петак, 10. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике
Рубрике
Савремени свет

Председнички избори у Турској - чудни дани пред нама

Кан Еримтан   
четвртак, 07. август 2014.

Уместо да почива на солидарности и разумевању, влада Ердогановог режима стално проналази нове начине да против себе окрене одређене слојеве друштва. Што се тиче алевита, навећа провокација је било прошло годишње отварање трећег моста преко Босфора.

 
Преносимо

Балкански троугао

Батић Бачевић   
петак, 14. мај 2010.

Београд и Сарајево ће се приближавати брзином којом се Београд буде удаљавао од Бањалуке. Тадић је раније успоставио солидне односе са Тихићем, чиме је Силајџића пред међународном заједницом означио као лидера који опструише регионалну сарадњу.

 
Политички живот

Како су прорежимски власници приватизованих медија за само неколико дана повратили уложени новац, и још зарадили

Драгана Чабаркапа, Јелена Вучићевић   
среда, 30. децембар 2015.

 Позивамо Уставни суд да што пре одлучи о нашем захтеву за оцену уставности сета медијских закона.  То је једини начин да се заустави хаос на медијској сцени и све врати у уставне оквире. Верујемо и да ће кривци за насталу штету по јавни интерес у области информисања сносити одговорност.

 
Коментар дана

Одлазак „драгог вође“

Александар Костић   
четвртак, 29. децембар 2011.
Прелаз власти на новог лидера за сада тече глатко због подршке војске, али, обзиром да наследник има само 28 година, сматра се да за сада није довољно моћан да консолидује власт.
 
Културна политика

Халтери и "карови" у колевци српске културе

Срђан Дамњановић   
среда, 27. фебруар 2008.
У чему је курцшлус између нашег важећег културног модела, чије је законито дете етномузика, а незаконито али омиљено, турбо-фолк? Курцшлуса заправо и нема, него влада редовно стање.
 
Коментар дана

Косово и Палестина - имају ли нова признања Косова смисла?

Ненад Антанасковић   
понедељак, 09. јануар 2012.

Иако између Косова и Палестине не може да се подвуче јасна паралела јер је Косово део територије једне признате чланице УН, а Палестина део бивше мандатне територије, ипак је читав низ сличности између Косова и Палестине.

 
Културна политика

Српски псеудограђански нарцизам

Саша Гајић   
уторак, 26. фебруар 2008.

Друштвено-политичке манифестације нарцистичког, псеудограђанског погледа на свет најчешће одишу, упркос (а можда баш захваљујући) гордом индивидуализму, ауторитарном свешћу и понашањем кога они код других желе да виде и критикују, и када га има и када га нема.

 
Савремени свет

Може ли Путин да опстане?

Џорџ Фридман   
четвртак, 31. јул 2014.

Политичари који се прерачунају и лоше управљају не опстају. Путин се прерачунао у Украјини не успевши да антиципира пад савезника, неуспевши ефективно да реагује а затим неуспевши да учини државни удар. Његово управљање економијом, у најмању руку, у последње време није било узорно такође.

 
Преносимо

Зашто вас Европа треба

Херман ван Ромпај   
недеља, 09. мај 2010.

Ми не тражимо одушевљење и да машете европском заставом, ми не тражимо да се придружите хорској песми о миру. Волели бисмо да будете свесни да када ми преговарамо или решавамо свакодневне кризе, у игри је обично више од договора, више од кризе.

 
Политички живот

101 година Нишке декларације

Златко Богатиновски   
недеља, 20. децембар 2015.

Непосредан повод за напад Аустроугарске на Србију је било убиство аустроугарског престолонаследника Франца Фердинанда 28. јуна 1914. године у Сарајеву. Само месец дана касније, 28. јула 1914. године, Аустроугарска је објавила рат Србији и – истог дана напала Београд.

 
Коментар дана

Тужба Хрватске и контратужба Србије за геноцид

Милојко Будимир   
субота, 07. јануар 2012.

Ако Хрватска жели да постане равноправна чланица ЕУ, онда је за очекивати да врати опљачкану и уништену имовину својим грађанима српске националности, успостави исте стандарде у суђењима за ратне злочине, изврши ексхумацију и идентификацију жртава рата.

 
Културна политика

Књиге – Култура и идентитет: Поглед здесна

Иван Миленковић   
понедељак, 24. март 2008.

Књига Игора Ивановића Култура и идентитет (поглед здесна), која се недавно појавила у издању "Нове српске политичке мисли", крајње је упутан водич кроз оно што би хтело да се (само)легитимише као десна мисао у Србији.

 
Савремени свет

Повратак хладног рата, демонизација Путина и "покушај Либије у Русији"

Ђорђе Милошевић   
петак, 01. август 2014.

Држава се мора ангажовати у заштити председника Путина. Не може се дозволити да се о руском председнику тако говори. Руске новине не објављују фотографије убијене деце у Ираку и Либији уз текст да је њих убио Тони Блер или Дејвид Камерон.

 
Преносимо

Зашто нисам за улазак у НАТО

Светозар Стојановић   
петак, 14. мај 2010.

Сасвим нам је довољно Партнерство за мир са НАТО. Ако бисмо постали чланица НАТО, не бисмо могли да задржимо тесне везе ни са врло бројном и значајном групацијом „несврстаних земаља“. А не бисмо очували ни углед земље која принципијелно учествује у мировним мисијама УН.

 
Политички живот

Идите на одмор, молимо вас!

Миланко Шеклер   
петак, 01. јануар 2016.

И шта свима њима сада значи што су толико радили, када су сада, тако нарушеног здравља, и у годинама када их ниједан приватник више неће запослити, остали без посла!

 
Преносимо

Поуке сурове историје

Александар Конузин   
недеља, 09. мај 2010.

Са дистанце протеклих година, покушавамо да оценимо историјске узроке догађаја. Изнова тражимо одговоре на „проклета питања“: који су узроци рата? Да ли је светски покољ могао да буде спречен? Зашто је цена победе (при томе мислим и на своју земљу) била тако висока?

 
Политички живот

Случај "Недић" или закаснела доследност Демократске странке

Маринко М. Вучинић   
петак, 25. децембар 2015.

Да ли Демократска странка настоји да на овај начин шири свој иначе ограничени коалициони капациетет обаћајући се тзв. грађански оријентисаним бирачима који представаљању гро белих листића и неопредељених.

 
Коментар дана

Фокланди су "срце Британије"

Младен Ђорђевић   
понедељак, 02. јануар 2012.
Аргентина активно захтева повратак Фокланда још од краја Другог светског рата, а своје право темељи на аргументу да су у доба стицања независности 1811. острва била под њеним суверенитетом.
 
Културна политика

Саопштење поводом самопрокламоване независности Косова

Српско филозофско друштво   
среда, 20. фебруар 2008.

По свему што је међународно-правно релевантно, случај Косова није и не може никакав јединствени случај. Они који тврде да је ово јединствен случај имплицитно тврде да Срби и Албанци нису људи па се на њих не односи оно што се односи на друге људе.

 
Савремени свет

Извештај из Газе

Стратфор   
четвртак, 24. јул 2014.

Док је било неколико јавних покушаја преговора између Хамаса и Израела, већина покушаја је било неуспешно, осуде насиља и позиви на мирно решење су били блажи него обично. Турска и Катар су се такође укључиле у дискусију о прекиду ватре због тога да не би Египат остао као једини посредник.

 
<< Прва < Претходна 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 Следећа > Последња >>

Страна 255 од 438

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер