Početna strana > Rubrike > Savremeni svet > Iran bez ruskih S-300 u interesu Izraela
Savremeni svet

Iran bez ruskih S-300 u interesu Izraela

PDF Štampa El. pošta
Leonid Ivašov   
petak, 24. septembar 2010.
Načelnik Generalštaba ruskih oružanih snaga saopštio je 22. septembra 2010. godine da je ruska strana odustala od isporuke Iranu zenitno-raketnih kompleksa S-300. I ma kakva objašnjenja pri tom davana, čak je i laiku jasno: S-300 su čisto odbrambeni kompleks, u funkciji balansiranja ofanzivnih mogućnosti protivnika, i lišavanja prednosti avijacije napadajuće strane. Kompleks nipošto ne predstavlja opasnost po suseda koji se brani, ukoliko on ne naruši tuđu državnu granicu.

U slučaju iransko-izraelske konfrontacije, kada se Iranu preti moćnim avio-udarima, svaka suverena miroljubiva država u obavezi je da učini sve u cilju sprečavanja agresije. Tim pre, država – članica Saveta bezbednosti OUN, koja odgovara za održavanje međunarodne bezbednosti. Agresija se praktično isključuje, kada postoji paritet snaga, ili pak kada je onaj koji se brani u stanju da agresoru nanese nenadoknadivu štetu. Kompleksi S-300 upravo su sposobni da avijaciji Izraela nanesu ozbiljnu štetu. Uskraćivanje Iranu prava na efikasnu odbranu faktički je isto što i poziv na agresiju. Šta je to ako nije stimulisanje zapodevanja novog rata nedaleko od svojih granica, rata sa teškim posledicama ne samo po Iran, nego i po živote mnogobrojnih ruskih stručnjaka, koji tamo rade? A da ne govorimo o političkoj i ekonomskoj šteti po Rusiju.

Čime je diktiran takav korak? Razloga je, po svoj prilici, nekoliko. Moskva evo već niz godina, „ne primećujući“ izraelsko nuklearno oružje, aktivno učestvuje u rešavanju takozvanog iranskog nuklearnog problema, glasa za sankcije protiv svog suseda. U MIP Ruske Federacije je, izgleda, zabranjeno čak i pominjanje predloga o stvaranju nenuklearne zone na velikom Bliskom Istoku, što je u više navrata tražio Iran uz podršku arapskih zemalja. Zašto? Pokušajmo pronaći odgovor.

U Niksonovom institutu u Vašingtonu 28. jula 2010. godine održan je okrugli sto, posvećen perspektivama rusko-američkih odnosa. Direktor Instituta za savremeni razvoj (INSOR) Igor Jurgens, koji je govorio sa ruske strane, izjavio je da u Rusiji ne smatraju svi raspad SSSR „geopolitičkom katastrofom“, da je cilj onih koji tako ne misle, zapravo, inkorporiranje Rusije u sistem evro-atlantske bezbednosti i ulazak u NATO. On je takođe istakao, da je Anatolij Serdjukov sproveo dobru vojnu reformu i da će u skorije vreme najmanje 30 procenata vojne tehnike za rusku armiju stizati iz...Izraela i zemalja NATO. General Dvorkin, koji se nešto pre toga vratio iz Izraela, „vršio je pritisak na prisutne američke senatore, zahtevajući da SAD hitno nanesu udar po Iranu, i Amerikancima predao kompjuterski model takvog udara.

Anatolij Serdjukov i izraelski ministar odbrane E.Barak su 6. septembra 2010. potpiali Sporazum o vojnoj saradnji između Rusije i Izraela. U tom Sporazumu (prvom u istoriji rusko-izraelskih odnosa!) postoji čak tačka o razmeni obaveštajnih informacija. Da li potpisnici Sporazuma to tumače tako, da je Rusija sada dužna da špijunira arapske zemlje, Tursku i Iran, i da saopštava dobijene podatke Tel-Avivu? Ako su ranije ruske vlasti sa Izraelom usaglasile isporuke naoružanja na Bliski i Srednji Istok, sada su one prinuđene da za to traže i dozvolu. Nešto slično je postojalo u kobnim 90-im u okvirima komisije Gor – Černomirdin, kada Moskva nije imala pravo da Iranu isporuči čak ni obični šraf bez odobrenja Vašingtona.

Pouzdano je poznato da je Izrael uzimao aktivno i neposredno učešće u pripremi i realizaciji gruzijske oružane agresije avgusta 2008. godine protiv naroda Južne Osetije i ruskih mirovnih snaga. Krv nevino poginulih je na duši izraelskih „stručnjaka“. Međutim, šta se sve neće žrtvovati zarad inkorporiranja u judejsko-atlantsku civilizaciju?

Odluke, poput one koju je obelodanio N.Makarov, mogu naneti udarac ne samo po prestižu ruske države, nego i po bezbednosti Rusije, bezbednosti svakog od nas. Posle toga islamski svet će imati pravo da tretira Rusiju kao svog protivnika, sa svim posledicama koje iz toga proizlaze. I sve to pri „zapaljenom“ muslimanskom Kavkazu i više od milion muslimana u Moskvi.

A ako govorimo u celini o vojnoj reformi ruske armije, pred očima stručnjaka pojavljuje se sledeća slika: reorganizacija strukture oružanih snaga, prelazak na brigadni sistem, kupovina izraelske i natovske tehnike, zajednički manevri desantnih snaga i drugih rodova vojske, izvedeni na teritoriji SAD i Evrope, odbijanje da se u vojna učilišta i institute primaju pitomci i slušaoci – nije ništa drugo do forsirana prirema vojnog modela za priključivanje ostataka ruske armije i flote ekspedicionim snagama SAD i NATO.

Zbog čega? Da bi se vadilo kestenje iz vatre u vojnim avanturama anglo-saksonaca, cionističke elite Izraela, u ime uspostavljanja svetske dominacije sive finansijske oligarhije?

Ostavljamo kvalifikaciju ovog činjenja izvan navodnika.

_________________

Leonid IVAŠOV je Predsednik Akademije za geopolitičke probleme, general-pukovnik, doktor istorijskih nauka

(Izvor: Fond strateške kulture - Moskva)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner