понедељак, 23. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Савремени свет > Зашто умиру руски олигарси?
Савремени свет

Зашто умиру руски олигарси?

PDF Штампа Ел. пошта
Владимир Јевтић   
понедељак, 25. март 2013.

Протерани руски тајкун Борис Березовски пронађен је мртав у свом стану у кади, у 67. години, како извештавају Раша тудеј и британски Дејли телеграф. Вест о смрти Березовског објавио је његов зет Егор Шупе, који је рекао да је у последње време Березовски био изузетно депресиван. Ко је био Борис Березовски и зашто је протеран из Русије?

Деведесетих година, током распада Совјетског Савеза, богатство Березовског је процењено на 250 милиона долара, од тада (ова процена се односи на 1993. год.) поменути руски тајкун је почео да стиче све већу и већу суму. То је и било време када се створила нова класа руских тајкуна тзв. олигарха који су се богатили преко мере. Управо је Борис Березовски био први милијардер у постсовјетској Русији. Његово богатство се за само четири године увећало на три милијарде долара. О њему је чак написана и књига Кум Кремља. Березовски је био 104. на светској листи милијардера, сувласник компаније „Сибнефта“[1], постао је заменик секретара Савета безбедности Русије, тако да се уздигао прилично високо и у политичким круговима Руске Федерације упркос томе што је имао и пасош Израела.

Када је на чело Руске Федерације ступио Владимир Путин, почео је бескомпромисни обрачун са олигарсима. Због тога што се није слагао са политиком званичног Кремља Березовски из Русије бежи у Велику Британију. У Лондон стиже 2000. године, а 2003. године добија и политички азил. „У одсуству је пред руским судовима осуђен на затворску казну у трајању од 19 година за превару, прање новца и покушај насилног преузимања власти“.[2]

Британска полиција и специјални тим за борбу против хемијске, биолошке, радиолошке и нуклеарне опасности потпуно су блокирали кућу Березовског како би се истражиле још увек неразјашњене околности његове смрти. Зашто је тим за борбу против хемијске, биолошке, радиолошке и нуклеарне опасности блокирао његову кућу? Да ли се иза смрти Березовског крије нешто што би навело јавност да помисли да се не ради о самоубиству? Овде постоји очигледна веза са смрћу руског двоструког агента Александра Литвињенка који је 2006. отрован у Лондону и око чега се и даље води случај пред британским судом, што представља и камен спотицања у односима између Лондона и Москве. Наиме, Литвињенко је био агент совјетског КГБ-а, а касније руске тајне службе ФСБ. Литвињенко је ухапшен 1998. године зато што је оптужио руску власт да је наручила убиство бизнисмена Бориса Березовског. Е на овом месту се преплићу судбине бившег двоструког агента и недавно преминулог тајкуна Березовског. Када је Литвињенко 2000. године ослобођен оптужби, он се са породицом преселио у Лондон, где је затражио и добио азил, али је заузврат уцењен и почео је да ради за британске тајне службе МИ6 и МИ5. Александар Литвињенко је умро у новембру 2006. након што је отрован радиоактивним елементом. Британске власти су за убиство оптужиле Андреја Луговоја, бившег агента КГБ-а, који је за убиство Литвињенка оптужио управо његовог наводног спонзора Бориса Березовског.[3]

Круг се затвара. У разговору за Комсомолску правду Луговој одлази корак даље оптуживши чак Березовског да би могао наставити са убиствима познатих Путинових противника како би за њих био оптужен режим Владимира Путина и тиме наводно испровоцирана нестабилност у Русији. Луговој упозорава да би идуће жртве Березовског могли постати Михаил Касјанов и Едуард Лимонов, уз Гарија Каспарова најистакнутије вође Путинове „уличне опозиције“ уједињене под именом Друга Русија. 

Британци су тражили од Руске Федерације да им изручи Луговоја, али су руске власти то одбиле јер није достављен ниједан доказ за његову кривицу. Марина Литвињенко, супруга преминулог двоструког агента, у истрази је признала да је Литвињенку било исплаћено 90000 фунти зато што је пристао да сарађује са британским обавештајним службама. „После смрти свог мужа 2006. године она је инспекторима Скотланд јарда рекла да је прва уплата у износу од 18000 фунти стигла на њихов заједнички рачун крајем 2003. или почетком 2004“, објавио је Сандеј тајмс а преноси Итар тас.[4] У Лондону ће пред судом 2. октобра ове године започети процес због убиства Литвињенка.

Када узмемо све чињенице у обзир, није чудно што су кућу Березовског окупирале јединице за борбу против хемијске, биолошке, радиолошке и нуклеарне опасности. Али ми и даље не знамо зашто је трагично завршио Березовски. Његова смрт покренула је бројне спекулације од самоубиства до убиства. Александар Добровински, адвокат Березовског, изјавио је за руску државну телевизију да је „обавештен од контаката у Лондону да мора да се Березовски убио”, наводи АФП. Међутим, пријатељ руског олигарха Демјан Кудрјавцев оштро је негирао да се Березовски убио. Кудрјавцев је за руску новинску агенцију Прима изјавио следеће: „Не постоје јасни знакови самоубиства. Нема знакова да је себи дао инјекцију или прогутао неке пилуле. Нико не зна зашто му је срце стало“[5].

Березовски је пред смрт, према речима дипломатског дописника ББС-ја Бриџит Кендал, дао интервју часопису Форбс, што би наводно могло да објасни стање у коме се налазио његов ум. Наиме, у интервјуу Березовски је рекао да је „увек желео да се врати у Русију, чак и када су кривични поступци покренути против њега и да је схватио да не може да буде емигрант и да је променио многе од ранијих ставова. Форбс истиче да је поменути Березовски у једном од својих последњих интервјуа рекао да је: “изгубио смисао живота, да није више заинтересован за политику и да жели да се врати науци и настави свој научни рад у Русији.“

Нисмо ништа ближе откривању разлога његове смрти, а тешко је да ћемо икада и бити у прилици да сазнамо шта се заиста догодило, као што са извесношћу не знамо ни ко је отровао Литвињенка. Да ли је то био управо Березовски као што тврди Луговој?

Руски политичари су сагласни када су у питању изјаве због смрти некадашњег олигарха Бориса Березовског, нико од њих није имао речи хвале за бившег тајкуна. Генадиј Зјуганов је изјавио „да нема лепу нити похвалну реч за Березовског“. Зјуганов је навео да је он сам рекао да је „живео ни за шта, остављен без породице, домовине, новца и пријатеља“. Опозициони лидер Борис Немцов је на свом твитер налогу написао следеће: „Нема много људи који би рекли нешто добро за њега, тако да је боље да ћутимо“.

Владимир Жириновски, лидер Либерално-демократске партије, изјавио је „Еху Москве“ да је Березовски „био спреман да се врати у Русију под било каквим условима. Изгледао је уморно, очи су му изгубиле сјај“. Како је рекао, Березовски је био „спреман да затвори случај Литвињенко“ у замену за повратак у домовину.У још једном интервјуу „Форбсу“ Березовски је похвалио Путина због његове снажне воље, упркос томе што је годинама био један од најистакнутијих Путунових политичких непријатеља и стално је у својим изјавама нападао председника Руске Федерације. Да ли се у последњем тренутку Березовски толико променио да је почео да велича руског председника? Да ли се Березовски уопште истински и покајао? Али уколико је тако зашто би онда извршио самоубиство? Путинов портпарол Дмитриј Песков рекао је у суботу у изјави руској државној телевизији да је Березовски писао руском председнику да жели да се врати кући и да је тражио „опроштај за своје грешке“.[6]

Сасвим је могуће да никада нећемо сазнати праву истину, као и у случају тровања Литвињенка, али изјава Луговоја да је Березовски био умешан у тровање би можда могла да представља некакав траг, додуше јако слаб. Мада свакако постоји разлог зашто Руска Федерација штити Луговоја. И као у многим другим случајевима потврдило се правило да је реалност далеко неизвеснија и комплекснија него радња било ког шпијунског трилера.


 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер