субота, 21. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Речи и мисли > Речи и мисли 112
Речи и мисли

Речи и мисли 112

PDF Штампа Ел. пошта
Александар Лазић   
уторак, 25. август 2009.

(12. јул – 21. август 2009)

Мали савети, велика штета

"Србији би било боље да уместо што тражи изручење Чекуа ухапси Ратка Младића." (Сорен Јесен Петерсон, бивши шеф Унмика, 17. јул 2009, према "Економист магазину")

"Идеја о националном јединству заснована је на европским идеалима, што захтева велики рад. Зато ћемо Тачи и ја радити на уклањању низа препрека које спречавају Албанце да се осећају јединствено на целој територији на којој живе." (Саљи Бериша, премијер Албаније, 16. август 2009, "Слободна Европа")

Живети као сав (не)нормалан свет

"На Косово сам дошао на позив Исламске заједнице Републике Косово. Тако се зове исламска заједница од које смо добили позив. Ми немамо намеру нити имамо право да то мењамо. Само су комунисти одређивали како ће се звати исламска заједница. Неки људи не могу да вас поднесу само зато што сте живи. Ми смо остали живи, преживели геноцид у Сребреници и сада некима смета што смо остали живи." (Мустафа Церић, реис-ул-улема Исламске заједнице БиХ, 06. август 2009, "Танјуг")

Повратак у (СПС) будућност

О изменама Закона о информисању:

"Социјалисти више никада неће бити у ситуацији да буду повезани са притисцима на медије, пребијањима демонстраната, ратова, санкција, изолације. То је наша прошлост." (Ивица Дачић, као председник СПС-а, 31. јул 2009, "Танјуг")

"Нећемо гласати за измене Закона о информисању јер он од 2009. прави 1999." (Драган Марковић Палма, председник ЈС-а, 13. јул 2009, "Прес")

"Када доносите одређени закон, не размишљате о томе да ли ћете његовом применом оштетити буџет пијаног возача, него да ли ћете заштитити учеснике у саобраћају." (Небојша Брадић, министар културе, 19. јул 2009, "Бета")

"Мислим да не треба да се лажемо и да замајавамо јавност да власт не жели да контролише медије, али нисмо ми у политици од јуче и смешно је очекивати да ће овај закон увести медијску диктатуру." (Влајко Сенић, члан Председништва Г17 плус, 03. август 2009, "Политика")

Мож' да значи али не мора да бидне

"Јесте и није. Јесте, јер је гласао 'за'. Није, јер је рекао да је 'против'." (Вук Драшковић, председник СПО-а, на питање да ли је министар Срећковић, потпредседник СПО-а, на седници владе гласао за измене Закона о информисању, 11. јул 2009, "Правда")

"Иако је мој муж разочаран и уморан, не мислим да је време да се повуче, јер није завршен посао који је започео, комунизам није срушен." (Даница Драшковић, супруга Вука Драшковића и члан УО НИС-а, 16. јул 2009, "Прес")

Пад, али селективан

"Договором са ДС и Г 17 нисмо спасли владу, али смо створили услове да њен будући пад буде увод у промене набоље, а не у нови хаос." (Чедомир Јовановић, председник ЛДП-а, 05. август 2009, "Вечерње новости")

"Влада заслужује поштовање и честитке, не само зато што нам предлаже огроман број закона, а ми их доносимо, већ и зато што је била веома селективна у суочавању са великим проблемима." (Славица Ђукић-Дејановић, председница Скупштине, 17. јул 2009, "Блиц")

"Ја сам рекао, можда и у шали, али мало више и истинито – правићете ви нас од блата. Ми одлазимо, до виђења, овима желим срећу. Али стварно, већ нас праве од блата." (Велимир Илић, председник НС-а, 19. август 2009, "Прес")

Између најгорег и још горег

"Ако неко мисли да је власт избор између доброг и лошег, а не између лошег и горег, као у овом случају, онда се грдно вара." (Радован Јелашић, гувернер НБС, о примени економских мера, 06. август 2009, "Танјуг")

"Да ли ће 25 или 15 људи бити министри, ништа суштински не мења. То је као кад узмете кап воде из Јадранског мора па мерите да ли је опао водостај. Није битан број министара, већ колико успешно раде." (Јован Кркобабић, потпредседник Владе Србије, о реконструкцији Владе, 24. јул 2009, "Вечерње новости")

Дужничка слобода

Диана Драгутиновић, министар финансија:

"Зато што нисмо прекомерно задужена држава, то нам даје могућност да се задужимо у кризи да бисмо се раздужили у бољим временима." (30. јул 2009, "Прес")

"Не знам да држава планира закуп сателита за пренос програма РТС-а. Не знам ни ко ће то да плати, али у буџету Србије постоји ставка која се односи и на Министарство за дијаспору. Надам се да ће закуп сателита од тог дела бити исфинансиран." (28. јул 2009, "Прес")

&

"Она се не пита ништа, али како то да призна?" (Драган Шормаз, посланик ДСС-а, о Диани Драгутиновић, 26. јул 2009, "Курир")

Оne minister show

Слободан Милосављевић, министар трговине и услуга:

"Србија спада у групу јефтинијих земаља у Европи и да су цене у БиХ, Албанији и Македонији ниже од наших за један до два процента. Не тражим ја да верују грађани мени, него статистици. Уосталом, није увек крива држава, министарство и министар, ваљда постоји и наш део кривице, односно имамо негативну генетску карактеристику да доживљавамо себе горима него што јесмо и да кукамо уместо да радимо, критикујемо уместо да предлажемо. Не желимо да учинимо ништа што је до нас да би нам било боље." (о истраживању "Еуростата" да је Србија 42 одсто јефтинија од просека ЕУ, 05. август 2009, "Данас")

"Па и ја имам утисак да живим горе нешто што статистика говори." (07. август 2009, "Прес")

"Одложено плаћање је нешто што у крајњој инстанци помаже грађанима да дођу до потребних производа и мислим да многе флексибилности морају да постоје у условима светске економске кризе. Свака креативност која помаже грађанима да лакше преброде кризу је пожељна." (05. август 2009, "Данас")

"Погађа ме [криза] зато што живим у овом граду, дружим се са људима, и видим да су пре свега забринути за посао, имају потешкоће са дневном егзистенцијом, брину о перспективи своје деце, забринути су за укупна дешавања у свету. Живећи у таквом окружењу, нормалног човека не може криза да не погоди." (24. јул 2009, "Блиц")

"И претпрошле године сам ишао у Турску и видео Енглескињу која свом детету купује једну куглу сладоледа, а ја мом три! Она има десет пута више пара од мене, али је рационалнија и размишља другачије!" (07. август 2009, "Прес")

Интимна демократија

Драган Марковић Палма, председник ЈС-а:

"Борис Тадић је највећи демократа кога сам ја икад упознао. И Борис Тадић и ја смо постали велики пријатељи. И ми се интимно дружимо, Борис Тадић и ја." (20. август 2009, "НИН")

"Ја видим да ће ова влада бити до краја свог мандата, а када бих се ја питао, и да сам председник владе, троје министара сменио бих јуче... Сад није време да то кажем, али не ради се ни о Петру Шкундрићу ни о Жарку Обрадовићу. А најмање су две жене међу тих троје." (20. август 2009, "НИН")

"Чим нешто кажем, сутрадан имам неке последице!" (16. август 2009, "Глас јавности")

Ношење лека тетки у Риц

Томислав Николић, председник СНС-а:

"Тачно је да сам 2007. са Александром Вучићем био у Паризу, у хотелу 'Риц', али смо се састали са инвеститорима који су желели да уложе новац у гасну електрану у Новом Саду. За једним столом седео је Мило Ђукановић. Пришао ми је, поздравио се и кратко смо попричали. Не знам да ли је са њим седео и Цане Суботић, чак мислим да га сада не бих ни препознао. Апсолутне су неистине да је наш састанак био организован, па зашто бих се ја са њима састајао на месту на ком има хиљаду људи?" (22. август 2009, "Прес")

"Тачно је, био сам умешан у криминал јер сам формирао Српску радикалну странку." (24. јул 2009, "Данас")

&

"Пре или касније ћемо се пробудити из сна у коме се верује да од војводе Томислав Николић може да буде демократа." (Драган Шутановац, потпредседник ДС-а, 13. јул 2009, РТВ)

Скрупулозни капацитети

"Таква бескрупулозност није виђена откад је за Милана Милутиновића 'гласало' цело Преказе, укључујући и Адема Јашарија, а тамо ни српски тенк није могао да уђе." (Александар Вучић, заменик председника СНС-а, о ванредним изборима за српске локалне органе власти у Приштини и Пећи, 18. август 2009, "Ало!")

"Ми нисмо свим капацитетима учествовали на изборима [у Земуну и на Вождовцу] . Да смо сви запоставили своје дневне обавезе и укључили се у ту кампању сигурно бисмо их убедљиво победили." (Драган Шутановац, као министар одбране из ДС-а, 04. август 2009, "Вечерње новости")

&

"Када би и дошло до распада коалиције о коме се толико лицитира, и ти ситнији партнери који и затежу конопац морали би да се запитају да ли то за њих значи самоубиство и да знају да увек постоји други начин да се закрпи рупа која би настала изласком било кога од њих." (Драгољуб Мићуновић, председник Политичког савета ДС-а, 02. август 2009, "Блиц недеље")

"ДС треба да се сети да су 2004. године и они били мала странка и да смо тада ми освојили више гласова на изборима. Данас смо ми мали, али значајан, најбољи део ове владе." (Жељко Ивањи, функционер Г17 плус, 13. август 2009, "Ало!")

"Најгора клетва за неку странку могла би да буде 'дабогда ти Динкић био у коалицији'!" (Александра Јанковић, посланик НС-а, 19. август 2009, "Курир")

Једини трећи пут

"Усудио бих се рећи, за Србију данас готово да и нема другог пута – сем 'трећег пута'. И то како на унутрашњем, тако и на спољнополитичком плану. Што пре то сви увиде, биће боље за све." (Ђорђе Вукадиновић, 16. јул 2009, "НИН")

Једна чељуст, једна звер, две вилице

Зоран Красић, посланик СРС-а:

"Србија и Шешељ су у чељустима једне звери, која има две вилице – једна је НАТО, а друга Европска унија." (19. јул 2009, "Бета")

"Ја сам завршио процес размишљања." (30. јул 2009, "Ало!")

Школовани пријатељи

"Верујте ми да више не знам зашто сам се први пут посвађао са Сулејманом Угљанином. Давно је то било, има 15 година." (Расим Љајић, председник СДП-а, 27. јул 2009, "Прес")

"Добро је што постоји ова Школа пријатељства, али у њу не треба да идете ви, већ они старији, да се више друже, да буду пријатељи у интересу целе Србије, нашег народа и свих грађана Србије." (Ивица Дачић, министар полиције, приликом посете дечјој Школи пријатељства на Тари, 27. јул 2009, "Блиц")

Све је другачије, само њега нема

Милорад Вучелић:

"Одласком Милошевића, у мени се угасила амбиција за бављење политиком. Сада је наступило време друге политике, без принципа, уверења." (као бивши функционер СПС-а, 29. јул 2009, "Вечерње новости")

"Та кривична пријава је очајнички, политикантски потез који нема везе ни са правом ни са памећу. Њихов обавештајни задатак је да кажу да Срби нису били угрожени већ нахушкани. Изузетно сам поносан на оно што сам радио и мислим све најгоре о НУНС-у." (као бивши уредник и директор РТС-а, о пријави коју је против њега поднео НУНС, 10. јул 2009, "Курир")

Пуцајте, ми и даље гледамо балет!

Велимир Илић:

"Човек је наркоман. Изашао је из кола, заустављао саобраћај и правио проблеме. Ја сам због тога позвао полицију јер ми је Дачић рекао да му јавим кад год ме неко буде напао и доћи ће патрола. А нисам вређао никакву девојку у петак јер сам се тада налазио у селу. Након оног напада на мене тражио сам заштиту од Ивице Дачића. Ако ми не помогне, мораћу да пуцам. Још нису открили ко ме је ударио по глави. Пуцаћу кад ме следећи пут буду напали." (20. август 2009, "Мондо")

"Веома сам вешт, одлично пуцам, стално вежбам у стрељани. Ако могу, заштитићу се. Ако не, Боже мој, нека страдам." (21. август 2009, "Курир")

"Балет. Врло често гледам балет." (на питање "Опера или балет?", 19. август 2009, "Прес")

Кад досада дојади

"Досадно јесте, али некако се мора борити. Једино је та Скупштина остала, мада и њу блокирају. Кад год су важније теме, преноси се нешто друго. Сад иде бициклистичка трка уместо Закона о информисању, а Тур де Франс можете да гледате на било ком другом каналу. Јесте дојадило, али борба мора да траје." (Велимир Илић, као шеф посланичког клуба НС-а, о свом радном месту у посланичкој клупи, 19. јул 2009, "Прес")

"Утрениран сам, ништа ми није напорно. Као наставник, одувек сам радио с децом, па ми није проблем да комуницирам с млађим колегама. Причамо о свему, а кад почне прича о девојкама, само климам главом." (Милисав Петронијевић, шездесетогодишњи посланик СПС-а, на питање "да ли су му године терет за бављење политиком", 20. јул 2009, "Курир")

"Чомићка је временом постала маскота овог дома." (Милош Алигрудић, шеф посланичког клуба ДСС-а, о потпредседници Скупштине Гордани Чомић, 14. јул 2009, "Правда")

&

"Свако од нас кад постане министар унутрашњих послова доживи одређене професионалне формације, нећу да кажем деформације, него формације своје личности, да гледа да ради у интересу државе, народа, свих грађана." (Ивица Дачић, на окупљању некадашњих министара полиције, 20. јул 2009, "Б92")

Центар (нама познатог) света

"Гуча је центар света. Милина је данас овде бити, не само за нас љубитеље трубе, већ за сваког грађанина Србије, па и света." (Милутин Мркоњић, министар за инфраструктуру, 06. август 2009, "Прес")

"Позивам Била Клинтона, Медлин Олбрајт и Дмитрија Медведева да дођу наредне године у Гучу да се увере како је добро. Нека дође и Обама, па да седнемо под шатру и да попијемо неку. Нек осети тај дух, а онда ћу да га питам зашто је бомбардовао Србију." (Слободан Јоловић, председник општине Лучани и домаћин сабора трубача у Гучи, 06. август 2009, "Ало!")

ВРЕМЕПЛОВ

"Као страх и трепет, он [Борис Тадић] неком прети – када га неко буде ухватио за уво, увио и рекао 'еј, мали, бриши у ћошак тамо'! Ја сам разочаран у Србију када бира једног тако препотентног типа који прича – 'ја имам ожиљке, ја сам фрајер са улице, ја сам Дорћолац...' Ја сам, бре, из Чачка, кад ухватим те београдске Дорћолце и научим их памети! Ево, Пети октобар – где је била та слина? У некој рупи, као јазавац се завукла..." (Велимир Илић, јун 2008, пожаревачка ТВ "Дуга")

"Ја сам најмање човек из окружења Слободана Милошевића." (Милорад Вучелић, као функционер СПС, фебруар 2004, ТВ "Политика")

"Волео бих да ме на филму играју Драган Николић или Роберт Редфорд, ако је реч о физичкој сличности." (Вук Драшковић, као министар спољних послова СЦГ, децембар 2004, "НИН")

 

Од истог аутора

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер