петак, 27. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Преносимо > Неко има опасне мотиве
Преносимо

Неко има опасне мотиве

PDF Штампа Ел. пошта
Вук Јеремић   
среда, 04. март 2009.

(Вечерње новости, 04.03.2009)

Недељу дана после објављивања пресуде бившем државном врху, актуелна власт није претерано оштро реаговала. Чак и ако државу не дотичу драконске казне некадашњим лидерима, могло би да их забрине да ли ће пресуде на било који начин пољуљати процес пред Међународним судом правде о оцени легалности косовске независности. Вук Јеремић, шеф српске дипломатије, не мисли да те две ствари треба доводити у везу:

- То неће битно утицати на овај поступак. Правна аргументација Србије која се већ дуже време озбиљно припрема, не спори да су се током деведесетих година и саме НАТО интервенције десиле тешке ствари. Но, без обзира на то, једнострано проглашавати сецесију од међународно признате државе није у складу са међународним правом - каже Јеремић за „Новости“.

Недавно сте рекли да, ако се Суд правде изолује од притисака, његово мишљење мора ићи у нашу корист...

- Начин на који ћемо наступити пред Судом правде - уз подршку земаља са свих континената са којима интензивно сарађујемо како би и оне поднеле мишљења Суду, смањује простор за политичке притиске. Уколико њих не буде, нема никакве дилеме да ће се чињеница да су правда и међународно право на нашој страни рефлектовати у коначном мишљењу суда.

Ваше име се нашло у средишту два „инцидента“. Због наводног „лошег опхођења“ према Соланином изасланику у Београду и због случаја Ковачевић? Случајност или планирани удар на Вас?

- Као прво, није било никаквог инцидента са ЕУ. Брисел је то недвосмислено и званично демантовао. Што се тиче случаја Ковачевић, то је ствар целе Владе, а не било ког посебног министарства, што је премијер Цветковић јасно рекао. Дакле, не бих покушавао да ово представим као заверу против било кога лично, нити према било којој политици. И поред свих афера које се генеришу и које неки у јавној сфери покушавају да надувају, мислим да је од пресудне важности да државна политика остане на правцу који је зацртан, као и да се не дозволи да се на спољну политику земље утиче неким екстерним, ванинституционалним каналима.

Верујете ли да ће се открити ко је одао државну тајну о случају Ковачевић?

- Надам се да ће надлежни органи установити ко је одао државну тајну и са каквим мотивом је то учинио. Чување државне тајне је питање морала и кредибилитета личности које су од грађана добили подршку да обављају важан државни посао.

Претпостављате ли који су били мотиви одавања тајне?

- Не бих да својим изјавама отежавам рад надлежних органа.

Председник Србије је рекао да је Америка тражила да преговори о случају Ковачевић буду под ознаком поверљиво, а не наша страна. Зашто су САД то тражиле?

- Разговори о било ком деликатном питању далеко се продуктивније обављају уколико у сваком тренутку трајања нису под лупом јавности. А крајњи резултат, наравно, не сме остати тајна. Зато је наша политика да ознака државне тајне буде скинута после окончања процеса и да јавност тада буде упозната са свим детаљима.

Према информацијама које су доспеле у јавност, држава је спремна да плати милион долара одштете. Како бисте на то реаговали као обичан грађанин?

- Могу у потпуности да разумем сваког грађанина који има проблем што се издваја новац из државне касе за нешто што је требало спречити. Али, морамо да пронађемо излаз из овог ћорсокака, да узмемо у обзир све параметре и донесемо оптималну одлуку, имајући у виду државни интерес. Мислим да Влада има добру идеју како да реши овај случај и, када то учини, јавност ће бити обавештена и имаће прилику да о томе донесе свој суд.

Да ли, као што неки предлажу, новац треба да обезбеде они који су направили проблем?

- Врхунски интерес Србије је да нема отворена питања са утицајним државама у свету, уколико то није неопходно. Треба увек извагати шта је штета, а шта корист сваке политичке одлуке. Верујем да ће, по окончању случаја, Влада наићи на разумевање и подршку грађана.

Мислите ли да неко ко је на месту вицеконзула, у овако „пипавом“ случају, није имао консултације са надређенима, било у министарству, било у конзулату?

- Наш интерни дисциплински процес недвосмислено је показао да није дошло до консултација са било ким из Београда. Одлука о издавању путне исправе донета је на лицу места у Њујорку. Министарство је муњевито реаговало, утврдило дисциплинску одговорност Ненадовића и Милошевића, после чега је са њима раскинут радни однос.

Како сте разумели речи немачке канцеларке о билатералним споровима на западном Балкану који нису „у духу процеса европске интеграције, нити у интересу ЕУ“? Можемо ли назрети резерве према ширењу Уније?

- У овом тренутку финансијска криза на драстичан начин погађа ЕУ и то почиње да има неповољан политички ефекат када је реч о проширењу. Тога морамо да будемо свесни. Ентузијазам у европским земљама према наставку проширења у овом тренутку опада. Док год се буду погоршавале економске прилике, неће бити лако остварење нашег имепартива - чланства у ЕУ. Али то не значи да од тог приоритета одустајемо.

Први сте поднели извештај о раду свог ресора премијеру и председнику. Је ли вам је Тадић нешто замерио?

- Моји надређени, Мирко Цветковић у Влади Србије, и Борис Тадић у држави и у партији, колико разумем, ових дана разматрају извештаје које су поднели сви министри, и ја се надам позитивном ставу.

 (Д. Радека)

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер