петак, 10. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике
Рубрике
Преносимо

Тито после 30 година

Мирослав Лазански   
понедељак, 03. мај 2010.

Тито је волео живот. Није присвојио ниједан динар и ниједан од многобројних поклона које је добијао од иностраних шефова држава. Све што је имао остало је бившим југорепубликама. Неговао је свој култ личности, али је његова личност била јача од његовог култа.

 
Политички живот

Слатка глава шећера и лепљиви прсти српских извршитеља

Светлана Николић   
среда, 28. октобар 2015.

Накнаде којима се ставља шапа на примања грађана понекад вишеструко премашују главницу, па се због дуга од пар хиљада, у рутинској пљачки приватних извршитеља грађанима узима десетине хиљада динара.

 
Коментар дана

Коме председник помаже

Драшко Вуксановић   
четвртак, 01. децембар 2011.

Успе ли Запад да мимо Савета безбедности и уз помоћ саме државе Србије заокружи „државност Косова“, то ће постати парадигма за даље кораке, а држава Србија перципирана као политичка смејурија од које се свашта може тражити.

 
Културна политика

Србија 2084.

Бошко Обрадовић   
петак, 18. јул 2008.
Приказ романа Павла Ћосића „Лепосава“ (Корнет, Београд, 2007) у контексту увођења нових личних докумената у Србији
 
Савремени свет

Зашто је јачање кинеског бизниса у Европи и на Балкану важно за Србију?

Бранко Жујовић   
среда, 25. јун 2014.

Извесно захлађење односа између Пекинга и Лондона наступило је маја 2012. године, када се Дејвид Камерон састао са Далај Ламом, упркос противљењу Кине. Ипак, након нешто више од годину и по дана односи две земље почели су да се поправљају.

 
Преносимо

Крај средњоевропске меланхолије

Драган Бисенић   
уторак, 20. април 2010.

Трагедија у Смоленску, коју већ називају „другом катинском трагедијом“, прекинула је све видљивији успон руско-пољског помирења. Садашње реакције руске и пољске стране, међутим, крајње су различите од оних на „прву катинску трагедију“.

 
Политички живот

(Квази)правне последице евентуалног чланства ''Косова'' у Унеско

Душко Челић   
среда, 28. октобар 2015.

Дакле, СПЦ, као законити власник свих православних храмова на Косову и Метохији, могла би да буде извлаштена из на пр. Пећке патријаршије или Високих Дечана или из манастира Грачанице, односно, уместо власника ових светиња, постати ''подстанар'', и све то, ''легално'' са становишта унутрашњег - ''правног поретка косова''?!

 
Коментар дана

Непоједени Слобода и Мир

Раденко Тошић   
петак, 25. новембар 2011.

То што je за Дан захвалности поједено око 45 милиона ћурки никоме није сметало.  Свака част хуманизму, али профит је профит. Поготово ако се узме у обзир да су ове године ћурке биле скупље за четири, а сос од бруснице за читава три долара.

 
Културна политика

Држава не сме да угрожава право на информисање

Небојша Брадић   
четвртак, 24. јул 2008.
Они су ме питали Егзит или Гуча, а ја сам прецизно рекао – радије Битеф и Бемус. Иза тога стоји једно уверење да разноврсност у култури Србије јесте у томе да има и Егзит и Гучу.
 
Коментар дана

Како ће Срби у Србији прославити Дан државности БиХ

Станислав М. Томић   
петак, 25. новембар 2011.

Више ће изгледа људи у Београду заједно са Дином Мерлином прославити Дан државности БиХ него у Републици Српској. У Београду ће се Дан државности БиХ славити три дана. Ваљда су Срби тако хтјели, то је њихов обичај.

 
Културна политика

Господин Палма као трендсетер

Миша Ђурковић   
четвртак, 10. јул 2008.
О стварном кретању трендова у Србији просечни посматрач може да се непогрешиво информише по годишњим спектаклима које Палма организује у свом родном селу Кончареву.
 
Савремени свет

ЕУ као нова „Хабзбуршка монархија“

Богдана Кољевић   
петак, 04. јул 2014.

Зашто се, у савременом дискурсу о Младој Босни, систематски прећуткује чињеница да је то, пре свега, била борба за слободу, једнакост и равноправност тј. борба за највише левичарске вредности?

 
Преносимо

Радници из доба Јуре

Драгољуб Жарковић   
понедељак, 19. април 2010.

Jедан од озбиљних проблема ове владе није само у томе што је састављена на једном концепту а нашла се у окружењу којим доминирају ефекти економске кризе што је поништило концепт, већ и у томе, а неки ће рећи најпре у томе, што им људи мало верују.

 
Политички живот

Зашто Руси не купују српске медије?

Златко Богатиновски   
петак, 30. октобар 2015.

Медији представљају национално добро једне државе. Закон о радиодифузији је написан и осмишљен тако да штити грађанство, између осталог, од јавног пропагирања неморалности, али, што је политички посебно важно, и могуће манипулације јавним мњењем које долази из других држава.

 
Коментар дана

Три срца јуначка

Трифун Ристић   
среда, 30. новембар 2011.
Први је у акцију ступио бивши министар Драган Веселинов, који је на трибини тзв. Војвођанског клуба загаламио да Војводини хитно треба на референдуму дати прилику да постане република, „јер су покрајина и Србија, заправо, две државе”.
 
Културна политика

Два мита

Никола Танасић   
субота, 26. јул 2008.
Прича о Радовану Караџићу суштински је прича о медијима, и начин на који јој се посветила најгледанија српска телевизија 2006, 2007. и 2008. године у себи садржи све њене релевантне аспекте. 
 
Савремени свет

Јордан би могао постати следећа мета "Исламске државе Ирака и Леванта"

Стратфор   
понедељак, 30. јун 2014.

Покушаји милитантне групе да се прошири на Јордан следе регионалну геополитичку логику. Након што се пробила у Ирак и пошто већ контролише значајне делове сиријске територије, џихадистичка група може покушати да се пробије у Хашемитску краљевину из два правца.

 
Преносимо

Шта то жели Обама?

Виктор Јасман   
четвртак, 15. април 2010.

Објективно, у XXI веку улога нуклеарног оружја ће се смањивати, а улога других елемената ће се повећавати. Али нуклеарном штиту Русије нема алтернативе, нарочито у контексту огромног ресурсног потенцијала расутог на колосалној територији и немогућности да се он заштити другим средствима.

 
Савремени свет

Има живота и после ЕУ!

Телеграф   
уторак, 24. јун 2014.

Британско повлачење из ЕУ не би само нарушило тезу да је формирање ЕУ историјска неминовност, већ би изменило и унутрашњу хемију Уније. Немачкој би припала позиција хегемона коју она не жели и то би подрило слагање унутар ЕУ. Француска би подређеност могла још теже издржати.

 
Преносимо

Хрватска се не треба испричавати због НДХ

Давор Бутковић   
среда, 14. април 2010.

Међународна је заједница, дакле, одбила београдско полупокајање за геноцид у источној Босни па се, ето, одмах нашао нетко тко ће покушати подсјетити свијет на наводну повезаност Републике Хрватске и НДХ како би се створила фамозна равнотежа кривње.

 
<< Прва < Претходна 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 Следећа > Последња >>

Страна 259 од 438

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер