Početna strana > Rubrike > Savremeni svet > Rusija okreće drugi list prema Siriji?
Savremeni svet

Rusija okreće drugi list prema Siriji?

PDF Štampa El. pošta
Vladimir Jevtić   
petak, 11. septembar 2015.

Nekom ranijom prilikom izrazio sam zabrinutost da je Ruska Federacija prema Siriji i prema međunarodnim problemima ponekad suviše pasivna, međutim, poslednji događaji to demantuju. Svojevremeno,izneo sam stav da Bašar el Asad, regularni predsednik Sirije, odbrojava poslednje mesece na vlasti u Damasku jer sirijska armija, posle višegodišnjeg rata i ogromnih gubitaka, ne može da se suprotstavi terorističkim frakcijama bez aktivnije pomoći Rusije.

I baš to se i dogodilo. Rusija je i zvanično obelodanila da pomaže režim Bašara el Asada u ratu protiv terorista i da otvoreno šalje oružje i savetnike u Siriju. Moskva pruža logističku pomoć vojsci Sirije, što je od presudnog značaja.

Naravno, pisanja medija o ruskom učešću u ratu u Siriji pobio je portparol predsednika Putina Dimitrij Peskov, ali, kao i uvek, pokazalo se da tamo gde ima dima, obično ima i vatre. Rusija je, konačno, i vojno stala na Asadovu stranu, i to je za svaku pohvalu, zato što tim potezom ne samo da pokazuje mišiće Zapadu već se i svrstava među zemlje koje se bore protiv terorista.

Naravno, Zapadu, a pre svega Sjedinjenim Državama, ovo se nikako ne dopada. SAD finansiraju terorističke grupe koje se bore protiv Asadove vlade. Amerika i njeni zapadni poslušnici žele da od Sirije naprave novu Libiju, Irak ili Avganistan, ali će im to teže ići sada kad se Ruska Federacija direktno umešala u rat u Siriji. SAD i Zapad su na prvom mestu odgovorne za masovni egzodus izbeglica sa Bliskog istoka i Libije, a ne Asad.

Predsednik Asad je poslednji stub stabilnosti u Siriji i, ukoliko on padne, Sirija će zauvek potonuti u haos i anarhiju. Zato Rusi nikako ne žele da dozvole da njihov saveznik padne. U tom kontekstu, evo kako Rusija vraća svoje dugove: „Siriji već uveliko pomažemo obučavanjem njihovih vojnika, koje snabdevamo našim oružjem. Zaista želimo da stvorimo neku vrstu međunarodne koalicije za borbu protiv terorizma. Lično sam razgovarao s Obamom o tome“[1], izjavio je ruski predsednik Vladimir Putin na ekonomskom samitu u Vladivostoku.

Tvrdnje da je Ruska Federacija direktno umešana u rat u Siriji potkrepljene su fotografijama i snimcima na kojima se vidi oklopno vozilo ruske proizvodnje i čuju se naredbe na ruskom jeziku. Ovo još ne znači da se ruski vojnici bore sa sirijskom vojskom protiv terorista, ali znači da Rusija oprema i preko svojih savetnika logistički pomaže sirijsku armiju. Dok Rusija pruža bezrezervnu podršku Asadu i njegovim borcima, SAD žele da svrgnu Bašara el Asada i smatraju da on ne može biti partner u borbi protiv terorizma.

Američki državni sekretar je zabrinut zbog najnovijih koraka Ruske Federacije u Siriji. Keri je jasno stavio do znanja da bi "ove akcije mogle da dovedu do dalje eskalacije konflikta, većeg gubitka nevinih života, da povećaju priliv izbeglica i rizik od konfrontacije sa koalicijom protivnika ISIS (pobunjenika koje finansiraju SAD) koja operiše u Siriji". Keri očigledno govori neistinu i njegova najveća zabrinutost nisu životi nevinih, već „koalicija protiv ISIS-a“, koju čine teroristi koje Vašington naoružava i koji se bore protiv ISIS-a, ali i protiv sirijskih trupa.

Licemerno je govoriti o nekoj daljoj eskalaciji sukoba jer su SAD i stvorile oružani konflikt, maskirajući ga u građanski rat kada su naoružale, opremile i ubacile preko „zemalja saveznika“ teroriste u Siriju da svrgnu predsednika Asada. Takođe, rusko učešće nikako ne može da poveća priliv izbeglica, već naprotiv, samo da ga smanji, tako što će se pobedom snaga predsednika Asada vratiti stabilnost u izmučenu zemlju.

Uprkos svemu, ruski predsednik je spreman i otvoren za saradnju sa zemljama Zapada u borbi protiv terorizma, iako je iste kritikovao, navodi ruska novinska agencija Sputnjik: "Mi u Rusiji smo još pre nekoliko godina govorili da, ako naši takozvani zapadni partneri budu vodili pogrešnu politiku u regionima muslimanskog sveta, na Bliskom istoku i u Severnoj Africi, to će dovesti do problema ogromnih razmera", istakao je Putin. Moskva nastavlja da traži političko rešenje krize. Ruska strana uverava da je Asad spreman za izbore i Putin poziva sirijsku opoziciju da učestvuje u mirnom rešavanju konflikta, zaključuje list.

Marija Zaharova, portparolka ruskog ministarstva inostranih poslova, rekla je za agenciju TAS da je Keri zamolio Lavrova da pojasni situaciju povodom ruske pomoći sirijskoj vladi u borbi protiv terorista.[2] Sergej Lavrov je Keriju saopštio da Rusija nikada nije krila da oružjem i vojnom opremom snabdeva Damask, ali je prerano govoriti o učešću ruskih trupa na terenu. 

Mnogi mediji su izvestili da Rusija bombarduje položaje ISIS-a, što je Kremlj odlučno demantovao. Međutim, kao i u slučaju sa vojnom pomoći, moguće je da Ruska Federacija svojim strateškim bombarderskim snagama u bližoj ili daljoj budućnosti zaista i uzme učešće u bombardovanju položaja "Islamske države". Pored vojne, Rusija pruža i znatnu humanitarnu pomoć sirijskim snagama i civilnom stanovništvu. Agencija RIA objavila je da je Rusija uputila molbu Grčkoj da joj dozvoli korišćenje vazdušnog prostora od 1. do 24. septembra.[3]

Rusija je želela da pomogne izbeglicama iz Sirije i, naravno, vojsci Sirije, ali je Vašington uputio zvaničan zahtev Grčkoj da ne dozvoli prelet ruskih aviona. Ruska reakcija se očekuje, mada je RT preneo ovu vest i istakao da Rusija ima brojne kontakte sa Sirijom, kao i obavezu da ih ispuni. Međutim, kako stvari stoje, ruska agencija RIA je prenela da je Grčka već odbila zahtev Vašingtona.

"Američka ambasada je zatražila od grčke vlade da zabrani prolaz ruskog aviona, što je Atina odbila, kako ne bi pogoršala odnose sa Rusijom", izjavio je agenciji RIA diplomatski izvor u Atini. Prema rečima izvora, Moskva je od Atine tražila i dobila dozvolu za prelet aviona preko njene teritorije od 1. do 24. septembra. 

Kao zaključak možemo izvući nekoliko bitnih stvari. Kao prvo, Rusija se probudila iz dremeža i odlučila je da aktivno učestvuje u ovom sukobu. Kao drugo, ona se direktno suprotstavila Americi, što može imati dalekosežne posledice po pravdoljubivi deo sveta. Kao treće, Rusija je pokazala da se stvarno bori protiv terorizma, a kao četvrto, Asad se sada može osećati mnogo sigurnije jer sve dok je moćna Rusija i vojno uz njega, on neće pasti i to će doneti samo dobro sirijskom narodu jer će stabilnost zemlje biti očuvana.

Ipak, ne smemo ispustiti iz vida da se Moskva i Vašington sukobljavaju na dva polja - u Siriji i u Ukrajini. Ukoliko Amerika počne da gubi u Siriji, ona će tražiti način da povredi Rusiju u Ukrajini jer je na vlasti u toj zemlji instalirala poslušnike, koji su spremni da čitav narod žrtvuju radi ostvarenja interesa Zapada, a to je slabljenje i destabilizacija Rusije. Međutim, Rusija je svesna toga da se Moskva brani i u Donbasu, tako da neće lako dozvoliti da se u Ukrajini stvari počnu odvijati u korist SAD.


 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner