Početna strana > Debate > Sudbina dejtonske BiH i Republika Srpska > Amerika razumije poziciju i postojanje Srpske
Sudbina dejtonske BiH i Republika Srpska

Amerika razumije poziciju i postojanje Srpske

PDF Štampa El. pošta
Milorad Dodik   
sreda, 20. maj 2009.

Premijer RS Milorad Dodik u intervjuu za "Glas Srpske" ocijenio je uspješnim razgovore u četiri oka sa potpredsjednikom SAD DŽozefom Bajdenom.

- Potpredsjednik Bajden je jasno izrazio svoju privrženost dejtonskom balansu koji je uspostavljen Dejtonskim mirovnim sporazumom. To znači punu podršku Republici Srpskoj u okviru dejtonskih pozicija koje ima - istakao je Dodik.

Kako ocjenjujete razgovor predsjednika stranaka sa potpredsjednikom SAD ?

- Bio je to uspješan i dobar sastanak koji je bio posvećen aktuelnoj situaciji u BiH. Raduje me njegova podrška Dejtonskom mirovnom sporazumu, a to znači i Republici Srpskoj. Raduje me i Bajdenova podrška evropskom putu BiH i integraciji BiH u NATO. Razgovarali smo o tome kako unaprijediti funkcionisanje procesa vezanog za pridruživanje Evropskoj uniji. Što se tiče NATO-a sasvim je jasno jedinstvo i opredjeljenje svih da se stvore uslovi za to. Čim NATO strukture budu spremne da prime BiH u ovaj savez, mi nemamo nijedan razlog da budemo protiv toga.

Ostali ste poslije razgovora sa osmoricom lidera nasamo sa Bajdenom. O čemu ste pričali?

- Imao sam čast da dugo razgovaramo nasamo iza zatvorenih vrata i to je bio ugodan razgovor. Na tom sastanku mi je jasno rečeno da SAD i nova američka administracija podržavaju Dejtonski mirovni sporazum. Njihova privrženost Dejtonu ostaje trajna. U svemu tome oni razumiju poziciju i postojanje RS i zalažu se za to da se dejtonska struktura očuva u BiH, ali i da se ubrzaju procesi evropskih integracija. Nijedan stav koji je izrečen, nije kazan tako da se s njim ne slažem.

Tokom obraćanja javnosti DŽozef Bajden je potencirao jačanje institucija BiH?

- Sve to smo i ranije čuli. Centralne institucije mogu da jačaju na različite načine. One su u značajnoj mjeri ojačane u prošlosti. Važno je i jasno svima da treba obezbijediti to da se  značajno ojača funkcionalnost BiH, a to je i naš i interes SAD. Nijednom riječju nije rečeno niti u Bajdenovom obraćanju, niti u našim razgovorima iza zatvorenih vrata da se u BiH trebaju obezbijediti pobjednici i poraženi. Naprotiv, jasno je rečeno da treba napraviti funkcionalnu BiH koja će da obezbijedi i garantuje bezbjednost za sve. Niko u BiH ne treba i ne može da se osjeća nesigurnim, ni pojedinac ni kolektiv. U svemu tome nemam šta da dodam ili oduzmem, jer dijelim iste vrijednosti.

Da li je bilo riječi o ustavnim promjenama, OHR-u i o Prudskom sporazumu?

Osim sa Bajdenom, razgovarao sam i sa Havijerom Solanom. Sa Solanom se sastala prudska trojka, odnosno Sulejman Tihić, Dragan Čović i ja. Ono što sam ranije čuo u Briselu sada je potvrđeno, a to je da nije pristojno tražiti kandidatski status u EU za BiH dok postoji kancelarija OHR-a jer je to u suprotnosti sa praksom EU. Zemlja mora da bude suverena u svakom pogledu da bi to mogla da uradi. I takav stav korespondira sa onim što mi mislimo i sa onim za šta se zalažemo. Smatramo da u BiH treba da obezbijedimo uslove da ona što prije aplicira za kandidatski status u EU. Da bismo to uradili moramo da se založimo za to da završimo posao koji je na nama, a to su pet ciljeva i dva uslova. To je rekao i Bajden.

A ustavne promjene?

- Što se tiče ustavnih promjena, treba reći da su mnoge reforme koje su sprovedene, sprovedene u postojećoj ustavnoj strukturi. Postojeći ustav nije prepreka za dogovore i razgovore o  promjenama. Postoje različita očekivanja. Neki od ustavnih promjena očekuju i traže maksimalističke zahtjeve. I sam Bajden je u svom govoru jasno rekao da treba odustati od maksimalističkih zahtjeva i ciljeva.

Da li će se nakon razgovora sa Bajdenom promijeniti kurs SAD prema srpskom narodu?

- To će se jasno vidjeti nakon Bajdenovih razgovora u Srbiji. Što se tiče razgovora sa nama u Sarajevu, potpuno sam zadovoljan stavom SAD i njenog potpredsjednika koji jasno izražavaju svoju privrženost dejtonskom balansu koji je uspostavljen Dejtonskim mirovnim sporazumom. To znači punu podršku RS u okviru dejtonskih pozicija koje ima. Stvari na globalnom nivou, odnos SAD prema Srbima u značajnoj mjeri biće definisani u razgovorima sa predsjednikom Srbije Borisom Tadićem i zvaničnicima Srbije.

Kakva je sada pozicija RS?

- DŽozef Bajden je kazao da SAD nema ništa protiv postojanja entiteta u BiH. Ovdje je sve jasno. Mi u BiH treba da usaglasimo stvari koje su nam od zajedničkog interesa i pozivam sve ako hoće da to i uradimo. Naš interes ćemo zastupati onako kao i do sada.

Tokom razgovora iza zatvorenih vrata da li je bilo  upozorenja zbog Vaših izjava ili ponašanja, kako su mediji kalkulisali?

- Stojim iza svih riječi koje sam izgovorio u prošlosti. Mislim da su ti stavovi pomogli da se bolje razumijemo u BiH. Ne smatram da su te izjave bile destabilizujuće, nego upozoravajuće i upućivale su na realno moguće dogovore u BiH.

Znači nije bilo "zavrtanja ruku"?

- Svi mogu da vide da mi ništa ne fali.

(Intervju je objavljen u banjalučkom “Glasu Srpske” 21.5.2009.)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner