уторак, 24. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Савремени свет > Чудновата демонстрација силе "Исламске државе" у Палмири
Савремени свет

Чудновата демонстрација силе "Исламске државе" у Палмири

PDF Штампа Ел. пошта
Ђанандреа Гајани   
петак, 16. децембар 2016.

 Једна демонстрација војне живахности, за многе неочекивана, и потпомогнута „расејаношћу“ Руса и Сиријаца, и неодлучним ратовањем коалиције коју предводе САД, омогућила је Исламској држави да поново освоји сиријски град Палмиру и њено познато археолошко налазиште.

Снаге Дамаска, потпомогнуте Русима, Иранцима и либанским Хезболахом, ослободиле су је 27. марта, на крају једне тешке битке која је трајала три недеље и коштала живота 400 бораца калифата и 180 владиних војника и бораца Хезболаха. Док су трупе Башара Асада победнички окончале можда одлучујућу битку овог рата, узимајући источни Алеп побуњеницима, понајвише џихадистима Војске освајања, Исламска држава је покренула изненадну офанзиву у сектору Палмире, нападајући са три стране (како је известила руска команда у Сирији), освајајући барем један део периферије града и терајући у бекство владине трупе. Према локалним изворима, људи ел Багдадија наводно су стигли такође до центра града, освајајући поново археолошко налазиште, и приморавајући на бег недовољне сиријске трупе коју су браниле град, и наводно оставиле за собом материјално-техничка средства, муницију, и 200 мртвих.

Гувернер провинције Хомс, у којој се налази Палмира, потврдио је, да је велики број становника евакуисан, и да су се владине трупе повукле из центра након што су џихадисти извели један напад. Нападу је изложен и аеродром код града, на којем су базирани руски јуришни хеликоптери, и где су требала да стигну појачања у виду специјалних јединица Москве, са задатком да заштите базу и руководе противнападом, због којег су са фронта у Алепу послане јединице Четврте оклопне дивизије Републиканске гарде. „Појачања која чине руске специјалне снаге, владине снаге и трупе лојалне влади, као и муниција, стигла су на аеродром Тајфур, стратегијску базу, сада већ под опсадом, како би би били одбијени покушаји Исламске државе да је ставе под своју контролу“, обзнанила је Сиријска опсерваторија за људска права, организација која је блиска умереним побуњеницима против Асада.

У офанзиви на војишту Палмире, Исламска држава је ангажовала 4-5000 бораца, који су делом неометано повучени из Мосула, прошлих недеља, и концентрисани у Раки и Дајр ез Зауру. То су војишта, где је, објављује руска команда, међународна коалиција под вођством САД обуставила прошле недеље сваку нападну операцију против Исламске државе. Заиста, изазива збуњеност чињеница, да је калифат могао да покрене толике људе са средствима и артиљеријом на чистини, а да нису били лоцирани и нападнути од летилица коалиције, као и руских и сиријских. Руси и Сиријци су били концентрисани, пре свега, на одлучујуће битке које су у току у Алепу и у предграђима Дамаска, против џихадиста који припадају покретима који су другачији од Исламске државе. Ове победе су због оскудице трупа и ефикасних јединица наметнуле занемаривање фронта код Палмире и Дајр ез Заура, и одгађање планова за напредовање на Раку, од југа.

Постоји сумња да су Американци индиректно потпомогли напад на Палмиру. Непријатељ у Ираку, Исламска држава изгледа да постаје скоро савезник САД када се бори у Сирији против руских и Асадових снага, у складу са овим трансверзалним ратом који карактерише сложен и двосмислен конфликт на Блиском истоку. Уосталом, ,,симпатија“ САД и Европе за џихадистичке сунитске снаге постала је јасна такође у скорашњој подршци, која је очигледно изражена, милицијама које су активне у Алепу – ал каидовцима, салафистима и Муслиманској браћи.

Офанзива Исламске државе на Палмиру почела је седмог децембра, са севера и југа, освајајући на почетку неколико насеља и област Шаер, око петнаест километара северно од града, где се налази једно важно налазиште нафте, које је у прошлости више пута прелазило из руке у руку и које су сиријске специјалне снаге наводно поново освојиле десетог децембра. Само у суботу, Руси су извели 64 ваздушна напада, убивши 300 бојовника, и уништавајући 11 тенкова и 31 возило Исламске државе, одбацујући је на периферију. ,,Надирање Исламске државе је заустављено, али џихадисти су заузели више насеља и налазишта на југозападу града. Њихов напредовање је заустављено“ писала је у понедељак агенција РИА Новости, позивајући се на извор који је упознат са ситуацијом.

Успех Исламске државе у Палмири је важан на војном плану, јер показује да људи ел Багдадија још увек располажу са доста средстава и офанзивним способностима, али у исто време има и једну високу симболичку вредност, јер брише једини велики пораз који је до сада Исламска држава доживела од стране Руса. Стратегијски и разлози престижа намећу сада, захваљујући победи извојеваној у Алепу, снагама Дамаска и његових савезника концентрацију довољно силе како би се повратила контрола над Палмиром. Потом следи Дајр ез Заур, како би се стегла у кљешта локалне снаге Исламске државе (које окружују један гарнизон војске преко две године) које би такође могле да буду нападнуте са југа од стране шиитских ирачких милиција које сада напредују ка Тал Афару, северозападно од Мосула.

Превео са италијанског: Небојша Вуковић

Извор: http://www.lanuovabq.it/it/articoli-palmira-la-strana-dimostrazione-di-forza-dell-isis-18359.htm

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер