Početna strana > Debate
Debate
Srbija i Crna Gora

Izumiranje nacionalista i bejbi bum kulturalista

Branimir Marković   
četvrtak, 26. februar 2009.

Očigledno je na „ideološkoj sceni“ Crne Gore došlo do smene generacija. Umesto „onoga“ što se kod nas još uvek zove nacionalizam, došli su novi „mladi i lijepi“, obrazovani i zaista verzirani u „evropske standarde“. Pravi ideološki trend-seteri.

 
Kosovo i Metohija

Krvavo žito

Gordana Pavlović   
petak, 22. jul 2016.

Stanovnici sela Staro Gracko, kod Lipljana,  radni, vredni i čestiti ljudi  sejali su, uzgajali i krenuli na polje, tog kobnog 23.jula.1999.godine...

 
Crkva i politika

Papa po nulti put među Srbljima

Aleksandar Lazić   
četvrtak, 28. februar 2013.

Nisu mediji, ni stručna javnost, niti tribine tipa "Papa u Srbiji – za i protiv" mesto gde će se odlučiti da li će SPC pozvati u posetu rimokatoličkog poglavara, nije to čak ni "crkvena vlada" (Sinod) – već je to pitanje za sve srpske arhijereje okupljene na Saboru.

 
Srbija i Crna Gora

Nemanjin grad

Velibor DŽomić   
subota, 21. februar 2009.

Brisanje Nemanjinog grada i podataka o njegovom rodnom mestu predstavlja nasušnu potrebu savremenih istorijskih falsifikatora kako bi lakše dokazivali svoje teze o Stefanu Nemanji kao „okupatoru Zete“ i Svetom Savi kao „verskom fanatiku koji je na silu opravoslavio okupirani zetski prostor“.

 
Kosovo i Metohija

Vidovdanski rijaliti, ili parada pijanstva i kiča

Aleksandar B.Đikić   
utorak, 05. jul 2016.

 Spomenik je postavljen tako da knez zakrivljenim prstom pokazuje, barem po autorima ove umotvorine, prema Gazimestanu. Komšije to tumače da nam Lazar pokazuje prema Prištini, poručujući gde nam je glavni grad. Meni lino izgleda da pokazuje na obližnju poslastičarnicu i ko da kaže: „E tu je najbolja boza“!.

 
Istina i pomirenje na ex-YU prostorima

Ratni zločin kao "nematerijalna šteta"

Dragoslav Pavkov   
četvrtak, 11. oktobar 2012.

Ana Lukić je sa još nekolicinom civila streljana na železničkoj stanici u Borovu, a ubica je Nikola Čibarić. To streljanje je preživeo i o njemu svedočio pred Vojnim sudom Dragoljub Vračarić. Ubica i naredbodavac su osuđeni na smrt.

 
Srbija i Crna Gora

Trideseti mart odmah posle dvadeset i osmog

Igor Jaramaz   
sreda, 18. februar 2009.

U Crnoj Gori nikada nije došlo do (izborne) smene vlasti. Da bi jedan poredak bio demokratičan, mora se dogoditi i da izbore izgubi onaj ko ima svu izvršnu vlast, prinudu sile, državne medije, fiskalnu politiku u svojim rukama.

 
Kosovo i Metohija

Nikakav spomenik caru Lazaru u Severnoj Mitrovici ne može da sakrije Vučićevu izdaju na Kosovu i Metohiji

Nenad Kojić   
subota, 25. jun 2016.

 Zato nikakav spomenik Caru Lazaru ne može da sakrije izdaju Aleksandra Vučića na Kosovu i Metohiji i primerenije bi bilo da isti podignu spomenik Vuku Brankoviću imajući u vidu da im je nacionalna politika ista. Vlast u Beogradu takvu politiku naziva mudrom, a običan narod izdajom.

 
Crkva i politika

Vatikan i raspad Jugoslavije - da li je papa Vojtila stvarno mirotvorac

Vladimir Dimitrijević   
subota, 21. april 2012.

U isto vreme dok je huškao „međunarodnu zajednicu“, papa rimski stalno je slao „ekumenske signale“ patrijarhu Pavlu. U martu 1994. u Beogradu se obreo njegov izaslanik koji je naglasio da papa „gaji duboke emocije i zabrinutost“ za srpski narod.

 
Sudbina dejtonske BiH i Republika Srpska

22 godine posle Dejtona, RS je država, a BiH koliko-toliko

Milorad Dodik   
sreda, 22. novembar 2017.

Dejtonski sporazum sa svojih 12 aneksa donio je trajni mir svima u BiH, ali i ustanovio njeno ustavno uređenje pažljivo balansirajući odnose između tri konstitutivna naroda i dva državotvorna entiteta. Opstanak BiH je moguć samo na toj osnovi, uz rješavanje hrvatskog pitanja.

 
Sudbina dejtonske BiH i Republika Srpska

Ustavni sud BiH krši Ustav

Milorad Dodik   
petak, 15. decembar 2017.

Važno je svjedočenje Nedima Ademovića, šefa kabineta predsjednika Ustavnog suda BiH, koji je povodom izlaska Komentara Ustava BiH (izdavač Konrad Adenauer štiftung, Sarajevo), 24. aprila 2010. godine dao intervju sarajevskom „Oslobođenju“.

 
Kuda ide Srbija

Para-parada, ili čega se pametan stidi...

Zoran Grbić   
ponedeljak, 30. septembar 2013.

Ono što se u Srbiji dešavalo je velika bruka i za vlast. Srbija se već trinaest godina nalazi na evropskom putu, a ova vlada je znala za stanje u državi povodom tog pitanja, i imala je godinu dana da se pripremi. Ministar policije je imao punih pet godina da se pripremi. 

 
Istina i pomirenje na ex-YU prostorima

Ohrabrujuće Nikolićeve izjave o "genocidu" na udaru NVO

Stefan Karganović   
petak, 12. oktobar 2012.

Nikolićeva druga izjava o Srebrenici, koju je pre nekoliko dana dao u Rimu, poprima vrlo ozbiljan i potencijalno promišljen karakter. Za razliku od one prve u junu, ova bi se teško mogla otpisati kao rezultat brzopletosti. 

 
Sudbina dejtonske BiH i Republika Srpska

O javnom i tajnom u međunarodnoj politici – slučaj današnje BiH

Mirjana Radojičić   
četvrtak, 14. decembar 2017.

Proglašenje kosmetske nezavisnosto iz 2008. godine koje je, da se u tom trenutku na čelu Srbije nalazila odlučnija i agilnija politička garnitura, moglo biti tretirano kao presedan  na osnovu kojeg bi se, a po principu pravne analogije, zahtevala redefinicija i "avnojevske" granice današnje BiH

 
Kuda ide Srbija

Trilaterala i Južni tok

Vladimir Jevtić   
ponedeljak, 07. oktobar 2013.

Trilaterala dakle, ima svoje ljude koji su na vlasti u Srbiji i na žalost mi ne možemo očekivati nikakvo menjanje pogubne spoljne politike ove države. Moramo biti pesimisti jer se Rusija postepeno istiskuje iz Srbije što će imati dalekosežne negativne posledice po građane ove zemlje.

 
Crkva i politika

Tako blizu a tako daleko, ili kad će papa u Srbiju

Vojislav M. Stanojčić   
četvrtak, 30. avgust 2012.

Početkom maja 1945, Jugoslovenska narodna armija stigla je do Zagreba, ali su najveći ustaški zlikovci –predvođeni Poglavnikom- uspeli da pobegnu. Uz njih i 500 pripadnika katoličkog klera. Oni nikada nisu odgovarali za svoje zločine.

 
Sudbina dejtonske BiH i Republika Srpska

„NATO komisija“ koja se predstavlja kao Tribunal presudila Mladiću

Stefan Karganović   
ponedeljak, 27. novembar 2017.

Međutim, u odnosu na drugo važno pitanje vezano za Srebrenicu, začeće „genocidnog plana,“ Mladićevo veće bira unekoliko različit put. Do presude Mladiću, standardni narativ je bio da se začetak srebreničkog genocidnog plana locira na sastanku srpskog vojnog i političkog rukovodstva u hotelu „Fontana“ u Bratuncu u prepodnevnim časovima 12. jula 1995, mada Krstićevo veće priznaje da za to nema čvrstih dokaza.

 
Istina i pomirenje na ex-YU prostorima

Paskaljevićev film o logoru Sajmište nije antisrpski, ali...

Inicijativa za praćenje antisrbizma   
petak, 28. decembar 2012.

Šta gledalac saznaje iz filmskog opisa? Da su žrtve bili Jevreji i Romi a zločinci ustaše, nacisti i Srbi. Ovakav raspored ne odgovara istorijskim činjenicama jer su Srbi izbačeni iz žrtava i preneti među zločince.

 
Srbija i Crna Gora

Komercijalni patriotizam

Duško Kovačević   
utorak, 03. februar 2009.

Patriotizam se ogleda u očuvanju ekonomske i svake druge supstance svoje zemlje, a ne ispraznim i patetičnim držanjem ruke „na srcu“, uz intonaciju nacionalne himne. Jeftini peformans i simulakrum za lakovjerne pod radnim naslovom "Komercijalni patriotizam".

 
Kosovo i Metohija

Pouke bunta na Univerzitetu u Prištini

Duško M. Čelić   
nedelja, 10. april 2016.

Na kraju, iz zla povoda, možda je začeto i nešto dobro, nešto što je odavno trebalo da postoji a nije – stalni dijalog između izmučene, zapostavljene ali, pokazalo se, ipak vitalne srpske akademske zajednice na Kosovu i Metohiji i predstavnika njene države. Nadamo se, u cilju jačanja a ne slabljenja i isporuke Univerziteta, postojećim vlastima nepostojeće države Kosovo.

 
<< Prva < Prethodna 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 Sledeća > Poslednja >>

Strana 43 od 128

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner