Početna strana > Rubrike > Savremeni svet
Savremeni svet
Savremeni svet

I posle Blera Bler - da li će Kameron ikada reći da nije trebalo intervenisati u Libiji

Nil Klark   
ponedeljak, 01. septembar 2014.

Kameronovo imitiranje Tonija Blera je bilo vrlo neuspešno. Osnovna karakteristika Blerizma je bila pričati jedno, a raditi sasv im suprotnu stvar. Na kongresu Laburističke stranke 1996. na primer Bler je obećao da će obnoviti „jedinstveni sistem železnice sa centralnom ulogom „Britanske železnice“ u državnom vlasništvu pod državnom kontrolom“.

 
Savremeni svet

Posle razgovora u Minsku - Nema mira bez odluke Vašingtona

Đorđe Milošević   
petak, 29. avgust 2014.

Putin i Porošenko različito su ocenili razgovore u Minsku. Dok ih je ruski predsednik uzdržano, ali pozitivno ocenio, Porošenko ih je okarakterisao kao komplikovane i teške. Otkud takve različite ocene? Pa otuda, kaže Nikonov, što Rusija ima povoljniju poziciju i ne istupa kao podređena, već nadmoćna strana. 

 
Savremeni svet

Turske geopolitičke ambicije

Robert D. Kaplan, Reva Bala   
četvrtak, 28. avgust 2014.

Ozal je iskoristio jezik islamske kulture kako bi otvorio vrata i prihvatio Kurde. Tursko otuđenje od Evrope sledilo je vojni državni udar 1980. To je omogućilo Ozalu da razvije ekonomske veze sa istokom Turske. On je takođe postepeno osnažio posvećene mislimane unutrašnje Anadolije.

 
Savremeni svet

Zapad kriv za krizu u Ukrajini, ili zablude liberala koje su isprovocirale Putina

DŽon Meršhajmer   
subota, 23. avgust 2014.

Tri politike Zapada – uvećanje NATO, ekspanzija EU i promocija demokratije – dodale su gorivo na vatru koja je tinjala. Prva iskra dogodila se novembra 2013. kada je Janukovič odbio veliki ekonomski dogovor oko koga je pregovarano sa EU i kada je prihvatio umesto njega 15 milijardi dolara vrednu ponudu Rusije.

 
Savremeni svet

Finska - prva žrtva trgovinskog rata EU protiv Rusije

Dušan Kovačev   
četvrtak, 14. avgust 2014.

Ako su moćna finska poljoprivreda i finansije uzdrmane ruskim uzvratnim sankcijama, naše „pridruženje“ EU u trgovinskom ratu protiv Rusije bi srušilo domaću privredu kao kulu od karata.

 
Savremeni svet

Kultura pamćenja i opstanak nacije – kineska lekcija

Branko Žujović   
nedelja, 10. avgust 2014.

Inicijativa da se višestruko oštećeni objekti Dungjuena stave pod zaštitu potekla je od akademske zajednice Nanđinga, što je u Srbiji danas skoro nezamislivo, jer je njena akademnska zajednica na svoj specifičan, inače nimalo akademski način, okrenuta evropskoj budućnosti za koju se smatra da je nacionalna istorija potire.

 
Savremeni svet

Šteta ozbiljna, ali Rusija neće gladovati - sankcije kao šansa za nacionalno otrežnjenje

Đorđe Milošević   
subota, 09. avgust 2014.

To što Rusi možda neće moći više da kupuju italijansko vino ili da uvoze damski veš iz Francuske- to je za graĐane najmanja briga. Iako je, prema izveštajima statističara, cak 95 odsto intimnog damskog veša koji se danas prodaje u Rusiji, proizvedeno negde na Zapadu, pre svega u Francuskoj.

 
Savremeni svet

Povratak hladnog rata, demonizacija Putina i "pokušaj Libije u Rusiji"

Đorđe Milošević   
petak, 01. avgust 2014.

Država se mora angažovati u zaštiti predsednika Putina. Ne može se dozvoliti da se o ruskom predsedniku tako govori. Ruske novine ne objavljuju fotografije ubijene dece u Iraku i Libiji uz tekst da je njih ubio Toni Bler ili Dejvid Kameron.

 
Savremeni svet

Kina kao lokomotiva BRIKS-a

Branko Žujović   
četvrtak, 24. jul 2014.

Pravo glasa u okviru ovog mehanizma BRIKS-a povezuje se sa najavljenim doprinosima. Kina će dati doprinos monetarnim rezervama ove organizacije u vrednosti od 41 milijardu američkih dolara, Rusija, Brazil i Indija po 18 milijardi, a Južnoafrička Republika 5 milijardi američkih dolara.

 
Savremeni svet

Radikalizovanje ukrajinske krize, Moskva pred novim izazovom

Romeo-Nikola Popović   
ponedeljak, 21. jul 2014.

Vašington je snažno povukao i sada nema nazad. Ukoliko uspeju, a svojski se trude, da privole sve članice EU na mnogo oštrije sankcije, Moskva bi verovatno izgubila Evropu na duži vremenski period, što bi Rusiji umnogome suzilo manevarski prostor. 

 
Savremeni svet

Da li je na pomolu raspad ili "rebaasifikacija" Iraka

Šejn Haris   
ponedeljak, 01. septembar 2014.

Zvaničnici SAD su pažljivo motrili na Islamističko–baas savez poslednjih meseci. Odmah nakon pada Mosula, 10 Juna, bilo je jasno da su snage JRTN čekale njihov dolazak. Izveštaji svedoka govore da su borci IDIL brzo nestali, i bili zamenjeni sa naoružanim ljudima lojalnim Baas partiji i bivšim generalima.

 
Savremeni svet

„Kolubarska bitka“ Novorusije

Dragan Petrović   
četvrtak, 28. avgust 2014.

Jasno je da promena situacije na frontovima umnogome određuje i uslove i pozicije u pregovorima, pa Kijev sve teže može računati na opstanak unitarne zemlje, koja je objektivno podeljena na više kulturno-istorijskih regija, gde je ne zaboravimo vrlo važan i ekonomski momenat.

 
Savremeni svet

Šaker Amer - neosuđeni sužanj iz Gvantanama

Vojislav M. Stanojčić   
utorak, 26. avgust 2014.

Prema dokumentima koja su se pojavila u javnosti novembra 2007. Vojni sud u Gvantanamu tereti ga da je predvodio odred boraca u Avganistanz za vreme bitke kod kod Gora Bore, kao i za saradnju sa nekim poznatim teroristima koji su već osuđeni na doživotnu robiju bez prava na pomilovanje.

 
Savremeni svet

Dok se dvoje svađaju - kako će Kina da iskoristi zabranu uvoza hrane iz EU u Rusiju

Branko Žujović   
ponedeljak, 18. avgust 2014.

Predstavnici grupacije „Dili“ navode da sličnu zonu grade i u drugoj oblasti iz sporazuma sa Rusijom, u Sujfenheu, na jugoistoku Hejlungđanga, oblasti koja gravitira Vladivostoku. U nju će uložiti čak milijardu juana, odnosno oko 125 miliona evra. Ova zona trebalo bi da bude gotova tokom sledeće godine.

 
Savremeni svet

"Islamska država Iraka i Levanta" kao produkt američke politike

Vladimir Jevtić   
sreda, 13. avgust 2014.

Sada američki imperijalizam ima potrebu da širi haos po svetu izazivanjem ratova i „kažnjavanjem“ zemalja koje ne prihvataju američki referentni okvir koji reguliše i kontroliše život običnih građana. Kada američke vojne snage, nakon primene gore navedenih operacija, napadaju ili „brane“ neku zemlju, oni se oslanjaju na trupe na zemlji.

 
Savremeni svet

Libija na ivici sunovrata

DŽejson Pek   
nedelja, 10. avgust 2014.

Pre manje od mesec dana stvari su bile dobre. U junu zemlja je izabrala antiislamističku većinu u novom Libijskom reprezentativnom domu, telo za koje se činilo da će izbeći nefunkcionalnu politiku koja vodi do zaoštravanja pre nego pomirenja što je karakterisalo prethodno telo - Opšti nacionalni kongres.

 
Savremeni svet

Predsednički izbori u Turskoj - čudni dani pred nama

Kan Erimtan   
četvrtak, 07. avgust 2014.

Umesto da počiva na solidarnosti i razumevanju, vlada Erdoganovog režima stalno pronalazi nove načine da protiv sebe okrene određene slojeve društva. Što se tiče alevita, naveća provokacija je bilo prošlo godišnje otvaranje trećeg mosta preko Bosfora.

 
Savremeni svet

Može li Putin da opstane?

DŽordž Fridman   
četvrtak, 31. jul 2014.

Političari koji se preračunaju i loše upravljaju ne opstaju. Putin se preračunao u Ukrajini ne uspevši da anticipira pad saveznika, neuspevši efektivno da reaguje a zatim neuspevši da učini državni udar. Njegovo upravljanje ekonomijom, u najmanju ruku, u poslednje vreme nije bilo uzorno takođe.

 
Savremeni svet

Izveštaj iz Gaze

Stratfor   
četvrtak, 24. jul 2014.

Dok je bilo nekoliko javnih pokušaja pregovora između Hamasa i Izraela, većina pokušaja je bilo neuspešno, osude nasilja i pozivi na mirno rešenje su bili blaži nego obično. Turska i Katar su se takođe uključile u diskusiju o prekidu vatre zbog toga da ne bi Egipat ostao kao jedini posrednik.

 
Savremeni svet

Evrokratija i evropski narodi

Bogdana Koljević, Dijego Fuzaro   
četvrtak, 17. jul 2014.

Savremena evrokratija – doslovno moć evra – pojavljuje se kao spoj monetarne i društvene vladavine birokratije i tehnokratije EU i, kao takva, udaljena je hiljadama svetlosnih godina od svega pomenutog ili, preciznije, od političko-filozofskog, istorijskog, kulturnog i civilizacijskog pojma Evrope.

 
<< Prva < Prethodna 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 Sledeća > Poslednja >>

Strana 39 od 96
SVI TEKSTOVI U RUBRICI

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner