Početna strana > Debate > Sudbina dejtonske BiH i Republika Srpska > Rast vehabijskog pokreta u BiH
Sudbina dejtonske BiH i Republika Srpska

Rast vehabijskog pokreta u BiH

PDF Štampa El. pošta
Slobodan Durmanović   
sreda, 22. jun 2011.

(Novi Reporter, 22. 6. 2011)

Prema poslednjim informacijama sarajevskih medija, u nedelju 12. juna na Igmanu u blizini Ratne džamije održan je skup više od stotinu vehabija iz cele BiH, pretežno sledbenika Nusreta Imamovića iz Gornje Maoče kod Brčkog, koji je i sam prisustvovao okupljanju. Raniji skupovi pripadnika ove islamističke zajednice u Sarajevu navodno su bili prijavljivani lokalnoj policiji u Hadžićima i Trnovu, dok je ovaj na Igmanu bio zatvoren i za policiju, pa se, je li, nije moglo saznati o čemu se pričalo. Štaviše, skup su obezbeđivali sami učesnici, među kojima su bili i „šejhovi“ iz Beča i iz Belgije, a povod je navodno bio čisto porodične prirode, odnosno proslava rođendana dece dvojice vehabija iz Hadžića, od koji je jedan, Bajro Ikanović, poznat po tome što je odslužio zatvorsku kaznu za krivično delo terorizma.

Nusret Imamović je, u međuvremenu, postao veoma poznat među pripadnicima selefijskog pokreta širom Evrope, a u BiH niko do sada nije uspeo da ga optuži za bilo kakvo krivično delo.

Nove-stare islamističke poruke

Nepunih sedam dana ranije, policija je u Brčkom uhapsila Adnana Rečicu (21), njegovu majku Edinu (45) i Ervina Jasenčića (23) iz Brčkog, kod kojih je pronašla veliku količinu eksploziva, oružja i municije, vojnu i informatičku opremu i laboratoriju za proizvodnju droge. Bilo je tu i nešto islamističkog propagandnog materijala, ali dosadašnja istraga nije pokazala da li je Rečica imao neki teroristički plan ili je to oružje i opremu namenenio drugima. Upućeni izvori tvrde da je Rečica blizak vehabijama iz Gornje Maoče, odnosno da je često odlazio kod Hajrudina Ribića, jednog od najbližih saradnika Nusreta Imamovića. Ribić je, opet, poznat po onom incidentu od pre nekoliko godina, kada je ubio psa jednom lovcu kojem je “zabranio” prolazak kroz Gornju Maoču, a potom leš životinje bacio u pravoslavno groblje. A kada je na brčanskom sudu protiv njega zbog toga pokrenut postupak, prostorije suda zatrpao je lecima kojima je “upozoravao” sudije i tužioce da će “biti proklet svaki onaj koji sudi po zakonima koji nisu zasnovani na Šerijatu”. Ribić je bio blizak i sa još dvojicom poznatih radikalnih islamista u Tuzli, konvertitom Maksimom Božićem i Enesom Sejranićem iz Tuzle, kod kojih su pretresom 4. maja prošle godine pronađeni oružje i eksploziv.

Srednjoročni cilj relativno malih vehabijskih grupa, kako su još davno zapazili neki od međunarodnih eksperata za terorizam poput Ivana Kolmana, jeste radikalizacija samih bosanskih muslimana, a na putu do tog cilja oni vide sve manje prepreka.

Nusret Imamović je, u međuvremenu, postao veoma poznat među pripadnicima selefijskog pokreta širom Evrope, a u BiH niko do sada nije uspeo da ga optuži za bilo kakvo krivično delo. Portal “Putvjernika”, koji uređuju Imamovićevi sledbenici, gotovo da je “stasao” u eminetni selefijski medij koji donosi najnovije informacije sa najvećih svetskih kriznih žarišta na kojima islamisti biju bitke protiv “nevernika”. “Najveći tirani današnjice su oni koji preferiraju ljudske zakone nad Božijim zakonom (Šerijatom). DŽihad i uspostavljanje Šerijata na Zemlji su jedine dve stvari koje će ujediniti ljude svih rasa i jednom zauvek osloboditi svet od ugnjetavanja, siromaštva i korupcije” – poruke koje odišu ovakvim “univerzalnim” vrednostima predstavljaju nedvosmislen poziv sledbenicima na džihad.

Na vodećem vehabijskog glasilu niko ne očajava zbog smrti Osame bin Ladena, niti bilo koga od brojnih islamističkih “heroja” sa Kavkaza, iz Avganistana ili iz Iraka. Njihova smrt se slavi i predstavlja kao glavni putokaz sledbenicima. “Osama će zauvek živeti” – jednostavno objašnjava imam Bilal Bosnić, vođa vehabija iz Bihaća, takođe blizak Imamovićevom jezgru. Njegove propovedi u džamiji pod patronatom Islamske zajednice u BiH navodno slušaju mnogi mladi muslimani koji nisu zadovoljni porukama iz vrha zajednice.

Nova šansa i tekuće pripreme

Srednjoročni cilj relativno malih vehabijskih grupa, kako su još davno zapazili neki od međunarodnih eksperata za terorizam poput Ivana Kolmana, jeste radikalizacija samih bosanskih muslimana, a na putu do tog cilja oni vide sve manje prepreka. Novu šansu slute u predstojećim izborima u Islamskoj zajednici u BiH, ali je još nejasno dokle seže njihova moć. Spekulacije koje nude pojedini sarajevski mediji, prema kojima vehabijama odgovara izbor liberalnog islamskog mislioca Enesa Karića na čelo IZ u BiH, mogu se, ipak, smatrati previše pojedostavljenim. Elem, Karić se navodno smatra potpuno otvorenim za unutarmuslimanski dijalog, gajeći lično uverenje da će rastući uticaj radikalnih islamista u BiH kroz dijalog biti zaustavljen. Vehabijski autoriteti u tome, pak, vide šansu za nametanje svojih ideja na širem prostoru FBiH od enklava u kojima sada deluju. S druge strane, ni favoriti (do)sadašnjeg reisa Mustafe ef. Cerića nisu bili gadljivi na delovanje vehabija, pogotovo muftija Muamer Zukorlić. No, nerazumevanje na relaciji vehabije-Zukorlić je praktikološke prirode: Zukorlić je, kao i Cerić, spreman da prihvati svoju radikalnu sabraću sve dok oni ne ugrožavaju njegov autoritet među vernicima, dočim radikalne vehabije očekuju da novi reis ne ugrožava njihove sve glasnije napore na “islamskom buđenju” među muslimanima u BiH i regionu.

Meštani Blatnice kod Teslića, koji su među prvima alarmirali bezbednosne agencije, sada su uplašeni i iz straha od odmazde više ne žele da govore o delovanju vehabija nedaleko od svog mesta, kratko kaže predsednik Saveta mesne zajednice Blatnica Ljubomir Malivojević.

U međuvremenu, radikalni islamisti tiho se šire i na prostorima Republike Srpske ili, pak, na njenoj administrativnoj granici. Elem, prema saznanjima MUP-a RS, male enklave već su osnovane u Novom Gradu, Kozarskoj Dubici, Ulogu, Bratuncu, Konjević Polju i u drugim mestima, a delovanje vehabija posebno je izraženo na administrativnoj granici opštine Teslić sa Zeničko-dobojskim kantonom. Tako, prema podacima MUP-a RS, na Manjači i Vučjoj planini grupa vehabija čak povremeno vežba gađanje iz automatskog oružja. Aktom od 20. maja ove godine, pod protokolarnim brojem 02/1-5288/11 MUP RS je o svojim saznanjima obavestio MUP Federacije BiH, Agenciju za istrage i zaštitu BiH(Sipa) i Obaveštajno-bezbednosnu agenciju BiH. I dok iz Sipe saopštavaju kako “preduzimaju sve operativne mere i radnje da bi utvrdili činjenice u vezi sa delovanjem radikalnih islamskih grupa na području Manjače i Vučje planine”, iz MUP-a FBiH odgovaraju da su “operativne provere na terenu izvršene i spekulacije o navodnim vojnim aktivnostima vehabija na podrucju Manjače i Vučje planine nisu potvrđene”. Meštani Blatnice kod Teslića, koji su među prvima alarmirali bezbednosne agencije, sada su uplašeni i iz straha od odmazde više ne žele da govore o delovanju vehabija nedaleko od svog mesta, kratko kaže predsednik Saveta mesne zajednice Blatnica Ljubomir Malivojević.

Direktor Policije RS Gojko Vasić smatra da je moguće da su se pomenute vehabije pritajile, kada su u javnost procurili podaci o njihovom delovanju. “Možda se radnici federalnog MUP-a boje osvete. Da je ova pretpostavka realna potvrđuju i pretnje koje su četvorica vehabija nedavno uputila ministru bezbednosti BiH Sadiku Ahmetoviću – da će videti svoje ako još jednom digne policiju na muslimane”, kaže Vasić, uveravajući da policija pažljivo prati delovanje svih ekstremističkih grupa, pa i nekoliko pripadnika koji su primećeni u banjalučkom naselju Vrbanja.

No, dok male, ali odabrane grupe vehabija nastavljaju da deluju po uputstvima Imamovića i njegovih sledbenika i saradnika, glasnom i jasnom radikalnom islamističkom retorikom i tajnim „proslavama“ dečijih rođendana – za policijske agencije u BiH neće biti puno novog posla. Pitanje je, međutim, ko će prvi povući sledeći potez: policija da spreči moguće nasilje neke od islamističkih grupa, ili će neki od tih buntovnika, prethodno naučen „radovima“ svojih idola sa Kavkaza – biti brži.

 

Od istog autora

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner