понедељак, 04. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Политички живот > Спортски терени као ратни полигони, или како градоначелница Париза мења став о учешћу руских спортиста на Олимпијским играма
Политички живот

Спортски терени као ратни полигони, или како градоначелница Париза мења став о учешћу руских спортиста на Олимпијским играма

PDF Штампа Ел. пошта
Владан Динић   
понедељак, 13. фебруар 2023.

“Спорт постаје све већи и већи полигон за политичке одмазде. Иранци могу да траже да се Американци не такмиче! Палестинци одбацују Израелце и тако даље. Свет је пун конфликата, па се они преносе и на спорт. Увек постоји неко ко се с неким боре, ко не жели да се неко такмичи или тражи санкције. Спорт је подељен, ми смо подељени, рекао је Томас Бах, председник МОК, у опширном интервјуу италијанском листу “Коријера дела сера”...

“Свето правило” Олимпијских игара “важно је учествовати” и чувено шаховско гесло “Uns una sumus” (један смо род) више није у моди?!

Ан Идалго, градоначелник Париза, града светлост у којем ће 2024. године одржати Летња олимпијада, после само две недеље, (не)надано је променила мишљење: сад је – против учешћа руских и белоруских спортиста на ЛОИ, под било којим условима, па чак и са заставом МОК на њиховим дресовима – уколико рат, како део Запада тврди, или како Руси кажу Специјална војна операција, и даље траје на тлу Украјине?!

Некако истовремено, (да ли и синхронизовано) Норвежаним Магнус Карлсен, екс првак света у шаху (који је се ничим изазван) одрекао титуле првака света огласио и у интервјуу истакао “да би руским шахистима требало забранити свако учешће на међународним турнирима, па и оним под окриљем ФИДЕ?! И то баш у моменту када ускоро за његов упражњени трон треба да играју РУС Јан Непомњијачи и КИНЕЗ Лирен Динг?!

Али, вратимо се на Ан Идалго, градоначелнику Париза: - На МОК је да одлучи. Али, моја жеља је да их, наравно, не буде, све док буде овог рата и ове руске агресије на Украјину. Није замисливо да се дефилује као да се ништа не догађа, да делегација дође у Париз, док бомбе и даље настављају да пљуште над Украјином!

Ан Идалго није чак за то да се спортисти такмиче ни са неутралном заставом како је досад било:

- То је потпуно недостојно. Нећемо ваљда мирно да посматрамо да дефилује једна земља која врши агресију на другу државу. Дакле, против сам руске делегације на Олимпијским играма у Паризу, уколико рат до тада још буде трајао што, наравно, не желим.

На питање новинара: шта ће да ради уколико МОК ипак дозволи руским спортистима да учествују, каже:

- У том случају нећу се сложити са том одлуком. Али, има још времена до тада... - На МОК је да одлучи. Али моја жеља је да их, наравно, не буде. Све док буде овог рата...

26. јануара Ан Идалго била је за за наступ руских спортиста на Играма 2024?! (Ројтерс) објављено 26. јануара 2023.

Кад је Володимир Зеленски, председник Украјине затражио да се руским спортистима забрани наступ на Играма у Паризу, због руске инвазије на његову земљу, градоначелник Париза Ан Идалго је 26. јануара Ројтерсу рекла:

- Залагат ћу се за наступе руских спортиста, али под неутралном заставом, рекла је Идалго! – желим видети руске спортисте на Олимпијским играма 2024. године, али под неутралном заставом.

Тако је Ан Идалго реаговала на недавне изјаве украјинског председника Володимира Зеленског који је затражио од одговорних људи да се руским спортистима забрани наступ на Играма у Паризу, због руске инвазије која траје на његову земљу.

Зеленски је тим поводом добио и одговор МОК-а: Ни једном спортисти, без обзира на националност, не би требало забранити наступ на Играма.

„Олимпијске игре су тренутак који припада спортистима и мислим да никоме не би смели одузети тако нешто. Залагат ћу се за наступе руских спортисткиња и спортиста, али под неутралном заставом“, рекла је Идалго, а преносе француски медији.

„Надам се и вјерујем како рата више неће бити када се буду одржавале Игре у Паризу. Након свега што пролазимо последњих година, како због рата тако и због пандемије, верујем да ћемо се тада с великом задовољством окупити искључиво око спорта“, додала је Идалго.

Ипак, на час, вратимо се на Ан Идалго и њен „атентат“ на Олимпијске игре и свог славног земљака барона Пјер де Кубертена (1863-1937), оснивача и идејног творца Олимпијаде:

Најпознатија крилатица у спорту – “није важно победити, важно је учествовати” – која се приписује оснивачу модерних олимпијских игара барону Пјеру де Кубертену (1863-1937), није се родила у његовој глави. Заправо, чуо је чуо у Катедрали светог Павла, за време Четвртих олимпијских игара 1908. године!

Дакле, у Катедрали светог Павла у Лондону (где је 1965. године сахрањен Винстон Черчил и где су се 1981. венчали принц Чарлс и леди Дајана, примедба аутора) рођена је идеја олимпизма и усвојен принцип уобличен у мисао која се приписује Пјер де Кубертену: “Није важно победити, важно је учествовати!”

Иначе, Катедрала св. Павла у Лондону је најпознатија енглеска црква; прва катедрала енглеске протестантске цркве (англиканске цркве); друга црква по дужини на свету (141,10 метара), иза цркве св. Петра у Риму, барокно ремек дело архитехте Кристофера Врена (1632.-1723.), који је и покопан у њој.

За време Олимпијских игара у Лос Анђелесу 1932. године ова Де Кубертенова порука је била исписана на „семафору” за време церемоније отварања. Када ју је поновио четири године касније, на отварању у Берлину 1936 (пуштена је његова порука преко разгласа) олимпијско гесло је било сасвим утемељено и гласило је онако како га данас знамо: није важно победити, важно је учестовати.

У раљама политичких интереса

Али, политика и политичари умешали су по ко зна који пут прсте одлучујући о спорту и судбинама спортиста диљем планете који живе за ОИ:

Тако је недавно Камил Бортничук изјавио да наводно чак четрдесетак земаља у овом тренутку размишља да се успротиви учешћу руских и белорских спортиста, претећи бојкотом. Међу њима су Пољска, Балтичке земље, Украјина, али како је навео и Европска унија, САД и Канада...

Међутим, Олимпијски комитет се сагласио са принципима МОК:

- Одлука да се спортисти искључе само на бази националности ишла против принципа који су у бити олимпијског покрета!

Иначе, МОК је објавио саопштење у којем се инсистира на досадашњем ставу да Руси и Белоруси учествују, али без националних обележја, уз јасан став да нико не може да буде дискриминисан само због пасоша земчље чији је држављанин?!

ПС: Уосталом, зар последњи ГС у Аустралији није показао сву бесмисао покушаја дела Запада, Зеленског, Пољске, Ан Идалго, Магнуса Карлсена и балтичких земаља о дискриминацији руких и белоруских спортиста са такмичена: у финали у мушкој и женској конкуренцији играли8 су Србин Новак Ђоковић, Грк Стефанос Циципас, Белорускиња Сабаленко и Рибакиња (рођена Рускиња, Московљањка, са казахстанским пасошем који је узела због бољих услова за развој у тој земљи?!

Овај рат и нису започели руски спортисти

- Док свет прати шта се дешава у градовима као што су Соледар и Бахмут и на ратишту у Украјини изузетно бурно је и у спортским круговима. И све због тога што је су поједини западни медији недавно, и то само делимично, пренели интервју који је председник Међународног олимпијског комитета (МОК), Томас Бах, дао за италијански лист "Коријере дела сера".

Бах је тада говорио и о евенуталном повратку Руса међународним такмичењима:

- Не ради се нужно о повратку Русије, већ о томе да се спортисти са руским пасошем који не подржавају рат врате на такмичења... Овај рат и нису започели руски спортисти.

То, као и вест да би азијска олимпијска организација могла да покрене припрему за спортски повратак Руса, били су довољни да се створи хаотична ситуација, због оних држава у којима је “потпуно неприхватљиво” да се Руси такмиче. Зато се сада чак претња - бојкотом Олимпијских игара у Паризу 2024, од оних европских држава којима је повратак руских спортиста на међународна надметања незамислив.

О томе је говорио почасни члан Међународног олимпијског комитета, Норвежанин Герхарг Хајберг.

- План да се направе прихватљиви услови да се руски спортисти укључе у учешће на олимпијским играма је преран. Савезници Украјине су широм Европе и њихова забринутост је у потпуности оправдана. Прерано је да се Азијски олимпијски комитет бави могућим проналажењем "рупа" у прописима за повратак Русије. Да, руски суседи би можда чак могли да посегну за бојкотом (Олимпијских игара чији је 2024. године домаћин Париз"). Запад не би смео да се игра с таквим стварима у овом тренутку", преноси руска агенција РИА Новости став Хејберга.

Али, шта је Бах, заправо, стварно рекао о повратку Руса на такмичења?

- О Русији причам већ месецима са председницима и премијерима држава, нико од њих не зна да ми каже када и како ће се рат завршити. Онима који ме питају како ће се МОК поставити према Русима и следећим Олимпијским играма, односно да ли ће им бити дозвољено да се такмиче, кажем: ко сам ја да знам да вам (сада) одговорим на то?

КДС: Али, да ли политика МОК-а према (председнику Русије, Владимиру) Путину остаје иста?, било је питање италијанског листа.

- Наравно. Четири сата по почетку инвазије ми смо јасно осудили Русију и суспендовали је из МОК-а, тражећи од међународних спортских организација да не прихвате (учешћа) представнике те земље и да не организују своја такмичења у Русији. Сви су прихватили наш савет. Био је то прави избор, али то не решава нашу дилему. - Руски спортисти свакако нису почели рат. Они који себе дистанцирају од режима требало би да могу да се такмиче (на међународним надметањима), али под неутралном заставом. Наш циљ је да се побринемо да сви спортисти са руским пасошем, који не подржавају рат, учествују у такмичењима опет. Али, то није лако.

КДС: Зашто?

- Зато што постоји велике разлике на политичком нивоу која се тичу наших одлука. Неке владе су, независно од других, одлучиле да не издају визе руским спортистима, чак и када им је дозвољено да се такмиче. Други забрањују својим такмичарима да се надмећу са Русима. На све то, у неким земљама се они (Руси) не осећају пријатно, није им гарантована безбедност. Наша мировна мисија слаби, а руски и белоруски спортисти сада плаћају цену због тога. Али, проблем може да буде и гори.

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер