понедељак, 06. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Преносимо > Албански регион на југу Србије је увод у сукобе
Преносимо

Албански регион на југу Србије је увод у сукобе

PDF Штампа Ел. пошта
Радослав Гаћиновић   
понедељак, 03. август 2009.

(Политика, 03.08.2009.)

Евентуално издвајање општина с већинским албанским живљем на југу Србије у засебан регион имало би несагледиве последице по даљу разградњу Србије, сматра професор Радослав Гаћиновић, научни саветник у Институту за политичке студије у Београду. Гаћиновић за „Политику” тврди да ће, уколико се већ данас не предузму конкретне противтерористичке мере, већ сутра Америка и Европска унија имати великих проблема са албанским тероризмом.

Како коментаришете захтеве власти Бујановца, Прешева и Медвеђе за повлачење Жандармерије, као и издвајање ове три општине у регион Прешевске долине у склопу најављене регионализације Србије?

Њихова идеја је демилитаризација југоистока Србије како би се у међувремену у руралној средини формирале терористичке групе. Политички циљ им је да југоисток Србије добије статус покрајине, па је и то аларм српском парламенту да се предложени процес регионализације Србије још једном с политичко-правног аспекта дубински анализира пре доношења закона о регионализацији. Сценарио даље разградње Србије би драстично нарушио безбедност региона и био би увод у велике сукобе. Дакле, југоисток Србије је веома нестабилно подручје и зато снаге безбедности Србије морају тамо бити присутне у мери у којој могу успешно да извршавају сваки задатак заштите Србије и њених грађана.

Да ли је територија КиМ преузела улогу Босне и Херцеговине као оперативног центра терористичких активности уз саму границу Европске уније?

Тероризам обично мутира као опасан вирус, никад се не зна како ће се терористи с Космета понашати сутра и које ће земље бити њихова наредна мета. Проглашавањем независности Косова, уз свестрану подршку Америке и 22 земље Европске уније, исламистичке терористичке организације су додатно охрабрене и вероватно ће КиМ бити у будућности њихова најзначајнија дестинација у региону, а самим тим и велика претња безбедности Европе.

С друге стране, не треба заборавити да је само Саудијска Арабија у последњој деценији 20. века у исламизацију БиХ уложила више од милијарду и триста милиона долара. Босна је за њих врло важно подручје.

Шта нам говори недавно хапшење групе терориста у САД, међу којима и једног косовског Албанца? Има ли опасности од терористичких напада на Косову?

Хапшење у САД је још један доказ да тероризам не бира границе, да се терористи не плаше никога, ни великих ни малих држава. На Косову и Метохији се у континуитету спроводи албанотерор, чија је идеологија албанизам, а форма, односно начин спровођења те идеологије, јесте савремени тероризам. Моја је процена да ће већ колико сутра Америка и ЕУ имати великих проблема са албанским тероризмом ако већ данас не предузму конкретне противтерористичке мере.

Власти Косова кажу да је Косово партнер САД у глобалној борби против тероризма, а пре две недеље сва овлашћења јединице Еулекс полиције за борбу против тероризма пренете су на косовску полицију. Има ли цивилно друштво на Косову капацитет да се одупре радикалним исламистичким организацијама и појединцима који придобијају људе?

Међународне снаге безбедности на КиМ сносе велику одговорност због нескривеног толерисања насиља над неалбанским становништвом у протеклом периоду, а овим пребацивањем овлашћења на бивше припаднике ОВК и АНА то потврђују и у пракси. Сматрам да цивилно друштво на КиМ нема никакву шансу да стави под контролу криминалне фисове и терористичке организације за један дужи период. Тамошња власт објективно није у стању да направи од територије КиМ у правно-политичком смислу државу. Садашњим политичким лидерима с КиМ одговара протекторат ЕУ и окупација НАТО-а јер их то тренутно одржава на власти и омогућава „лов у мутном”.

Да ли су проглашењем независности Косова задовољени апетити великоалбанске политике на Балкану?

Очигледно је да се Албанци неће задовољити сецесијом КиМ од Србије, они ће по мом мишљењу у првој фази испољити све врсте активности у циљу стварања „великог Косова” од делова Македоније, Црне Горе и југоисточне Србије, а после тога би највероватније градили неки савез са Албанијом. То би била територија од близу 50.000 квадратних километара на којој би живело 6-6,5 милиона Албанаца. Стварање такве албанске државе довело би највероватније до отвореног сукоба са Србијом или Грчком, што би неминовно водило ка трећем балканском рату.

(Разговор водио Марко Албуновић)

  

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер