петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Савремени свет

"Нека једу колаче!"

PDF Штампа Ел. пошта
Пол Крег Робертс   
понедељак, 02. август 2010.

(Global Research, 31.7.2010)

"Нека једу колаче"[1]: Шака олигарха постају милијардери, док остатак земље тоне у беду

Није необично за чланове све малобројније горње средње класе да одвоје 20,000 или 30,000 долара за велику свадбу. Али, за славне личности овако велике своте новца не би покриле ни венчаницу или цвеће.

Када је звезда кантрија Кит Урбан оженио глумицу Никол Кидман 2006. године, њихово венчање је коштало 250,000 долара. Ова велика сума једва да се убраја у 'венчања славних'. Када је мулти-милионер и могул за некретнине Доналд Трамп оженио манекенку Мелани Кнаус, свадба је коштала милион долара.

Бракови Мадоне и редитеља Гаја Ричија, Тајгера Вудса и Елин Нордегрин, и Мајкла Дагласа и Кетрин Зите-Џоунс гурнули су цене „селебрити свадбе“ до 1,5 милиона долара.

Том Круз и Кејти Холмс подигли су улог на 2,000,000 долара.

Сада имамо ћерку политичара као славну личност. Судећи према новинским извештајима, венчање Челси Клинтон са инвестиционим банкарем Марком Мезвинским 31. јула је тату Била коштало 3,000,000 долара. Према лондонском Дејли мејлу, укупан рачун ће бити око 5,000,000 долара. Рачун за додатних два милиона долара очигледно је прослеђен пореским обвезницима у САД, на име трошкова тајне службе за заштиту бившег председника Клинтона и страних шефова држава, као што су председници Француске и Италије и бивши британски премијер Тони Блер, који су међу 500 званица заједно са Барбаром Стрејсенд, Стивеном Спилбергом, Опром Винфри, Тедом Тарнером, као и пријатељем и донатором Клинтонових Денизом Рич, супругом злочинца ког је Клинтон помиловао.

Пре него што се позабавимо погрешном политичком проценом која је довела до таквог расипничког понашања у време економске невоље, дозволите да се запитам наглас где је то онај сиромашак који је најпре постао гувернер Арканзаса, а потом и председник САД, стекао такво богатство да данас може да издвоји 3,000,000 долара за ћеркино венчање?

Колико знам, амерички народ није скупљао прилоге за Била да га награди што га је служио у два мандата.

Одакле тај новац? Коме је Клинтон заиста служио током осам година на дужности?

Како то да Тони Блер и његова супруга Чери, завршавају са годишњим приходом од десет милиона фунти (око 15 милиона долара) тек што је Блер напустио премијерску канцеларију?

Коме је Блер заправо служио?

Ово нису пристојна питања, и ретко их постављамо.

И док сватови Челси Клинтон једу 11,000 долара вредну свадбену торту и диве се 250,000 долара вредним цветним аранжманима, Лиза Робертс у Охају се бори да скупи донације не би ли у својој народној кухињи прехранила локалну заједницу од три хиљаде становника, чију су финансијску независност уништили инвестициони банкари, офшоринг послови и финансирање ратова. Американци који зависе од народне кухиње Лизе Робертс живе у комбијима и аутомобилима. Они који још увек имају кров над главом гурају се са чак 14 особа по домаћинству, како пише дневни лист Chillicothe Gazette у Охају.

Исти лист извештава да је народна кухиња Лизе Робертс "морала смањити следовање на пола порције по особи да би могли да дају свакоме коме треба."

Тереза Депју је прихватила изазов и извела акцију у којој је сваки гладни становник Охаја написао поруку председнику Обами на папирнатом тањиру на коме му је послужена храна, истом оном председнику који је управо добио још једну траншу од 33 милијарди долара, које ће страћити на бесмислен рат у Авганистану који нема никакав други циљ, осим да даље богати челнике војно-безбедносног комплекса и њене акционаре.

Британски Гардијан извештава да, према извештајима америчке владе, милион америчке деце одлази гладно на спавање, док је Обамин режим спрчкао стотине милијарди долара на убијање жена и деце у Авганистану, и другде у свету.

Гардијаново извештавање ослања се на извештај Министарства пољопривреде америчке владе, у коме се износи закључак да је тек 50 милиона људи у САД – сваки шести становник - било у могућности да приушти себи да купи храну у количинама довољним да очува здравље у 2008. години.

Секретар америчког Министарства за пољопривреду Том Вилсак изјавио је да очекује да ће извештај о броју гладних Американаца бити још гори када се објаве истраживања за 2010.

Данас у Америци као суперсили један од шест Американаца живи на боновима за храну.

Велика америчка суперсила, која трошкари милијарде долара у потрази за светском хегемонијом, има 22% становништва незапослено, а скоро 17% становништва зависи од милостиње само да би преживело.

Свет није видео такву потпуну пропаст једне владавине још од последњих дана Римског царства. Неколико америчких олигарха постају мега-милијардери, док остатак земље тоне у беду.

А амерички народ као овце (sheeple[2]) и даље пристаје на то.

(Превод: Василије Д. Мишковић)

[1] „Ако немају хлеба, нека једу колаче“ (фр. "S'ils n'ont plus de pain, qu'ils mangent de la brioche."), коментар који се приписује Марији Антоанети (1755-1793), која је била краљица Француске и Навара као супруга Луја 16. Наводно је то изјавила 1774. у Ремсу приликом крунисања које је обављено за време велике несташице хлеба у Паризу. (прим.прев.)

[2] Sheeple је израз за подцењивање, кованица створена комбиновањем речи "овце" и "народ", а користи се за означавање лица која се слепо покоравају властима, чиме угрожавају своју људску индивидуалност. Импликација sheeple је да као колектив, људи верују у све што је речено, посебно ако је то изречено од стране личности од ауторитета, без разматрања истог да би били сигурни да ли је то тачна представа о стварном свету који их окружује. Термин се углавном користи у политичком или верском смислу. Види: The American Sheeple. (прим.прев.)

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер