уторак, 30. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике
Рубрике
Политички живот

Си Ђинпинг у Београду - почиње (ли) друга фаза српско-кинеских односа

Бранко М. Жујовић   
петак, 17. јун 2016.

Председник Томислав Николић је у интервјуу Кинеском међународном радију рекао да се више председника околних земаља интересовало за могућност састанка са Си Ђинпингом током његове посете Србији.

 
Коментар дана

Србија и Сједињене државе Европе

Трифун Ристић   
недеља, 01. јул 2012.

Стварање Сједињених држава Европе предвиђа увођење банкарске, фискалне, економске и политичке уније са много већим овлашћењима у контроли националних буџета, али и кораке који подразумевају постепено губљење државног суверенитета у буџетској, фискалној, социјалној, пензионој и радној политици.

 
Културна политика

О једној глокалној заблуди

Саша Гајић   
понедељак, 15. септембар 2008.
Различитост вредносних перспектива наспрам индивидуалног и културног идентитета што леже у процесу глобализације-глокализације доводи и до различитог вредновања истих појава и процеса.
 
Политички живот

Србија у позадини ракетног штита

Драгана Трифковић   
понедељак, 20. јун 2016.

Проблем са ракетним штитом је везан за немогућност САД да се помире са опадањем сопствене моћи и губитком позиције једине светске силе, иако је таква позиција већ изгубљена. Отварањем базе у Румунији, и даљим ширењем ракетног штита, САД нескривено угрожавају националну безбедност Русије. 

 
Коментар дана

Египат између војне хунте и Муслиманског братства

Младен Ђорђевић   
четвртак, 28. јун 2012.

Израелски аналитичари процењују да се неће ништа променити у односима са Египтом, али, дугорочно гледано, победа кандидата Муслиманске браће представља велики ударац за америчко-израелску политику према региону, која је остала са само мало сигурних савезника међу Арапима.

 
Културна политика

Кустурица као српски културни симбол

Ненад Бјелановић   
среда, 24. септембар 2008.
Та носталгија за нечим чега више нема, а што у нама још живи, тај расцеп између индивидуалног сећања и бруталне стварности, остао је заувек сачуван захваљујући Емиру Кустурици.
 
Савремени свет

Хеленска загонетка, или како је Балкан поново постао актуелан

Никола Јовановић   
субота, 29. новембар 2014.

Кад се узме у обзир да Грчка има скромне количине конвенционалних извора енергије и обрадивог земљишта, постаје јасно да њен развој и статус не зависе толико од домаћих фактора, колико од спољних околности и умешности да се валоризују стратешки положај у Медитерану. 

 
Преносимо

Камен у туђој руци

Душан Михајловић   
четвртак, 05. август 2010.

Изгледа да смо нешто научили од Учитељице Историје. Сетимо се „догађања народа“ због страдања Срба на Космету пре нешто више од двадесетак година, када се тресла читава земља. Данас смо сведоци да нико није изишао на улицу по објављивању одлуке МСП у Хагу.

 
Политички живот

Анатомија Вучићевих квазипатриотских апологета

Ненад Пиваш   
субота, 11. јун 2016.

„Ипак  је он добар, само читајте између редова, сачекајте још само мало и видећете“. То је отприлике порука коју главни уредник Новог Стандарда шири о Вучићу већ годинама

 
Преносимо

Покушаји Србије да реши питање Косова у УН

Јелена Гускова   
петак, 10. септембар 2010.

Вероватно је Борис Тадић пристао на измену резолуције зато што су се на преговорима са Кетрин Ештон разматрала питања заштите споменика културе, српских енклава, могуће аутономије за северни део Косова, Косовску Митровицу.

 
Савремени свет

"Исламска држава" преобликује Средњи исток

Џорџ Фридман   
недеља, 07. децембар 2014.

Унутар Ирака и Сирије Исламска држава представља елементе сунитске арапске популације. Она се успоставила у сунитско арапским регионима у Ираку и иако отпор према снази Исламске државе постоји међу сунитима нека врста отпора је неизбежна према свакој држави која настаје.

 
Преносимо

Коштуница да одговара за све што је учинио

Миљенко Дерета   
понедељак, 01. новембар 2010.
Кршење Закона о сарадњи са Трибуналом у Хагу један је у низу подужег списка потеза које је Коштуница повукао и као председник Србије и као премијер, а који су били на штету државе, демократије и наших односа са регионом, ЕУ и Америком.
 
Економска политика

Државни капитализам у САД

Момчило Пантелић   
субота, 19. јул 2008.
Аналитичар „Тајмса” налази да је ово што се сада дешава у Америци „чудно за еру у којој је (поготову овде) тржиште светиња а његово регулисање – јерес”.
 
Савремени свет

Бундестаг и БНД различито о обарању малезијског авиона над Украјином

Рајко Буквић   
четвртак, 04. децембар 2014.

Влада је у одговору саопштила да располаже записима преговора у ваздуху, али да не може да их објави без сагласности Холандије, која одговара за истрагу, али је при томе изјавила: „Код федералне владе нема потврђених података о томе да је МН17 био оборен противваздушном ракетом” – иако је, као што знамо, Запад од самог почетка јединодушно тврдио да је авион уништен „Бук”-ом „проруских сепаратиста”.

 
Преносимо

Два, три ентитета и готово!

Марин Буљан   
недеља, 22. август 2010.

Бошњачки политичари, наиме, скупа с гласачима и медијима, живе на меканом јастучићу илузија, неких властитих предоџби цјеловите БиХ, која у стварности уопће не постоји, нити ће постојати у догледно вријеме, али је притом њима једини истински пут и закон!

 
Политички живот

Наивна је илузија да се може ући у ЕУ а да се не уђе у НАТО

Леонид Петрович Решетњиков   
уторак, 14. јун 2016.

Русија има своју улогу, и то је улога коју јој је наменио Бог. Ја сам небројено пута говорио о томе како је могуће објаснити настанак такве једне огромне државе као што је Русија, а како је могуће објаснити такву једну појаву као што је САД. Одговор је једноставан – Русија је дело Божје, а САД – ђаволска работа.

 
Коментар дана

Прави тренутак да подржимо Немачку

Божидар Маслаћ   
уторак, 26. јун 2012.

Суштина мог предлога је да певамо песмицу која ће охрабрити политику немачке владе и дати јој аргументе да неки са стране виде њену политику исправном. Наравно, као и сви паметни извођачи, песмица неће бити бесплатна. 

 
Културна политика

Остао сам дисидент

Иван Ивановић   
четвртак, 25. септембар 2008.
Демократска држава, настала петооктобарским променама, обећавала је да ће направити дисконтинуитет од претходне две. Али ускоро се показало да слобода није умела да пева као што су сужњи певали о њој.
 
Савремени свет

На крилима змаја - где би све Кина могла да гради пруге за возове великих брзина?

Бранко Жујовић   
понедељак, 01. децембар 2014.

Могућност да се од Београда до Будимпеште путује око сат и по времена није само српска жеља, данас на размеђи сна и стварности. Кинеске пруге и возови постају синоними светских стандарда, развоја инфраструктуре и важна инјекција привредног раста широм света. Ево и зашто.

 
Културна политика

Четири јахачице и уплашени мушкарац

Зора Латиновић   
понедељак, 30. јун 2008.

Наравно да има и оних мушкараца који немају ништа против Кери и њених другарица, али “Менхетн није Београд, а наше девојке су склоне да копирају”. Тачно, али ништа више од Београђанки с краја 19. века које су обожавале све што стигне из Париза.

 
<< Прва < Претходна 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 Следећа > Последња >>

Страна 233 од 432

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер