недеља, 22. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Коментар дана > Косовска веза, или шта сте тражили то сте и добили
Коментар дана

Косовска веза, или шта сте тражили то сте и добили

PDF Штампа Ел. пошта
Владимир Јевтић   
субота, 05. март 2011.

Другог марта у нападу на Франкфуртском аеродрому погинула су двојица америчких војника, док су још двојица тешко рањена[1]. Нападач је био млади Албанац пореклом са Косова стар 21 годину који је одмах изјавио како је деловао сам. Међутим, немачке власти, као и ФБИ, потврдили су да постоје јасне индиције како је нападач Арид Ука повезан са радикалним исламистима.[2] Овоме у прилог говори и чињеница да је Арад Ука неопходно морао да располаже одговарајућим информацијама како би се укрцао на прави аутобус у коме су се налазили амерички војници који су били у цивилу, а тешко да је он могао сам да организује такву акцију. Тим поводом огласили су се Ангела Меркел и Барак Обама. Меркелова је изразила саучешће следећим речима: „Изражавам саучешће америчким војницима и члановима њихових породица. То је страшан догађај и Немачка ће учинити све како би се што пре све разјаснило“. С друге стране, амерички председник Обама своје жеље је формулисао на следећи начин: „Желео бих да сви схвате да нећемо штедети напоре како бисмо утврдили како је дошло до овог ужасног напада и сарађујемо са немачким властима  како бисмо обезбедили да кривци буду изведени пред лице правде”.

Повезаност косовских Албанаца са међународним тероризмом није новост, сетимо се само завере која је подразумевала напад на америчку базу Форт Дикс у савезној држави Њу Џерси.

Повезаност косовских Албанаца са међународним тероризмом није новост, сетимо се само завере која је подразумевала напад на америчку базу Форт Дикс у савезној држави Њу Џерси. Наиме, априла 2009. ухапшен је Агрон Абдулаху, један од шесторице осумњичених, који је требало да изврше напад на поменуту базу сличан ономе који се десио у највећој америчкој бази Форт Худ у Тексасу. Поменути терориста је током рата на Косову прошао снајперску обуку у редовима ОВК и након тога прикључио се радикалним исламистима чим је стигао у САД. Бивши премијер Косова Агим Чеку је при том изјавио следеће: “Не треба да поновим изузетан осећај који народ Косова гаји према САД и њеним грађанима, нити да изразим негодовање да Албанци могу да буду умешани у овакве нападе против једног народа”[3]. Оно што директно демантује Чекуа јесу и подаци којима располаже наша служба безбедности и које је потврдио Зоран Драгишић. Наиме, велика већина бораца тзв. беле Ал Каиде која има уточиште на Косову потиче управо из редова ОВК. У Косовској Митровици је крајем деведесетих година осуђена група која је припадала Ал Каиди. Међу осуђенима били су Екрем Авдију, Хеџмадин Лауш и Шпенд Коприва, који су деловали у северном делу Косовске Митровице. Упркос томе што су осуђени на вишегодишње затворске казне, Авдија, Коприва и Лауш су 2001. године, заједно са другим терористима из ОВК, пуштени на слободу под притиском, пре свега САД.

Ово је веома индикативно јер је управо поменути Авдија према сазнањима наших безбедносних служби, наставио да води “Косовски исламски биро”, основан јануара 1998. у Косовској Митровици уз помоћ Саудијске Арабије. “Биро и данас служи као маска за достављање финансијских средстава, идеолошко придобијање и регрутовање лица муслиманске вероисповести за џихад. Његове испоставе налазе се широм КиМ, а њихови "спавачи" распоређени су по свим западноевропским земљама”.[4] Драгишић је такође изјавио да су безбедносне организације у Европи и САД оцениле да “бела Ал Каида” представља реалну опасност и да се њена активност, како видимо, може проширити не само на југ Србије већ широм Европе и света. Све ово упућује на чињеницу да можемо очекивати интензивирање акција и да напад на војнике САД у Франкфурту не представља изоловану акцију “младог исламисте”, већ се заправо ради о организованој исламистичкој бази на Косову и Метохији која је признањем независности Косова добила прилику да развије своје “потенцијале’ и да се придружи акцијама милитантних исламиста које су усмерене против америчких циљева у Европи и свету.

Велика већина бораца тзв. беле Ал Каиде која има уточиште на Косову потиче управо из редова ОВК.

Овакав вид мазохистичке политике САД може да нас зачуди нарочито уколико имамо у виду да су званично највећи савезник и пријатељ независног Косова управо САД којима косовски Албанци на овај начин враћају услугу. Међутим, такође чуди и више него блага реакција америчких власти које и даље одбијају да озбиљније реагују у случају Косова што је једна велика енигма, нарочито уколико узмемо у обзир то да ће се ови напади сигурно наставити и у будућности јер је готово неизбежно да ће радикални исламски фактор на Косову само још више јачати подстакнут овако благим реакцијама америчке администрације која се уздржава од притиска на Приштину и захтева да она оштрије реагује на чињеницу да се на тлу Косова налазе и делују радикални исламисти.

Овакав вид мазохистичке политике САД може да нас зачуди нарочито уколико имамо у виду да су званично највећи савезник и пријатељ независног Косова управо САД којима косовски Албанци на овај начин враћају услугу.

Оваквим поступцима америчка администрација се такође нашла у веома неугодној позицији јер она сада не би могла да једноставно опозове подршку коју ужива независно Косово. Америка је СРЈ бомбардовала због “хуманитарне кризе на Косову”, али не треба очекивати да се америчка политика окрене против свог чеда, односно независне и “демократске“ државе Косово која ће и даље без сумње бити легло и извор међународног тероризма који ће представљати темпирану бомбу на Балкану. И сада напокон долазимо до једног значајног фактора који може решити поменуту нејасноћу. Наиме, тешко да се можемо одупрети једном здраворазумском утиску да су војници заправо били колатерална штета, а да Сједињеним Државама управо одговара једна квазидемократска држава која ће представљати трајни извор нестабилности у овом делу Европе. И управо је то разлог зашто представници Косова званично могу да се залажу за демократију и поштовање људских права, а да с друге стране некажњено пружају уточиште таквим организацијама као што је поменута бела Ал Каида.   

 


 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер