петак, 10. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике
Рубрике
Савремени свет

Време малих и/или великих револуција и савремена биополитика

Богдана Кољевић   
понедељак, 13. април 2015.

Политичко-филозофски смисао догађаја – попут замисли да се сви тзв. „губитници транзиције“, како их је означио либерални капитализам, а који су временом постали већина, појаве као носиоци политичких субјективитета – испоставља се као остварив и достижан.

 
Преносимо

Нема пречица на путу ка ЕУ

Стивен Вордсворт   
субота, 11. септембар 2010.

За добијање чланства у ЕУ није само потребно да га земља затражи. То је процес на који држава-подносилац кандидатуре има велики утицај. Он сада у великој мери зависи, као што је то увек био случај, од способности потенцијалних чланица да покажу да могу да испуне основне стандарде демократије.

 
Економска политика

ГАЗПРОМЊЕФТ... и српско „њет“

Душан Ковачев   
недеља, 31. август 2008.

Ипак, упркос свему, господари Србије још нису успели да распродају све што су нам преци стекли. Телеком, РТБ Бор, ЈАТ, НИС, ЕПС и још по неки реликт „друштвене својине“, по оцени домаћих економиста, могу да се распродају.

 
Савремени свет

Блискоисточна равнотежа моћи - иранска стратегија, саудијски одговори и позиција САД

Џорџ Фридман   
субота, 11. април 2015.

Америчка улога, попут британске улоге пре, не би била директно вођење рата у региону, већ пружање помоћи дизајнирано да стабилизује однос снага, као што је случај у Јемену и Ираку.

 
Преносимо

Већ дуго западни приступ Балкану се састоји од манипулација и уцена

Ајвор Робертс   
петак, 10. септембар 2010.

"Чињенично стање на терену је другачије. Север Косова је фактички и даље део Србије - окренут је Београду, а не Приштини. Било би разумно да међународна заједница призна чињенично стање на терену.

 
Економска политика

Београдска лакировка

Небојша Катић   
недеља, 31. август 2008.
Кредити које је Србија узела нису рационално коришћени како то теорија сугерише. Да јесу, све би пуцало од привредне активности, запосленост би бујала, а не би опадала из године у годину.
 
Савремени свет

Ратне игре на Арабијском полуострву

Владимир Јевтић   
уторак, 07. април 2015.

Стиче се утисак да се Америка наводним отопљењем односа са Техераном служи само као параваном, док ће прећутно дозволити да Израел евентуално бомбардује Иран.

 
Преносимо

Како сам бомбардовао Србију

Тони Блер   
петак, 10. септембар 2010.

Косово је било велики проблем за САД. За разлику од каснијих конфликата у Авганистану и Ираку, било је тешко објаснити директан амерички интерес. Није било правог циља у јавности ни међу политичарима за било какву акцију, а поготово не за главну војну акцију укључујући и копнене снаге.

 
Економска политика

Сумрак либерализма и како изаћи из рецесије

Александар Радовић   
уторак, 12. август 2008.
Диктатура капитала је заменила диктатуру пролетаријата – жртве су опет исте: огромна већина људи. А боља будућност и вера у њу су основно људско право.
 
Савремени свет

Милионима деце причана је наопака прича о историји ЕУ како би их увукли у будуће евроинтеграције

Бен Рилеј Смит   
понедељак, 13. април 2015.

Метју Елиот, који је извршни директор кампање за обнову преговора (са ЕУ) под називом „Британска посла“, приступио је „Историчарима за Британију“, сматрајући да је идеја јединственог европског идентитета“распрострањена и опасна“.

 
Коментар дана

Тадић vs. Ђилас – ко је заправо на танком леду?

Марко Радовановић   
недеља, 19. август 2012.

Тадић у овој позицији нема шта да изгуби, а може вероватно да рачуна на већинску подршку чланства. Са друге стране, Ђилас осећа да његов добар резултат на изборима мора бити уновчен напретком у странци, а једини у странци који је изнад њега јесте Тадић.

 
Културна политика

Не тражи се знање, већ папир

Миклош Биро   
четвртак, 16. октобар 2008.

У Хрватској, закон уопште не дозвољава постојање приватних универзитета. Устав и Закон о високом образовању у Србији предвиђају потпуну равноправност приватних и државних универзитета. Но, велико је питање да ли та равноправност постоји у пракси.

 
Политички живот

Нови избори и стара пракса – како је од непосредних избора у ДС направљена лобистичка фарса

Маринко М. Вучинић   
недеља, 02. октобар 2016.

 Већ сама чињеница  да  у историји  ове странке  никада се  није  десило  да неки  од кандидата за председника добије тако висок проценат гласова, а да  при томе није  било дисперзије гласова, јасно  указује  да су ово били лобистички и мешетарски вођени и дириговани тзв. „непосредни избори“

 
Коментар дана

Муке по Вулину

Александар Дикић   
недеља, 19. август 2012.

Ако се Вучићева кооперативност показује на прихватању и примени бриселских споразума, Вулин је ту да убеди Север да до тога заправо неће доћи. Ако се српско руководство спрема да настави преговоре на вишем нивоу, Вулин је ту да прецизира ко у ствари сме да седне са друге стране стола.

 
Културна политика

Стари и нови критичари неолиберализма

Лорна Штрбац   
среда, 15. октобар 2008.
Не треба да нас чуди радост интелектуалаца која је се појавила са тријумфом Запада над Истоком. Оно што нас чуди је њихова претпоставка да се ради о коначном разрешењу светских економских, политичких и културних напетости.
 
Политички живот

„Суверенизам“ уместо суверености

Душан Ковачев   
субота, 08. октобар 2016.

Чим постану политички фактор његови представници редовно ступају у коалицију с Вучићевим режимом. Политичка пракса недвосмислено доказује да је суверенизам српског десног центра данас у ствари вид политичког ларпурлартизма.  

 
Коментар дана

Провокације и варнице из Новог Пазара

Трифун Ристић   
среда, 15. август 2012.

Иако је реч о догађају који смишљено циља на погоршање међунационалних односа у Рашкој, надлежна министарства се још нису, а спорна плоча још није уклоњена. Реакције државе још нема.

 
Културна политика

Национално писмо

Никола Танасић   
среда, 08. октобар 2008.

Сама чињеница да се у Хрватској ћирилица не може поткрасти ни у бенигној „ћириличној“ песми, а да српским грађанистима, осим можда у понеком појединачном случају тешке кризе идентитета, ни у лудилу не може поткрасти нека ћирилична публикација, показује да ту ипак нешто „није у реду“.

 
Политички живот

Зашто сам поднела оставку – Свако ко овој власти помаже на било који начин, саучесник је у злочину над Србијом

Санда Рашковић Ивић   
субота, 01. октобар 2016.

Уверена сам да ДСС треба у критици власти и режима да следи принцип нулте толеранције. Ако будемо иступали само на одређене теме претварамо се у “конструктивну опозицију” и сводимо себе на кандидата за позицију сателита СНС.

 
Преносимо

Како је српски врх донео одлуку да УН предложи резолуцију о Косову

Никола Томић   
недеља, 05. септембар 2010.

Према незваничним сазнањима, на Андрићевом венцу тренутно преовлађује мишљење да је подношење резолуције без сагласности с Бриселом било грешка, која сада мора да се исправи. Ипак, у причу се ушло „до гуше“.

 
<< Прва < Претходна 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 Следећа > Последња >>

Страна 233 од 438

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер