недеља, 22. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Преносимо > Обмане власти уједињују опозицију
Преносимо

Обмане власти уједињују опозицију

PDF Штампа Ел. пошта
Војислав Коштуница   
петак, 19. јун 2009.

(Политика, 18.06.2009)

Окупљање странака „националне опозиције”, на којем инсистира Демократска странка Србије, према речима њеног лидера Војислава Коштунице „просто произилази из прилика у Србији”, након што су се „крупна обећања” владајуће коалиције претворила у „крупне лажи и обмане” и када се показује да је експозе премијера Мирка Цветковића „седмојулска бајка”. У том блоку би се, поред политичких странака, према Коштуничином мишљењу, нашло места и за невладине организације и личности из јавног живота.

– Ако имате земљу у којој је пад производње 30 одсто, потпуно је у равни нечега што би био природни закон очекивањe јавности да дође до промена – каже Коштуница за „Политику”, а на питање колико је реално такво окупљање на републичком нивоу, ако опозиција не може да се договори ни на нивоу београдских општина, одговара: – Ако се једна прилика пропусти не значи да се нека друга неће указати. Треба да оставимо још времена, да видимо како ће се ствари одвијати.

ДСС је већ имао прилике да прави савез са Томиславом Николићем, који је тада водио СРС. Зашто то тада нисте урадили?

Покушали смо 2008. године, али коалиција са СРС-ом није била довољна за формирање владајуће већине. А оне друге су привукли други уз помоћ тајкуна и страних амбасадора. ДСС је ранијих година показао да је спреман да сарађује са свима, да не прави разлику између политичких странака. А ДС је правио разлику између подобних и неподобних странака, па је онда неподобне прихватио у своје наручје.

Колико ви термином „национална опозиција” правите поделу на подобне и неподобне?

Просто полазим од стања у Србији и погубних последица садашње политике и једноставно тражим решење и алтернативу у сарадњи опозиционих странака.

Да ли то значи да искључујете могућност било какве сарадње са странкама које су тренутно у владајућој коалицији?

За нас не постоји никаква разлика између странака владајуће коалиције. Реч је о крајње принципијелном ставу и њега се држимо од када је формирана садашња власт пре годину дана.

Томислав Николић је рекао да напредњаци могу да сарађују са свима који „уваже реалност” да је СНС најјача странка опозиције и да он треба да буде лидер опозиционог блока. Да ли то видите као могућу препреку за сарадњу?

Најважније је да дође до сагласности око програмских циљева. Прво сагласност око неопходности да се ради на опоравку домаће привреде. Други циљ је настојање да се на сваки начин Косово и Метохија и везе са нашим народом тамо задрже, а не да се испод жита сарађује са Еулексом, који ствара институције независног Косова. Трећи циљ је везан за Војводину и чињеницу да је владајућа већина донела противуставни и антидржавни Статут. Потребна је и сагласност за расписивање референдума о чланству у НАТО. Ако око ових суштинских тачака постоји сагласност странака националне опозиције, онда ће се решити и питање поделе одговорности. Она се не постављају на почетку.

Али Николић је то питање поставио на почетку.

Кажем вам којим се редом иде. Кућа се гради од темеља.

Да ли сте са Николићем причали о томе?

Не, нисмо причали о томе.

Када ћете се поново видети са лидером СНС-а?

Разговори су започели, разговора ће још бити. У овом тренутку су свакако важни разговори који ће се одвијати на градском нивоу. Председник београдског одбора ДСС-а је овлашћен за контакте кад је реч о настојању да се дође до већине, пре свега у општини Земун.

Напредњаци оцењују да би било неодговорно ићи на нове изборе и најављују контакте са националном опозицијом, али истичу да „никога не притискају”. Личи ли вам то на прављење одступнице за могућу коалицију СНС-а са ДС-ом?

Избори су тек одржани, поновљени неуспешно по владајућу коалицију на Вождовцу, а показали су и велику апстиненцију, која је исто израз незадовољства садашњом влашћу. Пустимо времену да видимо да ли ће странке националне опозиције успети да формирају власт у Земуну.

Да ли је могућа сарадња ДС-а и СНС-а на локалном нивоу препрека за сарадњу ДСС-а и СНС-а на републичком нивоу?

Не желим хипотетички да размишљам. Ствар је тих странака да ли ће сарађивати или неће сарађивати.

(Разговарао М. Р. Петровић)

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер