Početna strana > Prenosimo > Potvrda ruske podrške za Kosovo
Prenosimo

Potvrda ruske podrške za Kosovo

PDF Štampa El. pošta
Vuk Jeremić   
ponedeljak, 19. oktobar 2009.

(Politika, 20.10.2009)

Po takozvanom sporazumu o demarkaciji granice između Makedonije i Kosova, Skoplje dobija kontrolu nad oko 2.500 hektara teritorije Srbije, što je u suprotnosti sa našim Ustavom. Nemamo informaciju da je ovaj čin smišljeno izveden neposredno uoči posete ruskog predsednika Dmitrija Medvedeva Beogradu, ali ništa ne bi trebalo da nas čudi, kaže u razgovoru za „Politiku” Vuk Jeremić, ministar spoljnih poslova Srbije.

Da li se tim činom poručuje da neko drugi, a ne Rusija ima veći uticaj u regionu?

Balkan je vekovima poprište odmeravanja snaga velikih sila. Srbija će nastaviti da vodi aktivnu i pažljivo izbalansiranu spoljnu politiku koja ima jasno definisane prioritete. Angažovaćemo se sa svim međunarodnim faktorima, pogotovo onima koji imaju uticaj u regionu, da bismo zaštitili naše državne interese.

Da li ova cela situacija znači da je Srbija u fazi izbora svoje pozicije u globalnom odnosu snaga?

Centralni strateški prioritet Srbije je članstvo u EU, i to se neće menjati dok god je ove vlade. To nas, naravno, ne sprečava da gradimo bliske i partnerske odnose i sa drugima, pre svega sa Rusijom sa kojom imamo vekovnu tradiciju bliskosti. Ona je jedan od naših najvažnijih trgovinskih i ekonomskih partnera, a njena podrška nam je i od neprocenjivog značaja kada je reč o Kosovu.

Da li američka podrška Makedoniji zbog Kosova može da ima za posledicu dalje udaljavanje Srbije od SAD i značajnije približavanje Rusiji?

Između Srbije i Amerike, nažalost, postoji jedno značajno otvoreno pitanje, a to je budući status Kosova. Učinili smo sve da tu razliku izolujemo i da ostvarimo saradnju sa Vašingtonom u vezi sa svim ostalim pitanjima. U tome smo do sada imali uspeha. Od izuzetne je važnosti imati najbolje moguće odnose sa SAD.

Da li partneri iz Evrope i Amerike u nezvaničnim razgovorima prigovaraju Srbiji na posebnim vezama sa Rusijom?

Naši bliski odnosi sa Rusijom neće predstavljati prepreku za ostvarenje centralnog strateškog prioriteta Srbije – članstvo u EU.

Da li ste sa ruskim zvaničnicima razgovarali o mogućnosti da Srbija postane član NATO-a?

Nije bilo razloga za to. Srbija ima jasno definisanu odbrambenu politiku koja podrazumeva vojnu neutralnost. Nemamo u planu da to menjamo, tako da nije bilo razloga da o tome razgovaramo sa bilo kim, pa ni sa ruskim partnerima.

Šta se poručuje i kome se poručuje činjenicom da će poseti Medvedeva prisustvovati i premijer Republike Srpske Milorad Dodik?

Premijer Dodik će biti gost na svečanoj Akademiji u Sava centru koja se priređuje povodom 65. godišnjice oslobođenja Beograda. Bilo bi neprirodno da ne bude pozvan.

Zašto bi bilo neprirodno?

Naš narod je izvojevao pobedu nad fašizmom uz velike žrtve, ne samo ovde u Beogradu već na prostoru cele Jugoslavije, a pogotovo u Bosni. Zato je normalno da tu budu i predstavnici Srba iz Bosne.

Znači to nema nikakve veze sa podrškom Beograda politici koju vodi Dodik, koja je u suprotnosti sa namerama SAD i EU, a što je vezano za BiH?

Stav Srbije o BiH je jasan, nema potrebe da se ponavlja. Naša politika je jasna, ona se ne menja – to je podrška demokratski izabranom rukovodstvu RS u naporima da se pronađu rešenja prihvatljiva za sve strane u BiH, koja će ubrzati proces evrointegracije te zemlje. Dolazak premijera Dodika na svečanost u Sava centru ima isključivo veze sa odavanjem počasti žrtvama fašizma.

Namera Beograda nije da ovim ojača svoj stav podrškom Rusije?

Ponavljam, za tako nešto nema potrebe, stav Rusije je takođe jasan.

Šta je, po vama, ključna stvar koju Srbiju očekuje na političkom, a koja na ekonomskom planu dolaskom Medvedeva?

U političkom smislu očekujemo pre svega snažnu potvrdu ruske podrške oko Kosova. Ona je od neprocenjive važnosti za nastavak naše diplomatske borbe. U ekonomskom smislu, to je svakako kreditni aranžman čije će detalje saopštiti predsednici Medvedev i Tadić. To je velika podrška Srbiji u trenutku kada se naša zemlja nalazi u izuzetno teškoj ekonomskoj situaciji.

Kako će se ponašati Srbija i Rusija ukoliko odluka MSP-a o jednostrano proglašenoj nezavisnosti ne bude u našem interesu?

MSP je najuglednija međunarodno-pravna institucija na svetu i mi očekujemo da će sud izaći sa stavom koji se poklapa sa našim – da je jednostrano proglašenje nezavisnosti Kosova kršenje međunarodnog prava. Jako mi je teško da zamislim bilo kakav drugi ishod osim toga, sa obzirom na snagu naših pravnih argumenata.

Pokušajte da zamislite?

Tako nešto zaista nije realno očekivati.

(Razgovarala Jelena Cerovina)

 

Od istog autora

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner