петак, 10. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике
Рубрике
Преносимо

Косово се не може вратити мирним путем

Радош Љушић   
недеља, 22. август 2010.

Срби су заборавили да државе настају и нестају у ратовима, исто тако и државне територије. Пуста је фарса да ћемо вратити КиМ мирним путем. Не заговарам нови рат, али осећам обавезу да кажем народу да је тако било и да ће тако остати

 
Политички живот

Украјински поглед на Вучића: Путин, Орбан или Лукашенко?

Олег Хавич   
уторак, 16. август 2016.

Вучићево одбијање да додели дипломатски имунитет руском особљу Руско-српског хуманитарног центара у Нишу, уз истовремене ратификације, пре избора, дипломатског имунитета за представнике НАТО и логистичку подршку НАТО у Србији, изгледа као очигледан шамар Москви

 
Коментар дана

Прави разлози посете Рикера и Гордона Београду

Владимир Јевтић   
четвртак, 05. јул 2012.

Хилари Клинтон и њени изасланици су забринути да се Томислав Николић и нова влада не пробуде у “национално оријентисаној стварности” која би требало истински да тежи остваривању виталних националних интереса Србије. 

 
Културна политика

Манихејска логика ратничке солидарности

Дејан Петровић   
петак, 27. јун 2008.

Након прошлогодишњег, врло амбициозно покренутог, али неславно пропалог премијерног издања Филмског фестивала Србије (ФФС), опстанак овог пројекта био је озбиљно доведен у питање. Стара мудрост нам говори како је најтежи други роман, филм или албум.

 
Савремени свет

Млетачки трговац из Берлина, или о достојанству Грчке

Ивана Петровић Христопулу   
петак, 13. фебруар 2015.

Старогрчко инсистирање на мјери било је плод мудрости, а прелажење границе праве мјере ствари се називало хибрисом. Хибрис се по правилу плаћао пропашћу, и то пропашћу епохалних размјера. Ми смо да нас сви свједоци како Њемачка у Грчкој прелази ту мјеру својим ригорозним инсистирањем на „новцу који јој припада“.

 
Преносимо

Како ће изгледати владавина Томе Николића

Жељко Цвијановић   
уторак, 17. август 2010.

Он ће доћи на власт изборима, али он ће добро знати ко га је изабрао, и он ће бити први српски постоктобарски владар који неће доћи на власт на том балансу својих обећања грађанима и обавеза према странцима; он се неће бавити глупостима попут реформи.

 
Политички живот

Криза, или Вучићево преузимање ДСС-а?

Слободан Антонић   
среда, 07. септембар 2016.

Једно са другим не иде. ДСС је, за српске прилике, озбиљна странка с традицијом. Она још ужива углед у делу бирачког тела које верује у вредности патриотизма и грађанске демократије. Тај углед ће, међутим, брзо нестати ако ДСС збиља оствари сарадњу с режимом чија је пракса далеко и од једне и од друге поменуте суштинске вредности. 

 
Коментар дана

Србија и Сједињене државе Европе

Трифун Ристић   
недеља, 01. јул 2012.

Стварање Сједињених држава Европе предвиђа увођење банкарске, фискалне, економске и политичке уније са много већим овлашћењима у контроли националних буџета, али и кораке који подразумевају постепено губљење државног суверенитета у буџетској, фискалној, социјалној, пензионој и радној политици.

 
Културна политика

Шведска или ужаси благостања

Јована Папан   
четвртак, 18. септембар 2008.

Уместо конкретне помоћи, сваки пут када их политичари почасте хрпом лепих обећања, родитељи могу да се надају само новом поскупљењу пелена, будуће мајке још тежем проналажењењу посла, а очеви све вишим тарифама за присиствовање порођају.

 
Савремени свет

Сириза и почетак „Нове Европе“

Богдана Кољевић   
четвртак, 05. фебруар 2015.

Писање историје управо је супротно неолибералној причи о „крају историје“. У таквом процесу у којем народ постаје оно што јесте и враћа му се достојанство, сусрећу се Ципрасова револуционарност и Путинова државотворност.

 
Културна политика

Псовачка страна «друге Србије»

Слободан Антонић   
петак, 03. октобар 2008.

Реч је управо о «Е-новинама». Тиме је «друга Србија» добила гласило у којем се без икаквих кочница коначно може говорити све што се прохте.

 
Савремени свет

Валтер Штајнмајер – иако су грађани скептични, Немачка нема избора и мора да се ангажује у Украјини

Милан Динић   
среда, 11. фебруар 2015.

Док су британски и амерички медији ово оценили као покушај Путина да подели Запад, део аналитичара сматра да су битну улогу у организовању таквог састанка играли пре свега Немци.

 
Преносимо

Курирска посла – Милка, Дуле, Цане и остало

Драгољуб Жарковић   
четвртак, 19. август 2010.

Шта смо сазнали из ове драматизоване ексклузиве? Да су Зоран Ђинђић и Борис Тадић невини у причи о успону Мишковићеве империје, што није баш тачно. Први је ојачао "Делта банку" дисперзијом државних фондова, а други, све донедавно, посебно док је Мишковић био...

 
Политички живот

Слободан је својим делом себи дигао споменик за живота - онај мермерни ће му подићи народ, кад-тад

Урош Шуваковић   
субота, 20. август 2016.

 Ако желиш слободу - мораш да будеш Слободан. Подизање споменика, давање назива неком београдском булевару по његовом имену, само је ствар тренутка. Да обавестим оне који из својих побуда не разумеју - више није питање да ли ће се то десити, већ само - када. А до тада, Слободан живи у срцима свих оних који се осећају слободним

 
Коментар дана

Дачић и „земаљска“ Србија

Александар Костић   
понедељак, 02. јул 2012.

Највећа јединица МУП-а, која је недавно обележила 152 године постојања, од ове године је за своју славу узела Видовдан, и представила своју нову заклетву, у којој се говори и да без Косова не постоје ни српски народ, ни Србија, а де ће њени припадници „победити или часно погинути“.

 
Културна политика

Сламенко

Владан Миланко   
четвртак, 02. октобар 2008.
Поводом приказа књиге Постидеологије Владимира Милутиновића који је писао Слободан Антонић
 
Савремени свет

Стање у Украјини алармантно, САД настављају са агресивном политиком према Русији

Владимир Јевтић   
уторак, 10. фебруар 2015.

Запад упорно затвара очи пред чињеницом да није Русија та која својим снагама убија цивилно становништво на истоку Украјине већ злочине чини војска плаћеника и на силу мобилисаних украјинских младића којој командује Кијев.

 
Преносимо

Ренесанса етничког сепаратизма у „јединственој Европи“

Петар Искендеров   
субота, 14. август 2010.

Ширење НАТО и ЕУ не само да није стабилизовало ситуацију у Европи, него се показало немоћним да спречи јачање сепаратизма. Идеја „јединствене Европе“ је девалвирала. Отуд многи народи граде сопствене великодржавне куће, изграђене по етничком обележју.

 
Политички живот

Олимпијске игре и национално достојанство - о "Косову", нама и Русима

Никола Танасић   
недеља, 07. август 2016.

Ма шта вам говорили политичари и лажне патриоте, Србија не може да постоји и функционише као држава „не рачунајући Косово“. А тамо где се вијори и српска и косовска застава, једна застава мора бити лажна

 
Коментар дана

Египат између војне хунте и Муслиманског братства

Младен Ђорђевић   
четвртак, 28. јун 2012.

Израелски аналитичари процењују да се неће ништа променити у односима са Египтом, али, дугорочно гледано, победа кандидата Муслиманске браће представља велики ударац за америчко-израелску политику према региону, која је остала са само мало сигурних савезника међу Арапима.

 
<< Прва < Претходна 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 Следећа > Последња >>

Страна 237 од 438

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер