, nesposobnosti vlasti da se suoči sa ozbiljnim problemima koji pritiskaju građane i državu, kao i zbog vrednosti politike DSS, verujem da će brzo doći do izbora posle kojih će Srbiju povesti nacionalno odgovorna vlada.

* Barak Obama je novi predsednik SAD, ima li šta Srbija od toga?

- Oba predsednička kandidata u SAD jasno su poručili da neće menjati politiku prema Srbiji. Ipak, svaka promena je sama po sebi šansa za drugačije odnose.

(Večernje novosti)

 

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner