недеља, 22. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Дебате > Судбина дејтонске БиХ и Република Српска > Америка разумије позицију и постојање Српске
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Америка разумије позицију и постојање Српске

PDF Штампа Ел. пошта
Милорад Додик   
среда, 20. мај 2009.

Премијер РС Милорад Додик у интервјуу за "Глас Српске" оцијенио је успјешним разговоре у четири ока са потпредсједником САД Џозефом Бајденом.

- Потпредсједник Бајден је јасно изразио своју приврженост дејтонском балансу који је успостављен Дејтонским мировним споразумом. То значи пуну подршку Републици Српској у оквиру дејтонских позиција које има - истакао је Додик.

Како оцјењујете разговор предсједника странака са потпредсједником САД ?

- Био је то успјешан и добар састанак који је био посвећен актуелној ситуацији у БиХ. Радује ме његова подршка Дејтонском мировном споразуму, а то значи и Републици Српској. Радује ме и Бајденова подршка европском путу БиХ и интеграцији БиХ у НАТО. Разговарали смо о томе како унаприједити функционисање процеса везаног за придруживање Европској унији. Што се тиче НАТО-а сасвим је јасно јединство и опредјељење свих да се створе услови за то. Чим НАТО структуре буду спремне да приме БиХ у овај савез, ми немамо ниједан разлог да будемо против тога.

Остали сте послије разговора са осморицом лидера насамо са Бајденом. О чему сте причали?

- Имао сам част да дуго разговарамо насамо иза затворених врата и то је био угодан разговор. На том састанку ми је јасно речено да САД и нова америчка администрација подржавају Дејтонски мировни споразум. Њихова приврженост Дејтону остаје трајна. У свему томе они разумију позицију и постојање РС и залажу се за то да се дејтонска структура очува у БиХ, али и да се убрзају процеси европских интеграција. Ниједан став који је изречен, није казан тако да се с њим не слажем.

Током обраћања јавности Џозеф Бајден је потенцирао јачање институција БиХ?

- Све то смо и раније чули. Централне институције могу да јачају на различите начине. Оне су у значајној мјери ојачане у прошлости. Важно је и јасно свима да треба обезбиједити то да се  значајно ојача функционалност БиХ, а то је и наш и интерес САД. Ниједном ријечју није речено нити у Бајденовом обраћању, нити у нашим разговорима иза затворених врата да се у БиХ требају обезбиједити побједници и поражени. Напротив, јасно је речено да треба направити функционалну БиХ која ће да обезбиједи и гарантује безбједност за све. Нико у БиХ не треба и не може да се осјећа несигурним, ни појединац ни колектив. У свему томе немам шта да додам или одузмем, јер дијелим исте вриједности.

Да ли је било ријечи о уставним промјенама, ОХР-у и о Прудском споразуму?

Осим са Бајденом, разговарао сам и са Хавијером Соланом. Са Соланом се састала прудска тројка, односно Сулејман Тихић, Драган Човић и ја. Оно што сам раније чуо у Бриселу сада је потврђено, а то је да није пристојно тражити кандидатски статус у ЕУ за БиХ док постоји канцеларија ОХР-а јер је то у супротности са праксом ЕУ. Земља мора да буде суверена у сваком погледу да би то могла да уради. И такав став кореспондира са оним што ми мислимо и са оним за шта се залажемо. Сматрамо да у БиХ треба да обезбиједимо услове да она што прије аплицира за кандидатски статус у ЕУ. Да бисмо то урадили морамо да се заложимо за то да завршимо посао који је на нама, а то су пет циљева и два услова. То је рекао и Бајден.

А уставне промјене?

- Што се тиче уставних промјена, треба рећи да су многе реформе које су спроведене, спроведене у постојећој уставној структури. Постојећи устав није препрека за договоре и разговоре о  промјенама. Постоје различита очекивања. Неки од уставних промјена очекују и траже максималистичке захтјеве. И сам Бајден је у свом говору јасно рекао да треба одустати од максималистичких захтјева и циљева.

Да ли ће се након разговора са Бајденом промијенити курс САД према српском народу?

- То ће се јасно видјети након Бајденових разговора у Србији. Што се тиче разговора са нама у Сарајеву, потпуно сам задовољан ставом САД и њеног потпредсједника који јасно изражавају своју приврженост дејтонском балансу који је успостављен Дејтонским мировним споразумом. То значи пуну подршку РС у оквиру дејтонских позиција које има. Ствари на глобалном нивоу, однос САД према Србима у значајној мјери биће дефинисани у разговорима са предсједником Србије Борисом Тадићем и званичницима Србије.

Каква је сада позиција РС?

- Џозеф Бајден је казао да САД нема ништа против постојања ентитета у БиХ. Овдје је све јасно. Ми у БиХ треба да усагласимо ствари које су нам од заједничког интереса и позивам све ако хоће да то и урадимо. Наш интерес ћемо заступати онако као и до сада.

Током разговора иза затворених врата да ли је било  упозорења због Ваших изјава или понашања, како су медији калкулисали?

- Стојим иза свих ријечи које сам изговорио у прошлости. Мислим да су ти ставови помогли да се боље разумијемо у БиХ. Не сматрам да су те изјаве биле дестабилизујуће, него упозоравајуће и упућивале су на реално могуће договоре у БиХ.

Значи није било "завртања руку"?

- Сви могу да виде да ми ништа не фали.

(Интервју је објављен у бањалучком “Гласу Српске” 21.5.2009.)

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер