среда, 25. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Дебате > Косово и Метохија > „Косовска војска“ и проблеми на југу Србије
Косово и Метохија

„Косовска војска“ и проблеми на југу Србије

PDF Штампа Ел. пошта
Владимир Јевтић   
петак, 28. децембар 2012.

Министар одбране тзв. државе Косово Агим Чеку најавио је формирање професионалне војске средином следеће године! Како је рекао Чеку тај процес одвијаће се у складу са одлукама међународне заједнице и то је један сасвим природан процес претварања КБС у професионалну војску сада када је Србија напустила Косово. Срби су природно у страху од формирања једне такве војске која сигурно не би била фактор стабилности у региону.

Гостујући на телевизији Б92 војно-политички коментатор Александар Радић изјавио је да би формирање снага којим неко управља заправо било боље јер у том случају те снаге постају предвидљиве и њима се може управљати али и преговарати.

Уколико се то заиста и деси тзв. војска Косова ће бити трајни фактор нестабилности у региону и представљаће опасност по Србе. То би значило и дефинитиван губитак Косова, али што је још и горе, циљ таквих снага по речима Агима Чекуа било би чланство у НАТО пакту! Ово ће изазвати озбиљне политичке и егзистенцијалне проблеме по српски живаљ на Косову и Метохији а да не помињемо колико би такав потез угрозио све крхке покушаје Београда да преговара са Приштином.

Рада Трајковић је изјавила следеће: “Војска која ће бити са албанском командом је фактор дестабилизације Срба на простору Косова и Метохије, с обзиром на чињеницу да ће то бити албанска војска са безначајним учешћем осталих народа. Формирање такве војске на подручју које је било обухваћено међуетничким сукобима биће доживљено као опасност”.[1] Срби би, изјавила је она, били спремни за масовни егзодус са Косова које би имало своју војску. Још увек чекамо реакције наше државе на овакве изјаве Агима Чекуа али сасвим сигурно да би формирање професионалне војске састављене искључиво од Албанаца на Косову донело много проблема Србији.

Србија би се нашла у јако тешком положају, она не би могла да заштити своје грађане који би се дали у још један масовни егзодус из јужне српске покрајине. Питање је како би та војска реализовала свој циљ да постане чланица НАТО пакта? То би морало да значи и дефинитивно одвајање Косова од Србије. Преговори који се воде тренутно били би тим чином потпуно обесмишљени и њихова сврха би се изгубила. Сваки даљи дијалог са Приштином под условом да она добије своју армију био би немогућ са политичке тачке гледишта.

Кључну улогу у формирању таквих снага имале би САД. Један од првих корака Косова, како наводи амерички портал “Старс анд Стрипес”, могло би бити прављење мале војске од тренутно 2.500 људи из цивилних безбедносних снага. “Ово је тежак задатак за младу нацију која још није обезбедила потпуно међународно признање и још је тешко узнемиравана од стране својих северних комшија из Србије, од којих су прогласили независност 2008. године”, стоји у тексту овог америчког војног портала.

Сва неопходна опрема би стигла из Сједињених Држава које би активно учествовале у формирању такве војске. Реџеп Селими, члан Скупштине Косова, који надгледа тренутно косовске безбедносне снаге изјавио је да “морамо да произведемо безбедност, не само да је конзумирано. Баш због тога морамо да овај посао што пре урадимо, како бисмо могли да се прикључимо НАТО".[2]

Међутим, Американци нису желели да званично коментаришу и најављени процес формирања војске Косова. “Ми мислимо да је то велика шанса за њих да сагледају у ком ће се правцу кретати”, рекао је амерички потпуковник Реј Војџик, који се налази на челу Канцеларије безбедносих операција америчке амбасаде у Приштини.

Американци су до сада пружали сваку помоћ КБС-у почевши од основне опреме па до школовања кадрова. Командант косовских безбедносних снага генерал Кадри Кастрати рекао је да су: “САД наш стратешки партнер и увек ће бити наш први стратешки партнер. Све што радимо ми радимо у координацији са америчким војним аташеом у Приштини и нашим колегама који раде у саветничком тиму НАТО или Канцеларији безбедносних операција америчке амбасаде у Приштини”. Америчка војска ће несумњиво бити главна у следећем кораку реорганизације косовских снага безбедности који неумитно следи. Агим Чеку реорганизацију најављује за јун месец 2013. год. када би по њему КБС требало да добију статус војних снага. 

“Ми сада не градимо само државу, већ градимо и друштво овде. Мислим да су војне снаге битан фактор националног идентитета за нас”, изјавио је Чеку у једном од скоријих интервјуа. “Војне снаге су добар инстумент за модернизовање друштва. Ми можемо да служимо као пример, добар пример, дисциплине, националног сервиса, посвећености дужности”, рекао је Чеку. "Ми не желимо да будемо равнотежа силе било којој другој земљи, само желимо да одговоримо нашим безбедносним захтевима, и не желимо да будемо претња никоме”, додао је он.

Упркос речима Агима Чекуа, Срби са правом осећају страх и зебњу. Коментатори попут Радића и осталих морају да схвате једном да уколико Косово добије армију, да ћемо имати поново Србе који траже уточиште у матици и да ће армија Косова представљати сасвим сигурно дестабилизујући фактор у региону. Таква војска би била искључиво под командом Приштине што би угрозило сваки даљи дијалог са Приштином. Тим чином Косово би се и дефинитивно одвојило од Србије и постало дестабилизујући фактор у региону. Али евентуално формирање тзв. војске Косова није једини проблем Србије.

Тзв. Ослободилачка војска Прешева , Медвеђе и Бујановца није добила зелено светло из америчке амбасаде у Београду у својим претњама и настојањима да оружјем брани споменик који је подигнутим терористима који су се борили за отцепљење крајњег југа Србије. Министар полиције Ивица Дачић је изјавио да ће споменик бити уклоњен милом или силом. Председник Србије Томислав Николић изјавио је да ”Србија мора да реагује и Србија ће реаговати. Споменик би требало да уклоне сами Албанци и њихове политичке вође на југу Србије ако желе да покажу да свој народ воде тако да добро живи у Србији. Ако то не буде, Србија би усред бела дана требало да сруши ту таблу и покаже да тако нешто није дозвољено њеним законима”.[3]

Министар унутрашњих послова Србије Ивица Дачић је одговорио на претње које стижу од неких припадника бивше “Ослободилачке војске Прешева Бујановца и Медвеђе”. “Неки кажу да не смем да срушим споменик који су подигли онима који су убијали полицајце. Или склоните сами или ће вам бити срушен, јер на сваком делу територије Србије Влада Србије има извршну власт",[4] рекао је том приликом Дачић.

Пре тога су на албанским порталима освануле претње Србији и Ивици Дачићу. У тим претњама се помиње како ће се 500 “војника” окупити и супротставити се рушењу споменика. “Ако неко покуша да сруши споменик врло лако ћемо поново обути чизме и обући униформе и узети оружје у руке”, поручује бивши комадант ОВПБМ Љуљзим Ибиши.[5]

Ивица Дачић помиње да споменик у Прешеву представља отворену провокацију којом се жели показати да Србија не држи под својом контролом део своје територије. Дачић је при томе изјавио: “Може да прети ко год хоће. Држава је јача од сваке претње и у складу са тим очекујемо да то питање у наредним недељама буде разрешено. То је могло да се реши и одмах за један дан, али смо исказали добру вољу тиме да не доливамо уље на ватру. Али ако неће милом онда ћемо силом”. Треба повући паралелу између формирања војске Косова и претњи које упућују припадници разних паравојних формација.

Кључна веза су САД и то да ли ће дати подршку паравојној формацији и да ли ће дати зелено светло за формирање "војске Косова". Американци су се већ огласили саопштењем из амбасаде у Београду: “Осуђујемо такве претње, за које нема места у демократским друштвима", наводи се у саопштењу, поводом претњи припадника ОВПМБ. Јужна Србија је, како истиче америчка амбасада, данас стабилна и пут до просперитетније, мултиетничке Србије води преко мирољубивог и одговорног понашања свих, поштовања владавине закона и усаглашених напора на изградњи поверења јавности у институције система.

У саопштењу се истиче да политичка неслагања треба решавати кроз дијалог, а не ратоборном реториком и претњама употребе силе.[6] Дакле држава Србија има овлашћење од стране САД да поступи по закону у овом случају али не би било изненађујуће да се остваре претње разних команданата терористичких формација и да поново имамо сукобе на југу Србије.

Што се формирања "косовске армије" тиче САД за сада званично ћуте, али се на неки начин подразумева да КБС мора проћи кроз неку врсту трансформације, међутим уколико та трансформација буде подразумевала војну организацију под директном командом Приштине, онда Срби на северу, али и на југу Косова и Метохије имају великих разлога за страх, а држава Србија ће се наћи у далеко тежој политичкој ситуацији када су у питању преговори са Приштином који би могли да се трајно прекину формирањем једне такве професионалне војске.


 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер